RUŽOMBEROK. V sobotu oficiálne otvorili CykloKorytničku z Ružomberka do Korytnice. Náučno-relaxačná trasa pre peších turistov, bežcov i cyklistov má približne 25 kilometrov a prakticky kopíruje bývalú trať úzkorozchodnej železnice.
"Napriek tomu, že zatiaľ nejde o legalizovanú cyklistickú trasu, budeme robiť všetky kroky smerujúce k tomu, aby to v budúcnosti tak bolo," uviedol Martin Hromada z Mestského úradu v Ružomberku.

Trasa má vďaka svojej železničnej minulosti mierny profil bez náročného stúpania, je preto vhodná najmä pre rodiny s deťmi.
Na hranici národných parkov
Popri CykloKorytničke sú informačné tabule o histórii železnice, o prírode a tiež o zaujímavostiach v okolí. CykloKorytnička vedie na hranici dvoch národných parkov - Nízkych Tatier a Veľkej Fatry.

"Do októbra 2015 bola pre cyklistov prejazdná z Ružomberka len po Liptovskú Osadu. Teraz je okrem mosta a pozemku v správe vodární pred Liptovskou Osadou trasa CykloKorytničky prejazdná v plnej dĺžke," doplnil Hromada.
Oficiálna cyklotrasa smerom na Donovaly vedie po ceste prvej triedy, hoci frekvencia vozidiel v tomto úseku je veľmi vysoká.

Najlepším riešením je samostatný cyklochodník a využiť naň pôvodný koridor železničky, takzvané Korýtko. Od jesene 2015 sa začali práce na jej výstavbe, ktoré prerušili iba počas zimy.
"Vyčistili a upravili sme úsek približne osem kilometrov. Celkovo sme do projektu investovali 8 000 eur," povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Darina Bartková.
"Sponzorské dary v podobe desiatok nákladných áut štrku, piesku, požičanie strojov mali hodnotu niekoľko desiatok tisíc eur. Spoločne s Liptovskou Osadou a Liptovskými Revúcimi sme tiež dostali od automobilky v Žiline grant zhruba 12.000 eur, " opísal zástupca primátora Ružomberka Oldrich Lauko.

CykloKorytnička vďačí za vznik dobrovoľníkom
Na projekte spolupracovalo aj množstvo dobrovoľníkov z Ružomberka a okolia bez nároku na mzdu.
Najnáročnejšia bola rekonštrukcia mostov na bývalej trati úzkokoľajky. Z pôvodných zostali za štyri desaťročia od skončenia prevádzky len fragmenty.
Úzkorozchodná železnička tzv. Korýtko premávala od mája 1908. Jej trasa merala 23,5 km a 3 až 5 vagónovú súpravu ťahal parný rušeň U 37.006.

Počas SNP tiež slúžila na prevoz ranených povstalcov do poľnej nemocnice v kúpeľoch Korytnica. Začiatkom septembra 1974 ju však hneď po veľkolepých oslavách SNP zrušili.
Okrem dobových prvkov na trase pripomína pôvodnú Korytničku aj pôvodný parný rušeň v parku pred železničnou stanicou.











