SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Salar de Uyuni: Soľná pláň vytvorila najväčšie zrkadlo na svete

Najväčšie soľné jazero na svete nájdete v Andách na juhu Bolívie v nadmorskej výške 3650 metrov.

Dokonalé prírodné zrkadlo vytvára atraktívne prírodné efekty najma počas búrky a bleskov. (Zdroj: flickr/cc/Soumei Baba)

Salar de Uyuni je najväčšia soľná panva na svete. Je dokonale plochá, s minimálnymi výškovými odchýlkami. Stala sa ideálnym miestom na kalibráciu prístrojov pri diaľkovom prieskume Zeme z vesmíru.

Okrem dokonale rovného povrchu je výhodou minimálna vlhkosť vzduchu a po väčšinu roka jasná obloha. Kalibrácia satelitných prístrojov tu je preto niekoľko násobne presnejšia ako nad povrchom oceánu.

Načítavam video...

Jemná vrstva vody počas obdobia daźďov ešte väčšmi zvýši svetelnú odrazivosť soli. Vzniká tu vtedy najväčšie prírodné zrkadlo na svete a príležitosť pre atraktívne fotografické kompozície.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jazero v Andách sa premenilo na soľnú pláň

Salar de Uyuni sa nachádza 3.650 metrov nad morom, na náhornej plošine Altiplano v Andách v juhozápadnej Bolívii, neďaleko hraníc s Čile. Pred 40-tisíc rokmi sa na celej ploche rozlievalo jazero Michin.

Do dnešných dní sa scvrklo na jazeráPoop a Uru Uru. Zároveň tu vznikli soľné púšte, nižšie položená Coipasa a rozsiahlejšia Uyuni.

Salar de Uyuni má približne 10.582 km štvorcových kilometrov. Celková hrúbka soľných vrstiev na jej dne dosahuje až 120 metrov. Množstvo tunajšej soli sa odhaduje na 10 miliárd ton.

Obrovské zásoby soli a lítia

Ročne sa z nej vyťaží asi 25.000 ton, často veľmi primitívnym spôsobom. Nie je tu však iba soľ, čiže chlorid sodný, chlorid draselný, soli bóru a horčíka, ale aj najväčšie zdroje lítia na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Okrem ťažby soli je však púšť najmä turistickou destináciou. Najznámejšími miestami je hotel Playa Blanca, v ktorom sú zo soľných kvádrov nielen steny, ale aj stoličky či barový pult.

Atraktívny je aj cintorín vlakov a nákladných aút, ktoré kedysi soľ prevážali.

Farebné lagúny

Aj na púšti však možno nájsť ostrovy. K najkrajším patrí Isla del Pescado s gigantickými kaktusmi,ktoré sú často až 10 metrov vysoké.

Pozornosť priťahujú aj rôznofarebné vodné plochy ďalej na juh, ktoré vyhľadávajú aj migrujúce plameniaky. Laguna Colorado je tehlovočervené jazero v nadmorskej výške 4.300 metrov, Laguna Verde má zase modrozelenú farbu. Sol de Maňana sú gejzíry s teplým bublajúcim bahnom a jazierkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu