SME

Prešovský kraj nie sú iba Tatry. Spoznajte 10 neobjavených pokladov regiónu

Niektoré miesta nám môže svet závidieť.

1. Krypta Osadné

Osadné je dedinka neďaleko poľských a ukrajinských hraníc a Slovákom je známa najmä vďaka dokumentárnemu filmu Marka Škopa o jej obyvateľoch. Málokto však vie, že skrýva jeden veľký unikát - pod pravoslávnym chrámom v obci sa nachádza krypta vojakov z 1. svetovej vojny už od roku 1933. Turisticky vyhľadávanou zaujímavosťou sa stala až v roku 2005, keď sa o nej viac začalo hovoriť počas pravoslávnej posviacky. Krypta je jedinou svojho druhu na Slovensku, odpočíva v nej 1 025 ruských a rakúsko-uhorských vojakov. Pripomína ich aj tabuľa v češtine a ruštine umiestnená pri krypte s textom: „ZDE V PÁNU ODPOČÍVÁ 1025 VOJÍNU PADLÝCH VE SVĚTOVÉ VALCE 1914 – 1915. ZNÁMYCH PODLE JMEN 23. NEZNÁMYCH 1002. ČEST BUDIŽ JEJICH PAMÁTCE.“

SkryťVypnúť reklamu

2. Múzeum Zemplínske Hámre a Hámorský náučný chodník

Zrekonštruované Múzeum v Zemplínskych Hámroch je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila pre ubytovanie vedenia železiarní, neskôr sa z nej stala krčma a obecný dom služieb. Expozície múzea predstavujú rôzne druhy remeselnej a priemyselnej výroby charakteristické pre dané územie – kováčstvo, hámorníctvo a banícku činnosť. Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi. Expozícia priemyselnej výroby a etnografie je vytvorená v spolupráci s viacerými múzeami, vrátane Baníckeho múzea Pro Gonzengergwerk Sargans vo Švajčiarsku.

Obec Zemplínske Hámre má vo svojom okolí aj turistickú trasu, takmer sedem kilometrov dlhý Hámorský náučný chodník, ktorý prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal vybudovanej na úpätí Vihorlatských vrchov. Návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady, prezentuje spôsob bývania v minulosti, zaujímavé architektonické prvky kamenných murovaníc, ktoré sa už inde v zemplínskom regióne nezachovali, dômyselný systém vodných kanálov budovaných kvôli hámrom a mnohé ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

3. Hradná brána v Prešove

Tretie najväčšie slovenské mesto má vo svojom okolí viacero zaujímavých miest a pamiatok vrátane slušného počtu zrúcanin hradov. Návštevníci so záujmom o históriu môžu spoznať hrady Šariššský, Kapušiansky, Obišovský, Zbojnícky, Lipovský a Šebeš počas Prešovskej hradnej cesty. Práve kvôli nim vznikla v Prešove železná Hradná brána, ktorá je originálnym pútačom na informovanie o aktivitách na blízkych hradoch. V priečelí hradnej brány sú osadené hradné kamene – každý za jednu z týchto monumentálnych stavieb.

4. Mohyly Nižný Hrušov

Obec Nižný Hrušov sa nachádza neďaleko okresného mesta Vranov nad Topľou. Milovníci turistiky si v obci môžu vyjsť na Karpatskú vandrovku. Jej trasa sa začína v centre obce, prechádza miestnym lesom a končí pri rybníku. Je dlhá asi 10 km a prejsť ju trvá približne 2,5 hodiny. Trasa je zaujímavá najmä vďaka mohylám, ktoré sú všade v lese označené tabuľami. Mohyly boli kedysi typickým znakom pochovávania starých civilizácii. Tie Hrušovské sú od roku 1975 zapísané ako národná kultúrna pamiatka. Ocitnete sa tak na miestach starobylých pohrebísk s jedinečnou atmosférou okolitej prírody.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Legendami opradený Prešovský kraj Čítajte 

5. Liptovská Teplička

Liptovská Teplička sa nachádza na severnom úpätí Nízkych Tatier. Obklopená je nádhernou prírodou údolia Čierneho Váhu a charakteristická ľudovými tradíciami, ktoré nájdete len pod Kráľovou hoľou. Celá obec je unikátna vďaka podzemným pivničkám, terasovitým políčkam, stodolišťu a rázovitému folklóru. Nedávno obec dostala aj ocenenie za zachovanie historických krajinných štruktúr. Len pár kilometrov od Liptovskej Tepličky sa nachádza Šuňava, ktorá je tiež unikátom, je totiž stredoeurópskou rozvodnicou dvoch morí, Čierneho a Baltského. Rozvodnica sa nachádza na streche kostola, preto má príznačný názov Strecha dvoch morí.

