POPRAD. Od dnešného dňa až do nedele sa dá posedieť vo francúzskom parku kaštieľa a letohrádku Dardanely v Markušovciach (okres Spišská Nová Ves).
Koná sa pravidelne druhý júnový víkend, keď sa rozkvitnuté parky a záhrady v našich zemepisných šírkach vedia predstaviť vo svojej plnej kráse.
Múzeum Spiša, pod ktoré objekty patria, pripravilo aj výstavu z histórie vývoja parku.
„Za zlacnené vstupné si návštevníci budú môcť pozrieť letohrádok Dardanely po rekonštrukcii s prehliadkou dvoch výstav, a to Letohrádok Dardanely v čase a Štefan Máriássy – Fragmenty,“ informovala Eva Čarnogurská z Múzea Spiša.
Návštevníkom je prístupná i Expozícia historického nábytku v renesančnom kaštieli.
Dva roky rekonštrukcie
Jednu z najslávnejších víl na Slovensku, letohrádok Dardanely, otvorili po takmer dvoch rokoch rekonštrukcie v polovici mája. V rámci nej pribudol aj bezbariérový prístup a výťah a parkovisko v zadnej časti areálu, obnovou prešli aj pivničné priestory.

Rekonštrukcia významnej pamiatky rokokovej architektúry na Spiši vyšla na viac ako 1,3 milióna eur.
Múzeum Spiša sprístupňuje zatiaľ len prázdne priestory, novú expozíciu plánujú otvoriť v nasledujúcom roku.
Komunisti premenili letohrádok na sklad
Jednoposchodový letohrádok Dardanely dal postaviť Wolfgang Máriássy v poslednej tretine 18. storočia zo spoločenských a reprezentačných dôvodov. Plánované dve bočné krídla letohrádku však nahradila dvojica skleníkov s provizórnym dreveným schodiskom.
Po druhej svetovej vojne sa letohrádok používal ako sklad, čím došlo k jeho devastácii. Pri rozsiahlej rekonštrukcii v 80. rokoch 20. storočia sa podarilo obnoviť strednú časť vrátane reštaurovania fresiek a pristavené bočné krídla. Od roku 1983 je v letohrádku verejnosti prístupná Expozícia klávesových hudobných nástrojov jediná svojho druhu na Slovensku.
Cieľom Víkendu parkov a záhrad je predstaviť hodnoty jedinečného prírodného a kultúrneho dedičstva. „Podujatie má ambíciu stať sa akousi oslavou či festivalom záhradného umenia i kultúry. Je ladené v pozitívnom duchu oslavy hodnôt, ktoré pre nás parky a záhrady predstavujú,“ uviedla Čarnogurská.
Myšlienka otvárania a sprístupňovania parkov a záhrad vznikla podľa jej slov v Holandsku a Anglicku a stáva sa čoraz obľúbenejšou v celej Európe, ale i na iných kontinentoch.
Do podujatia sa zapájajú súkromné i verejné parky a záhrady. Organizátorom podujatia je nezisková organizácia Národný Trust.