RÍM. Koloseum po rozsiahlej vonkajšej očiste, pri ktorej zo sčernatého povrchu slávneho amfiteátra odstránili vrstvy sadzí a špiny, v piatok oficiálne predstavili verejnosti.
Rekonštrukciu najslávnejšej pamiatky Talianska s nákladmi v celkovej výške 25 miliónov eur zaplatila spoločnosť Tod's vyrábajúca luxusnú obuv a ďalší kožený tovar.
Jej zakladateľ Diego Della Valle reagoval na výzvu vlády, aby súkromný sektor pomohol prázdnej štátnej pokladnici v starostlivosti o talianske umelecké a archeologické pamiatky a prevzal nad nimi patronát.
V prvej etape obnovy sa tri roky čistil vonkajšok Kolosea. Robilo sa to ručne pomocou rozprašovačov vody a jemného kefovania. Stenám z vápenca to vrátilo prirodzenú svetlú farbu. Tieto práce stáli približne 6,5 milióna eur.
Antická pamiatka zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO bola po celý čas otvorená pre turistov. Lešenie zakrývalo vždy iba tú časť, na ktorej sa pracovalo.

Nie je to taká ruina, ako sa na prvý pohľad zdalo
Ďalšia časť obnovy zahŕňa výstavbu návštevníckeho centra s kaviarňou a podoprenie Kolosea v jeho spodnej časti, kde gladiátori pred stáročiami bojovali s divými zvermi pre pobavenie Rimanov.
Reštauračné práce viedla architektka Gisella Capponiová. Po skončení prvej etapy povedala, že vyčistenie umožnilo opätovne si uvedomiť krásu travertínu, z ktorého bolo Koloseum postavené.
Loading
...
Špina, ktorú odstránili, "vyvolávala dojem, že je amfiteáter oveľa väčšou ruinou, ako to je v skutočnosti", citovala ju tlačová agentúra AP.
Koloseu prospieva aj obmedzenie dopravy na priľahlom bulvári, kam sa počas pracovných dní dostanú len autobusy a taxíky. Cez víkendy je vyhradený chodcom a cyklistom.
Majitelia obchodov a iných prevádzok v okolí proti obmedzeniu dopravy ostro protestovali, ale riaditeľka Kolosea Rossella Reová na ňom trvá.
"Ak by sa sem hustá premávka vrátila, stačili by tri či štyri roky a Koloseum by opäť pokrývala špina," zdôraznila.