Thassos je najsevernejšie ležiacim ostrovom v Egejskom mori, od pevniny ho oddeľuje len niekoľkokilometrový prieliv.
Na grécke pomery je veľmi bohato zalesnený, s členitým pobrežím a piesočnými a štrkovými plážami a najvvyšším vrchom Ypsarion. Väčšina pláží nie je preplnená a ostrov ponúka skôr pokojný spôsob trávenia dovolenky, Nočné kluby nájdete len v meste Limenaria na juhu ostrova.
S protiľahlou pevninskou Akarnaniou je Lefkada prepojená umelou hrádzou a mostom, čo zjednodušuje dopravnú prístupnosť ostrova. Napriek tomu, že ide o turisticky obľúbené miesto, zachováva si prirodzený charakter a nebýva preľudnená ako iné ostrovy v tejto časti Grécka.
Vizuálne je obľúbená pre kontrast bielych pláží a tyrkysovozeleného more pri pobreží.
Ostrov Karpathos leží medzi Krétou a Rodosom, geograficky patrí do súostrovia Dodekanézy. Nie sú tu klasické veľké dovolenkové rezorty, je preto vhodný pre aktívnejších ľudí, ktorí sa vyhýbajú masovému turizmu.
Sever a juh ostrova tvoria úplne odlišné časti, pričom najkrajšie pláže sú na juhu, sever hornatejší a vhodný pre pešiu turistiku. Na ostrove sa týči aj najvyšší vrch súostrovia Kali Limni (1 215 m n. m.).
Na ostrove Karpathos sa môžete ubytovať v obľúbenom hoteli medzi turistmi >> Hotel Arkesia 3*
Pláž Apela na ostrove Karpatos. (zdroj: CK Aeolus)
Karpatos, dedinka Olympos. (zdroj: CK Aeolus)
Skopelos
Ostrov Skopelos ležíseverne od Atén, blízko pobrežia v Egejskom mori. Natáčal sa tu muzikál Mamma Mia a v minulých rokoch si preto užil rovnaký osud ako mali ďalšie romantické miesta preslávené vďaka filmom. Mnoho z turistov však zažilo sklamanie: je to tu iné, ako si predstavovali podľa filmu a najmä menšie.
Dnes už hlavný záujem opadol a tak si väčšmi môžete vychutnať pokojnú dovolenku na tomto zelenom ostrove. Nemá letisko, treba využiť lode zo susedného Skiathosu, kde je jedno z najkratších a najužších európskych letísk.
Ostrov Samos leží na východe Egejského mora a od MalejÁzie ho delí vyše kilometrový prieliv. Je bohatý na prírodné krásy a v porovnaní s ínými gréckymi ostrovmi má výdatné zdroje vody. Okrem pamiatok a bohatej prírody vo vnútrozemí sa na Samos lieta najmä za plážovým odpočinkom.
Na ostrove sa narodila podľa legendy bohyňa Héra. Z najväčšieho antického chrámu na jej počesť, Heraionu, sa zachovali len ruiny. Mestečko Pythagorion dostalo svoje meno na poctu geniálnemu matematikovi, ktorý sa tu narodil.
Okrem antického divadla a rímskych kúpeľov určite zaujme Eupalinov akvadukt, kilometrový podzemný tunel. Najobľúbenejší turistický suvenír je Pythagorov pohár, ktorý pri nalievaní po prekročení miery celý vytečie.
Jedna z pláži na západnom pobreží ostrova Samos. (zdroj: flickr/cc/damian entwistle)
Kefalonia
Ostrov Kefalonia je najväčší z Iónskych ostrovov pri západnom pobreží Grécka.
Tamojšiu prírodu a pláže ešte nepoznačila masová turistika aj napriek tomu, že na ostrove je jedna z najkrajších pláží gréckych ostrovov, pláž Myrtos. Celkovo má ostrov asi 40 pláží, ktoré stoja za návštevu.
Vyšší záujem o návštevu Kefalónie vyvolal film Mandolína kapitána Corelliho s NicolasomCageom a Penélope Cruzovou, záujem turistov je však stále menší ako na Korfu a Zakynthose.
K prírodným atrakciám ostrova patrí Drogarati (Dračia jaskyňa). Má nádhernú kvapľovú výzdobu a vďaka dokonalej akustike tu bývajú obľúbené koncerty.
Ostrov je pokrytý lesmi a kopcovitý, najvyšší vrchol Aenos má 1627 metrov. Z tunajšieho viniča sa tiež dorába víno Robola.
Pláž Myrtos na ostrove Kefalonia. (zdroj: flickr/cc/Antti Simonen)
Peloponéz
Polostrov Peloponéz možno aspoň formálne považovať za ostrov od roku 1893, po prekopaní Korintského prieplavu. Plavbu lodí z Iónskeho do Egejského mora skrátil o 400 kilometrov. Je dlhý 6,3 km, široký 25 m a hlboký asi 8 m. Pre veľké lode je už priúzky a dnes slúži najmä na turistické ciele.
Na samotnom Peloponéze sa oplatí navštíviť Epidauros s antickým amfiteátrom s dokonalou akustikou a Asklepiovchrám. Archeologicky zaujímavé sú aj Mykény. Jeden zo zlatých pokladov jeho objaviteľ Heinrich Schliemann omylom považoval za hrob kráľa Agamemnóna.
Finikounda na Peloponéze. (zdroj: CK Aeolus)
Druhé hlavné mesto moderného Grécka nájdete práve na Peloponéze. Po ostrove Ejina sa ním stalo mesto Nafplio, než ho grécky kráľ Oto I. v roku 1834 preniesol do Atén. Historické Nafplio je dnes pokojné mestečko s pevnosťou Burtzi.
Na Peloponéze je veľmi obľúbený hotel Eden Beach Plaka, ktorý získal tohto roku 4* a je úplne novo zrekonštruovaný.
Naxos
Naxos je najväčším ostrovom súostrovia Kyklady v Egejskom mori. V turistickej popularite ho zatieňujú severnejší Mykonos či južnejší Santorin. To je však aj jeho výhoda: Zachováva si svoju pôvodnú atmosféru, len minimálne poznačenú negatívnym dôsledkom cestovného ruchu.
Vďaka tomu si môžete vychutnať dlhé piesočné pláže s dokonale čistou vodou čistou vodou: Agia Anna, Agios Georgios, Aliko, Kastraki či Maragas. Na pláž Mikri Vigla smerujú kvôli vlnám a dobrému vetru milovníci vodných športov.
Siluetu hlavného mesta Hora dotvára benátsky hrad a hranaté biele domy vo svahu pod ním. Vo vnútrozemí ostrova je viacero pokojných horských dediniek.