SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Malá Fatra víta turistov. Obnovujú značky a opravujú chodníky

Na obľúbených miestach v Malej Fatre čaká na turistov do leta viacero vylepšení.

Belské skaly. (Zdroj: OOCR Malá Fatra)

ŽILINA. Zbojnícky chodník v Tiesňavách vo Vrátnej doline, žltá značka na Belské skaly a chodník z Malého Rozsutca. Do začiatku leta obnovia v Malej Fatre viacero turisticky atraktívnych miest.

Lávka s prístreškom na Straníku nad Žilinou slúži turistom už od polovice apríla. 

Prečítajte si tiež: Nad Žilinou otvorili vyhliadkový prístrešok Čítajte 

„V Belských skalách budeme počas júna vyznačovať turistický chodník. Žltá značka, ktorá vedie na vrch Oravcové, by sa mala predĺžiť a pokračovať až na Belské skaly,“ povedal Peter Šimčák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra.

Prístup na skaly bude aj z centra obce Belá a z autokempingu v Belej.

V minulom roku pribudli v Belských skalách mostík cez potok v Belskej doline, tri vyhliadky na vrchole skál a reťaze na priechodnosť terénom k vyhliadkam.

Opravia aj chodník z Malého Rozsutca

Do začiatku letných prázdnin by mali opraviť aj chodník z Malého Rozsutca, ktorý vedie cez horskú osadu Pod Rozsutcom priamo do Bieleho Potoka.

„Chodník bol po dažďoch blatistý a nebezpečný. Na približne tridsaťmetrovom úseku urobíme schodíky zasypané štrkom a dáme laná na zachytenie,“ povedal Róbert Hlaváč z Občianskeho združenia Diery.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chodník je vo vysokohorskom teréne, materiál opravu sem preto vynášala helikoptéra. Rekonštrukcia stála takmer sedemtisíc eur a na jej financovaní sa podieľa aj OOCR Malá Fatra.

Do začiatku letnej turistickej sezóny opravia aj úsek Zbojníckeho chodníka v Tiesňavách vo Vrátnej doline. Celkovo je na ňom 1 100 schodov.

Drevo nahradí nerezový plech

„Doteraz boli z dreva a museli sme ich každých päť rokov meniť, pretože zhnili. Generálnu opravu robíme z nerezového plechu. Tento rok by sme chceli pokročiť po Malé Nocľahy a minimálne 20 až 25 rokov bude s chodníkom pokoj," povedal predseda OZ Rozsutec Jozef Mičo.

„Do konca školského roka by malo byť vyriešené aj premostenie pre peších a cyklistov cez rieku Bystrica v katastri obce Stará Bystrica. Malo by zjednodušiť prístup k orloju na Rínku svätého Michala Archanjela v centre obce a na Kysuckú cyklomagistrálu.

Súčasťou je i preznačenie chodníka k rozhľadni na vrchu Bobovec. Meria 16 metrov a je vybudovaná z kameňa a dreva,“ dodáva Peter Šimčák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu