Takto je totiž pomaľovaných väčšina fasád budov. Je to dômyselný zámer jej obyvateľov. Vedia, že keď sa v lete teploty v meste blížia k štyridsiatim stupňom Celzia, biela farba vtedy priam vypaľuje oči. Okrová či terakotová sú šetrnejšie. Pôsobia teplo, pokojne. O pokoji sa však v Marakéši príliš hovoriť nedá. Je to mesto mimoriadne živé. Veď sme v Afrike a ešte k tomu aj berbersko-moslimskom svete.
Zasnežené štíty
Názov Marakéša pochádza z berberštiny. Mur (n) akush znamená v preklade Mesto bohov. Zaujímavá je už samotná jeho poloha. Z jednej strany ho obklopuje púšť, na druhej strane sa dvíha k nebu so svojimi štvortisícovkami pohorie Vysoký Atlas. Zasneženú panorámu pohoria možno vidieť aj z hlavného námestia Džema el-Fna.
História i súčasnosť
Marakéš sa stal kráľovským mestom koncom 11. storočia. Dnes je domovom približne dvoch miliónov obyvateľov. Súčasný Marakéš je krásne moderné mesto so zaujímavým historickým jadrom zaradeným do zoznamu pamiatok UNESCO. Jeho medina, teda hradbami obklopená stará časť, je najväčšia v Maroku. Dominantou a zároveň dobrým orientačným bodom v nej je 69 metrov vysoký minaret Kutúbijskej mešity.
Dovolenka v Marakéši
Last Minute dovolenku v Marakéši si môžete zakúpiť už za 424 €.
Palmy na každom kroku
Marakéš nazývajú aj mestom 100-tisíc paliem. Dobre sa pod nimi oddychuje najmä počas letných horúčav. Rovnako ako stará časť, sú zaujímavé aj nové štvrte. Sú popretkávané širokými bulvármi s pásmi paliem, pomarančovníkov a oleandrov v strede. Obklopujú ich budovy pochádzajúce z najprestížnejších dizajnérskych ateliérov. Zaujme napríklad rozsiahle kongresové centrum, nechýbajú päťhviezdičkové hotely. Nová hlavná železničná stanica sa vzhľadom vyrovná hociktorému luxusnému európskemu nákupnému centru či kultúrnej ustanovizni.
Čo si netreba nechať ujsť v Marakéši?
- Najvzrušujúcejšie chvíle v meste sa dajú stráviť v súkoch, teda na miestnych trhoch so spletitými uličkami. Nájdete tam uličku látkovú, šperkovú, bylinkovú, mäsovú, cukrovinkovú, či trebárs papučovú, topánkovú alebo kabelkovú. Čajovne striedajú opravovne bicyklov i áut, krajčírstva, holičstvá... Stratiť sa tam je veľmi ľahké. Vtedy odporúčajú domáci ísť s davom.
- Celkom iste nevynechajte hlavné námestie Džema al-Fna čo znamená zhromaždisko zotnutých hláv. Svoje meno si vyslúžilo verejnými popravami, po ktorých tam vystavovali hlavy nešťastníkov napichnuté na kopije.
- Dnes tieto hrôzy vystriedala zábava. Tu vám predvedú cvičené opice, inde ukážu chôdzu po rozžeravenom uhlí, jedni kobry zariekavajú, iní vám hada zavesia na krk. Zbaviť sa živého „goliera“ sa bez patričného bakšišu nedá.
- Ženské návštevníčky zrejme neodolajú zvodom šikovných miestnych berberiek a dajú si henou pomaľovať ruky typickými ornamentmi.
- Zaujímavé je pozorovať aj rozprávačov príbehov, ktorým neubrali na popularite ani siahodlhé televízne telenovely. Kto vraj vie pútavo rozprávať košaté, nekonečné, veselé i dojímavé príbehy, môže sa stať vďaka štedrým bakšišom rozprávkovým boháčom.
- Oázou ticha uprostred uponáhľaného mesta sú prekrásne Majorellské záhrady.
- Z typických jedál, ktoré treba ochutnať, sú to najmä tie, ktoré sa pripravujú v typickom hrnci – tádžin. Chutné sú aj na grile opekané rôzne klobásky, mäsá na špajdli či ryby a k tomu zeleninové šaláty.
- Na námestí Džema al-Fna celkom iste narazíte aj na stánky so slimákmi. Záľuba v tomto jedle pochádza od Francúzov. Veď Maroko bolo celé roky pod ich vplyvom.
Zaujal vás Marakéš?
Achoura (zaujímavosť na záver)
Aj v Marakéši, ako v celom moslimskom svete, je jedným z najväčších sviatkov je Achoura. Jeho názov je odvodeninou slova achara, čo v arabčine znamená desať. Ide totiž o desiaty deň mesiaca Muharram, prvého mesiaca moslimského roka. Kresťanom v mnohom pripomína Vianoce.
V Maroku je to silne rodinne orientovaný sviatok – oslava detí a starých. Súky a ostatné trhoviská sú vtedy plné farieb. Ako darčeky pre členov rodiny sa nakupujú hračky, odevy, sušené ďatle, mandle, olivy... Samotné oslavy Achoury trvajú noc a deň.
Po dňoch pôstu je jeho súčasťou veľa dobrého jedla, sladkostí ale najmä zábavy. Všade sa ozývajú hlasné zvuky tamburín a iných nástrojov. Hudba, humor a veľa smiechu. Všetko je počas tohto sviatku povolené. Napríklad oblievať sa vedrami vody. A to všetci – deti i dospelí. Nečudo, že Slovákom to pripomína aj Veľkú noc.
Večer sa všetci stretnú pri obrovskom ohni châala. Jeho zapaľovanie a udržiavanie majú na starosti najmenší. Ostatní zatiaľ tancujú okolo a nechýbajú ani pestrofarebné masky, ktoré deti strašia. Teda aj kus afrického či berberského dedičstva je v marockej Achoure.