6. Raslavkameň

Raslavkameň považujú domáci za magické miesto. Nachádza sa tu zvláštny kamenný útvar opradený legendami. Kameňom je podľa jednej legendy mladý rytier Raslav z hradu Bodoň. Raslav proti vôli svojej matky navštevoval neurodzenú dievčinu z Prešova. Aby ho nemohli len tak vystopovať, prikul koňovi naopak podkovy. Matka to však zistila a Raslava prekliala. Ten na mieste skamenel. Balvan sa v minulosti miestni siláci pokúšali aspoň nadvihnúť, ale nikomu sa to nepodarilo. Traduje sa tiež, že voda, ktorá sa nachádza v jamkách pripomínajúcich časti tváre, je liečivá. Ďalšia z legiend hovorí, že vydajachtivé dievčatá si odstrihli časť oblečenia, ktoré zavesili nad kameň a ich sen sa naplnil. Taktiež údajne z kameňa vyžaruje aj zvláštna energia – a či je to pravda, zistíte pri osobnej návšteve. Legendárny kameň leží asi 2,5 kilometra od obce Abranovce. Z obce sa ku kameňu turista dostane po značenom turistickom chodníku približne za 30 minút.

SkryťVypnúť reklamu

7. Opálové bane

Sú svetovým skvostom a národným pokladom Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a opálu. Naše opálové bane sú najstaršími baňami tohto druhu na svete a šperky z nášho opálu nosili významné historické osobnosti – napríklad Napoleon či britská kráľovná Alžbeta II., ktorá má v korunovačných šperkoch aj slovenský opál. Pri prehliadke baní si návštevníci môžu vyskúšať aj fáranie, dozvedia sa množstvo faktov o práci v baniach, ale aj legiend a tajomstiev.

8. Habura

Obec, ktorá sa nachádza neďaleko Medzilaboriec, je známa najmä vďaka soche kniežaťa Laborca. Socha sa nachádza nad obcou a má úctyhodné rozmery – je vysoká vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci. V podstavci pod sochou sa nachádza schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí, ktorá symbolizuje jednotu Rusínov. Slovanské knieža Laborec žil na prelome 9. a 10. storočia. Po vpáde staromaďarských kmeňov do Karpatskej kotliny ušiel. Na brehu Sviržavy ho však dolapili a popravili, práve preto nesie rieka meno Laborec. Okrem kniežaťa však Habura ukrýva aj znovuzrodený drevený chrám, ktorý je súčasťou Karpatskej drevenej cesty spájajúcej 26 drevených kostolíkov kraja.

SkryťVypnúť reklamu

9. Národný park Poloniny

Prešovský kraj má dokopy päť národných parkov, ozajstným pokladom je aj ten najmenej obývaný národný park na Slovensku - Poloniny. Má rozlohu takmer 30 hektárov. Je výnimočný najmä najvyššou koncentráciou pralesovitého stromového porastu na Slovensku. Za účelom jeho ochrany je v národnom parku zriadených až šesť národných prírodných rezervácií, nájdete tu aj unikátnu jedľu bielu, so životnosťou dosahujúcou až 500 rokov. Najstaršia kráľovná pralesa meria takmer 50 m, má obvod 518cm a vek viac ako 300 rokov. Ide tiež o jediné miesto na Slovensko, kde vo voľnej prírode žijú zubre. Poloniny boli v roku 2010 vyhlásené za Park tmavej oblohy, vďaka nízkemu svetelnému znečisteniu sú tam výborné podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy. Národný park s neporušenou prírodou je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať prírodu, pokoj, či jedinečné túry mimo civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu

10. Krížová cesta v Starom Smokovci

Najvyššie položená Kalvária v strednej Európe nie je tradičnou Krížovou cestou, ale originálnou výtvarnou výpoveďou profesionálnych slovenských a poľských umelcov z rokov 2010 – 2015 ako pocta našim veľhorám. Začiatok Krížovej cesty je neďaleko centra Starého Smokovca, zastavenia vedú popri chodníku na tzv. Peknú vyhliadku. Tatranská kalvária je umiestnená vo voľnej prírode a dá sa k nej v Starom Smokovci dostať z cesty vedúcej na Hrebienok.

Tieto a ďalšie tipy na výlety nájdete v aplikácii Objavujme v súťaži Objavuj Prešovský kraj. Obsahuje tiež lokalizačné a fotografické úlohy či zábavné kvízové otázky. Viac informácií na www.severovychod.sk.

Tento článok vám prináša Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 745
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 417
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 868
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 821
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 685
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 706
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 442
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 241
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 349
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 15 816
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 373
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 093
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 661
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťZatvoriť reklamu