SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Legendami opradený Prešovský kraj

V severovýchodnom kúte Slovenska, legendami opradený a rozprávkovo krásny kraj Prešovský sa nachádza.

Kde bolo, tam bolo, za majestátnymi tatranskými končiarmi,  kľukatými riekami, v severovýchodnom kúte Slovenska , legendami opradený a rozprávkovo krásny,  kraj Prešovský sa nachádza.  Miesto ,  kde sú nemými svedkami histórie a dávnych príbehov krásne hrady, majestátne bralá a unikátne pamiatky.  Kraj  kde od nepamäti žili ľudia slávni aj menej slávni a kde dodnes obyvatelia na príbehy nesmrteľné spomínajú.  Patrí k turisticky najnavštevovanejším regiónom Slovenska vďaka množstvu unikátnych historických pamiatok,  starodávnych miest a nádherných prírodných scenérií .

SkryťVypnúť reklamu

 Ten kto nechce spoznávať jeden z najkrajších kútov Slovenska tradičnou formou,  ale túži  ho na vlastnej koži zažiť prostredníctvom legiend, povestí, povier, rozprávok či strašidelných príbehov, ktoré sa tu z generácie na generáciu tradujú , je tu v správnom čase a na správnom mieste. Prvého  júna  v Prešovskom kraji spustili  inovovaný projekt LEGENDARIUM 2. Za pomoci interaktívnej mobilnej hry,  albumu s nálepkami a audio nahrávkach s rozprávkovými legendami na CD nosičoch  sa dozviete kto straší za mestskými hradbami Levoče, prečo čert nikdy nevkročí do Sniny, či ktorá nahá deva behá v júni po bardejovskom námestí.

Veselé i tajomné historky z dávnej minulosti prepojených s dnešným moderným svetom  patril v minulom roku  k celoslovensky najkreatívnejším  projektom na podporu turistického ruchu na Slovensku. A na tento úspech chcú tvorcovia tento rok nadviazať. Takže milí rodičia, počas tohto leta prižmúrte oči a dovoľte vašim ratolestiam pri spoznávaní Prešovského kraja využívať výdobytky modernej doby, aby si mohli voľne stiahnuť do svojich mobilov a tabletov túto hru, vďaka ktorej zažijú veľa dobrodružných chvíľ pri spoznávaní toho najlepšieho čo Prešovský kraj ponúka. O tejto hre a podmienkach súťaže o zaujímavé ceny s ňou spojenou sa viac dozviete na stránke www.legendarium.info 

SkryťVypnúť reklamu

Projekt pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska , ktorá vytipovala 15 najzaujímavejších lokalít,  ktoré za pomoci 15 miestnych legendárnych postavičiek, bližšie predstaví všetkým, ktorí budú mať chuť sa zahrať. Návštevníci ktorí sa rozhodnú zapojiť do nej , navštívia viac ako 60 viac či menej známych miest prešovského regiónu,  pričom môžu zozbierať až 30 nálepiek do zberateľského albumu. Mediálna hra LEGENDARIUM 2 zavedie hráčov do týchto pätnástich  legendami opradených miest: Medzilaborce, Bardejov, Stará Ľubovňa, Poprad, Prešov, Sabinov, Kežmarok, Snina, Levoča, Pieniny, Hanušovce nad Topľou, Humenné, Svidník/ Dukla, Ždiar /Belianske Tatry a Vysoké Tatry. My vám tieto miesta spojené s legendami , tajomnými hrdinami i strašidelnými príbehmi postupne priblížime.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne vám predstavíme prvé štyri lokality spojené s miestnymi legendami.

Medzilaborce a okolie 

Keď sa povedia Medzilaborce, mnohým z vás sa vybaví ako prvé Múzeum moderného umenia Andyho Warhola , svetoznámeho predstaviteľa pop-artu, ktorého rodičia pochádzali z tohto regiónu. Múzeum bolo zriadené 1. septembra 1991. V expozícii sú zastúpené diela zo všetkých jeho tvorivých období . V trvalej expozícii sa nachádza na 160 diel a artefaktov tohto svetoznámeho umelca. Priamo v meste nájdete aj mini skanzen replík typických rusínskych domov z okolitých dedín.  Najkrajší pohľad na Medzilaborce z vtáčej perspektívy poskytuje horský masív Kamjana. Turistami najvyhľadávanejšou časťou tohto masívu je tzv. Čertova skala. Je to skala z pieskovca s vyrytým reliéfom tváre čerta a nachádza sa v katastrálnom území obce Krásny Brod.

