SME
Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Taliansko: Christo zmenil jazero Iseo na umelecké dielo

Konceptuálny umelec Christo v sobotu predstavil na severe Talianska svoje najnovšie dielo.

Letecký pohľad na "Plávajúce móla" od umelca Christa Vladimirova Javačeva na jazere Iseo. (Zdroj: TASR/AP)

Každý, kto si chce vychutnať chôdzu po vode, by mal navštíviť alpské jazero Iseo v Lombardii, severovýchodne od talianskeho Milána.

Až do začiatku júla sa tu dá chodiť po vode vďaka umeleckej inštalácii Plávajúce móla. Jej autorom je pôvodom bulharský umelec Christo Vladimirov Javačev.

Christo vytvoril na hladine jazera trojkilometrový plávajúci chodník široký 16 metrov. Tvorí ho 220 000 kociek z polytelému zabalených do žiarivožltej špeciálnej látky.

Na dno jazera v hĺbke asi sto metrov „Plávajúce móla“ upevnili päťtonovými kotvami potápači.

„Pod nohami budete cítiť vlnenie vody. Akoby ste kráčali po vode alebo po chrbáte veľryby. Svetlo a voda sa budú na žiarivo žltej tkanine meniť do odtieňov červenej a zlatej," predstavil Christo projekt na webových stránkach.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Taliansko aj Chorvátsko zvládnete autom Čítajte 

Plávajúce móla budú otvorené nonstop

Umelecká inštalácia bude pre verejnosť otvorená nonstop 24 hodín denne od 18. júna do 3. júla. Na vstup si netreba kupovať lístky ani zabezpečovať rezerváciu.

Plávajúce móla“ kopírujú vlnenie vody, prechádzka po nich sa preto odporúča len za dobrého počasia. Na mólach či na člnoch v ich blízkosti hliadkujú z bezpečnostných dôvodov aj dobrovoľníci, aby pomohli po prípadnom páde do vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Náklady na projekt sú približne 15 milionov eur a Christo si „​Plávajúce móla" financoval sám.

Projekt „Floating Piers“ pripravil Christo so svojou manželkou Jeanne-Claude už v roku 1970, vrátil sa však k nemu až po jej smrti.

Ich posledným spoločným dielom boli v roku 2005 „Brány“ (The Gates) - 7503 farebných brán nad chodníkmi v newyorskom Central Parku.

Načítavam video...
Načítavam video...

Majstri balenia

Spolu s manželkou sa v minulosti preslávili viacerými podobnými dielami. V júni 1995 zabalili do striebristej látky bývalú budovu ríšskeho Reichstagu v Berlíne.  

V septembri 1985 do pieskovožltej tkaniny zahalili parížsky most Pont Neuf či v roku 1974 hradby v Ríme.

 americkom Colorade vytvorili v roku 1972  "Záclonu cez údolie" (Valley Curtain) v Grand Hogback.

Zabalili tiež stromy v Riehene neďaleko švajčiarskeho Bazileja či ostrovy v Biscayne Bay pri Miami.

Inštalovali tiež vyše tri tisícky dáždnikov v Ibaraki v Japonsku a v americkej Kalifornii.  V rámci projektu Umbrellas sa v oboch krajinách dáždniky otvorili pri východe  slnka  9. októbra 1991.

Christovo najnovšie umelecké dielo spája ostrov Monte Isola z mestom Sulzano. Za normálnych okolností je s pevninou spojený iba loďou.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu