BRATISLAVA. Každá letecká spoločnosť má vlastné prepravné podmienky pre batožinu a určuje veľkosť, hmotnosť a počet kusov batožiny cestujúcich v lietadle. Tiež určuje, či to bude bezplatne alebo za poplatok.
HovorkyňaLetiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková, upozorňuje, že všetky cenné predmety si treba vždy uložiť do príručnej batožin a mať ju pod dohľadom na letisku, aj v lietadle.

"Ak umiestni cestujúci cenné predmety do podanej batožiny, letecká spoločnosť ani letisko nezodpovedajú za stratu alebo poškodenie takýchto vecí," dodala hovorkyňa.
Podľa Ševčíkovej by si cestujúci vždy mali preštudovať prepravné podmienky leteckej spoločnosti, ktorou letí a sa nemali by sa spoliehať na skúsenosť s inou leteckou spoločnosťou.
Informovať sa môže v cestovnej kancelárii, na letisku odletu alebo na webe leteckej spoločnosti v sekcii Prepravné podmienky (Terms & Conditions).
Do podanej batožiny pri check-in pulte, ktorá sa prepravuje v batožinovom priestore lietadla sa neodporúča umiestniť peniaze, šperky, cenné kovy, kľúče, lieky, pasy a iné identifikačné dokumenty či krehké predmety.

Pre cestujúcich však platia aj obmedzenia obsahu príručnej batožiny. Tie sú definované v nariadení Európskej komisie. Sú to napríklad zbrane, ich repliky či súčiastky, omračujúce zariadenia či ostré predmety, výbušniny a zápalné látky.
V príručnej batožine môžu byť tekuté látky, pasty či gély v nádobách do 100 ml (napr. šampóny či zubné pasty). Musia byť v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom vrecku s kapacitou maximálne 1 l.
"Tekutiny pre potreby diabetikov, inzulínové perá, tekuté lieky a podobne môžu byť prepravené v príručnej batožine aj vo väčšom množstve ako 100 ml. Nie je potrebné predložiť lekárske potvrdenie," dodala Ševčíková.
Zakázané predmety sa vzťahujú aj na podanú batožinu. Cestujúci v nej nesmie prevážať výbušniny, rozbušky, pyrotechniku či dymotvorné nádoby.