SkryťVypnúť reklamu

V obci sa zachovali ruiny monastyru Zoslania Ducha Svätého, ktorého pôvod sa kladie až do 14.storočia. K tomuto miestu sa viaže aj legenda o miestnych mníchov, ktorí učili ľudí, aby konali dobro a neverili strigám a mágii. Keď jedného dňa strigám došla trpezlivosť, spolčili sa s čertmi a dohodli sa, že monastyr v noci zavalia obrovským kameňom. Posledný úsek cesty mal na starosti čert Fras. Svoju misiu však nestihol splniť, lebo modlitby mníchov,  ľudu i ochrana Bohorodičky mu v tom zabránila.

Keď sa už blížil k monastyru,  že ho s tým balvanom zavalí rozprestrela Bohorodička nad kláštorom svoj ochranný plášť  a prebudila posledného krásnobrodského kohúta, ktorého strigy ešte nestihli skántriť. Mocne zakikiríkal, Fras sa zľakol a balvan sa mu vyšmykol z rúk. Zrútil sa aj s ním do blízkych lesov - do oblasti Kamjana , kde leží dodnes a je na ňom vyrytá tvár čerta Frasa. A vraj spod tejto skaly,  je občas počuť čertov z pekiel vzdychať, o čom sa môžete presvedčiť na vlastné uši. Nálepku do zberateľského albumu s čertom Frasom dostanete v miniskanzene a v Múzeu Andyho Warhola v Medzilaborciach.  Viac na http://www.legendarium.info/hraj-hru

SkryťVypnúť reklamu

Bardejov a okolie

Bardejov patrí k najkrajším a najzachovalejším historickým mestám Slovenska, čo ocenilo v roku 2000 aj UNESCO zápisom historického centra mesta na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Jadrom mesta je obdĺžnikové Radničné námestie, obkolesené z troch strán 46. meštianskymi domami. Štvrtá , severná časť námestia je vyhradená dominante mesta,  Bazilike minor sv. Egídia s 11. drevenými gotickými krídlovými oltármi.

Jeho protiváhou je centrálne umiestnená reprezentačná budova mestskej radnice,  ktorá sa považuje za prvú svetskú renesančnú budovu na Slovensku. Súčasťou mesta sú aj známe Bardejovské kúpele v ktorých nájdete najstarší skanzen ľudovej architektúry na Slovensku .  Bol sprístupnený v roku 1965 a je tu rozmiestnených 24 expozičných objektov  z 19. a 20. storočia ,ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva ,žijúceho v regióne horného Spiša a severného Zemplína. Pýchou ľudovej drevenej architektúry je aj rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi z neďalekej obce Hervartov, ktorý je najstarším a najzachovalejším dreveným kostolom na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Bol vybudovaný v gotickom štýle bez jediného železného klinca na konci 15. storočia a od roku 2008 je spolu s ďalšími siedmymi drevenými kostolmi zo Slovenska zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.  Obľúbeným cieľom turistov je neďaleká zrúcanina Zborovského hradu.  Tento hrad, ktorého počiatky sa kladú do 14. storočia bol v držbe najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov.  Hrad zbúrali cisárske vojská v roku 1684 počas stavovských povstaní.  

Legenda viažuca sa k starobylému Bardejovu spomína,  že tu žila krásna Barbora. Keď do mesta zavítal zlomyseľný boháč Drégely, ihneď po nej zatúžil. Kupoval jej dary od výmyslu sveta , no Barbora ich vytrvalo odmietala, keďže túžila po pravej a nezištnej láske. Drégely ju však v jednu noc chytil, strhol z nej šaty a obvinil ju z bosoráctva. Dodnes vraj mestom blúdi nahá Barbora a hľadá svoje stratené šaty. Kto jej ich pomôže nájsť, tomu ukáže,  kde sú ukryté poklady a dary od Drégelyho.  Nálepku do albumu dostanete v Bardejove v Šarišskom múzeu sídliacom v radnici na námestí a v skanzene v Bardejovských kúpeľoch.

SkryťVypnúť reklamu

Viac na http://www.legendarium.info/hraj-hru

Stará Ľubovňa a okolie

K top atrakciám Prešovského kraja patrí tretí najnavštevovanejší slovenský hrad Stará Ľubovňa s priľahlým skanzenom.  Hrad Stará Ľubovňa založili začiatkom 14. storočia. Do múrov hradu sa nezmazateľne zapísal rok 1412, keď tu panovníci Poľska a Uhorska podpísali mier. V rokoch 1655 - 1661 tu boli ukryté aj poľské korunovačné klenoty. Ich kópie sú tu vystavené dodnes. Dnes je najväčšou atrakciou výstup na hradnú vežu, odkiaľ má návštevník celý kraj ako na dlani. V tejto veži bol väznený aj známy cestovateľ a dobrodruh Móric Beňovský.  Bol to pánko, ktorý bol všetkými masťami mazaný. Už pri krste mu dali šesť mien a veru aj odvahy mal za šesť mužov. Keď ho tu uväznili, nezľakol sa ani hladomorne.  Bodaj by nie, keď mu z nej pomohla Zuzanka, jeho milá. Opojila stráže lahodným mokom a Mórica prepašovala z hradu pod svojimi sukňami. Odtiaľ putoval po svete a dostal sa až na ďaleký Madagaskar, kde sa stal kráľom. 

SkryťVypnúť reklamu

Pod hradom sa nachádza známy skanzen a stredoveký vojenský tábor.  Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Nachádza sa v ňom nádherný barokovo - klasicistický ikonostas.  Z ďalších objektov sú v expozícii najpočetnejšie zastúpené zrubové obytné domy postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia. Súčasťou skanzenu je aj Gazdovský dvor, ktorého návštevu obľubujú najmä deti. 

Najznámejšími kúpeľmi staroľubovnianskeho okresu sú Vyšné Ružbachy. V kúpeľnom areáli sa nachádza  9 minerálnych prameňov,  z ktorých najznámejší a najvýdatnejším je prameň Izabella, ktorý zásobuje minerálnou vodou vodoliečebné zariadenia i kúpalisko. Prírodnou atrakciou kúpeľov je unikátne travertínové jazierko Kráter. 

SkryťVypnúť reklamu

Tradičné ľudové remeslá v spojitosti s liehovarníctvom,  ktoré má na severnom Spiši dlhodobú tradíciu môžete spoznať v Nestville parku v Hniezdnom. Vyrába sa tu prvá slovenská whisky.  Srdcom expozície je jeden z najväčších drevených vyrezávaných obrazov v Európe znázorňujúci typický život miestnych obyvateľov.

Oázou pokoja a najznámejším severospišským pútnickým miestom je hora Zvir v obci Litmanová . V 90tych rokoch minulého storočia sa tu zjavovala dvom miestnym dievčatkám Panna Mária a postupne sa stala mariánskym pútnickým miestom,  ktoré navštevujú tisíce pútnikov ročne. 

Nálepku s Móricom Beňovským obdržíte do albumu na hrade Stará Ľubovňa a v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.

Viac na:  http://www.legendarium.info/hraj-hru

Poprad a okolie

Poprad je vnímaný medzi turistami ako vstupná brána do pýchy Slovenska - Vysokých Tatier. Toto mesto si však zaslúži aby ste sa prešli po jeho zrekonštruovanej pešej zóne, či navštívili jedinečnú Tatranskú galériu v budove bývalej parnej elektrárne, ktorá je zároveň významnou technickou pamiatkou. V Podtatranskom múzeu v Poprade momentálne prebieha veľká rekonštrukcia, ale oplatí sa navštíviť expozíciu v Spišskej Sobote zameranú najmä na cechy, remeslá a meštianske bývanie. A keď tu už budete,  prejdite sa po jednom z najzachovalejších stredovekých urbanistických celkov na Slovensku. Jadrom jedinečného mestského celku  je lievikovité námestie lemované meštianskymi domami,  s typickými vysokými strechami pokryté šindľami s mohutnými vyčnievajúcimi podlomeniami. Pýchou Spišskej Soboty je gotický Kostol sv. Juraja s priliehajúcou renesančnou zvonicou.

SkryťVypnúť reklamu

Pred 90. rokmi, v roku 1926 ,preslávil nález odliatku mozgu neandertálskeho človeka na nálezisku Hrádok v obci Gánovce vzdialenej od Popradu 3km toto miesto po celom svete. Pri teplom prameni mali praľudia i zvieratá zdroj vody a obživy. Okrem práce si však neandertálci našli čas aj na zábavu a vzdelanie. Postarala sa o to Aga, neandertálkyňa , ktorá s radosťou spoznávala prírodu navôkol a neváhala do jej tajov zasvätiť aj ostatných.  Aj dnešný homo sapiens sapiens sa rád zdržuje pri teplých minerálnych prameňov o čom sa môžete presvedčiť aj v Poprade v jednom z najväčších a najznámejších aquaparkov Slovenska  - AquaCity. V ňom, v Tatranskej  galérii v Poprade  a v expozícii Podtatranského múzea v Spišskej Sobote nájdete ďalšiu nálepku do vašej zbierky.

SkryťVypnúť reklamu

Viac na http://www.legendarium.info/hraj-hru

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s KOCR Severovýchod Slovenska

 

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Spacák na kozmetiku?
 3. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 4. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 5. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 8. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 1. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 2. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 3. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 4. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 5. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 6. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 7. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 12 965
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 691
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 263
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 937
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 595
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 074
 7. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 3 017
 8. ČSOB hľadá zamestnancov: Skvelá kampaň, chystajte životopis! 1 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 4. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 5. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 6. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 7. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 8. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 377
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 385
 3. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 878
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 043
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 811
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 288
 7. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 175
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 090
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu