SME

Legendami opradený Prešovský kraj

V severovýchodnom kúte Slovenska, legendami opradený a rozprávkovo krásny kraj Prešovský sa nachádza.

Kde bolo, tam bolo, za majestátnymi tatranskými končiarmi,  kľukatými riekami, v severovýchodnom kúte Slovenska , legendami opradený a rozprávkovo krásny,  kraj Prešovský sa nachádza.  Miesto ,  kde sú nemými svedkami histórie a dávnych príbehov krásne hrady, majestátne bralá a unikátne pamiatky.  Kraj  kde od nepamäti žili ľudia slávni aj menej slávni a kde dodnes obyvatelia na príbehy nesmrteľné spomínajú.  Patrí k turisticky najnavštevovanejším regiónom Slovenska vďaka množstvu unikátnych historických pamiatok,  starodávnych miest a nádherných prírodných scenérií .

SkryťVypnúť reklamu

 Ten kto nechce spoznávať jeden z najkrajších kútov Slovenska tradičnou formou,  ale túži  ho na vlastnej koži zažiť prostredníctvom legiend, povestí, povier, rozprávok či strašidelných príbehov, ktoré sa tu z generácie na generáciu tradujú , je tu v správnom čase a na správnom mieste. Prvého  júna  v Prešovskom kraji spustili  inovovaný projekt LEGENDARIUM 2. Za pomoci interaktívnej mobilnej hry,  albumu s nálepkami a audio nahrávkach s rozprávkovými legendami na CD nosičoch  sa dozviete kto straší za mestskými hradbami Levoče, prečo čert nikdy nevkročí do Sniny, či ktorá nahá deva behá v júni po bardejovskom námestí.

Veselé i tajomné historky z dávnej minulosti prepojených s dnešným moderným svetom  patril v minulom roku  k celoslovensky najkreatívnejším  projektom na podporu turistického ruchu na Slovensku. A na tento úspech chcú tvorcovia tento rok nadviazať. Takže milí rodičia, počas tohto leta prižmúrte oči a dovoľte vašim ratolestiam pri spoznávaní Prešovského kraja využívať výdobytky modernej doby, aby si mohli voľne stiahnuť do svojich mobilov a tabletov túto hru, vďaka ktorej zažijú veľa dobrodružných chvíľ pri spoznávaní toho najlepšieho čo Prešovský kraj ponúka. O tejto hre a podmienkach súťaže o zaujímavé ceny s ňou spojenou sa viac dozviete na stránke www.legendarium.info 

SkryťVypnúť reklamu

Projekt pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska , ktorá vytipovala 15 najzaujímavejších lokalít,  ktoré za pomoci 15 miestnych legendárnych postavičiek, bližšie predstaví všetkým, ktorí budú mať chuť sa zahrať. Návštevníci ktorí sa rozhodnú zapojiť do nej , navštívia viac ako 60 viac či menej známych miest prešovského regiónu,  pričom môžu zozbierať až 30 nálepiek do zberateľského albumu. Mediálna hra LEGENDARIUM 2 zavedie hráčov do týchto pätnástich  legendami opradených miest: Medzilaborce, Bardejov, Stará Ľubovňa, Poprad, Prešov, Sabinov, Kežmarok, Snina, Levoča, Pieniny, Hanušovce nad Topľou, Humenné, Svidník/ Dukla, Ždiar /Belianske Tatry a Vysoké Tatry. My vám tieto miesta spojené s legendami , tajomnými hrdinami i strašidelnými príbehmi postupne priblížime.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne vám predstavíme prvé štyri lokality spojené s miestnymi legendami.

Medzilaborce a okolie 

Keď sa povedia Medzilaborce, mnohým z vás sa vybaví ako prvé Múzeum moderného umenia Andyho Warhola , svetoznámeho predstaviteľa pop-artu, ktorého rodičia pochádzali z tohto regiónu. Múzeum bolo zriadené 1. septembra 1991. V expozícii sú zastúpené diela zo všetkých jeho tvorivých období . V trvalej expozícii sa nachádza na 160 diel a artefaktov tohto svetoznámeho umelca. Priamo v meste nájdete aj mini skanzen replík typických rusínskych domov z okolitých dedín.  Najkrajší pohľad na Medzilaborce z vtáčej perspektívy poskytuje horský masív Kamjana. Turistami najvyhľadávanejšou časťou tohto masívu je tzv. Čertova skala. Je to skala z pieskovca s vyrytým reliéfom tváre čerta a nachádza sa v katastrálnom území obce Krásny Brod.

SkryťVypnúť reklamu

V obci sa zachovali ruiny monastyru Zoslania Ducha Svätého, ktorého pôvod sa kladie až do 14.storočia. K tomuto miestu sa viaže aj legenda o miestnych mníchov, ktorí učili ľudí, aby konali dobro a neverili strigám a mágii. Keď jedného dňa strigám došla trpezlivosť, spolčili sa s čertmi a dohodli sa, že monastyr v noci zavalia obrovským kameňom. Posledný úsek cesty mal na starosti čert Fras. Svoju misiu však nestihol splniť, lebo modlitby mníchov,  ľudu i ochrana Bohorodičky mu v tom zabránila.

Keď sa už blížil k monastyru,  že ho s tým balvanom zavalí rozprestrela Bohorodička nad kláštorom svoj ochranný plášť  a prebudila posledného krásnobrodského kohúta, ktorého strigy ešte nestihli skántriť. Mocne zakikiríkal, Fras sa zľakol a balvan sa mu vyšmykol z rúk. Zrútil sa aj s ním do blízkych lesov - do oblasti Kamjana , kde leží dodnes a je na ňom vyrytá tvár čerta Frasa. A vraj spod tejto skaly,  je občas počuť čertov z pekiel vzdychať, o čom sa môžete presvedčiť na vlastné uši. Nálepku do zberateľského albumu s čertom Frasom dostanete v miniskanzene a v Múzeu Andyho Warhola v Medzilaborciach.  Viac na http://www.legendarium.info/hraj-hru

SkryťVypnúť reklamu

Bardejov a okolie

Bardejov patrí k najkrajším a najzachovalejším historickým mestám Slovenska, čo ocenilo v roku 2000 aj UNESCO zápisom historického centra mesta na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Jadrom mesta je obdĺžnikové Radničné námestie, obkolesené z troch strán 46. meštianskymi domami. Štvrtá , severná časť námestia je vyhradená dominante mesta,  Bazilike minor sv. Egídia s 11. drevenými gotickými krídlovými oltármi.

Jeho protiváhou je centrálne umiestnená reprezentačná budova mestskej radnice,  ktorá sa považuje za prvú svetskú renesančnú budovu na Slovensku. Súčasťou mesta sú aj známe Bardejovské kúpele v ktorých nájdete najstarší skanzen ľudovej architektúry na Slovensku .  Bol sprístupnený v roku 1965 a je tu rozmiestnených 24 expozičných objektov  z 19. a 20. storočia ,ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva ,žijúceho v regióne horného Spiša a severného Zemplína. Pýchou ľudovej drevenej architektúry je aj rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi z neďalekej obce Hervartov, ktorý je najstarším a najzachovalejším dreveným kostolom na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Bol vybudovaný v gotickom štýle bez jediného železného klinca na konci 15. storočia a od roku 2008 je spolu s ďalšími siedmymi drevenými kostolmi zo Slovenska zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.  Obľúbeným cieľom turistov je neďaleká zrúcanina Zborovského hradu.  Tento hrad, ktorého počiatky sa kladú do 14. storočia bol v držbe najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov.  Hrad zbúrali cisárske vojská v roku 1684 počas stavovských povstaní.  

Legenda viažuca sa k starobylému Bardejovu spomína,  že tu žila krásna Barbora. Keď do mesta zavítal zlomyseľný boháč Drégely, ihneď po nej zatúžil. Kupoval jej dary od výmyslu sveta , no Barbora ich vytrvalo odmietala, keďže túžila po pravej a nezištnej láske. Drégely ju však v jednu noc chytil, strhol z nej šaty a obvinil ju z bosoráctva. Dodnes vraj mestom blúdi nahá Barbora a hľadá svoje stratené šaty. Kto jej ich pomôže nájsť, tomu ukáže,  kde sú ukryté poklady a dary od Drégelyho.  Nálepku do albumu dostanete v Bardejove v Šarišskom múzeu sídliacom v radnici na námestí a v skanzene v Bardejovských kúpeľoch.

SkryťVypnúť reklamu

Viac na http://www.legendarium.info/hraj-hru

Stará Ľubovňa a okolie

K top atrakciám Prešovského kraja patrí tretí najnavštevovanejší slovenský hrad Stará Ľubovňa s priľahlým skanzenom.  Hrad Stará Ľubovňa založili začiatkom 14. storočia. Do múrov hradu sa nezmazateľne zapísal rok 1412, keď tu panovníci Poľska a Uhorska podpísali mier. V rokoch 1655 - 1661 tu boli ukryté aj poľské korunovačné klenoty. Ich kópie sú tu vystavené dodnes. Dnes je najväčšou atrakciou výstup na hradnú vežu, odkiaľ má návštevník celý kraj ako na dlani. V tejto veži bol väznený aj známy cestovateľ a dobrodruh Móric Beňovský.  Bol to pánko, ktorý bol všetkými masťami mazaný. Už pri krste mu dali šesť mien a veru aj odvahy mal za šesť mužov. Keď ho tu uväznili, nezľakol sa ani hladomorne.  Bodaj by nie, keď mu z nej pomohla Zuzanka, jeho milá. Opojila stráže lahodným mokom a Mórica prepašovala z hradu pod svojimi sukňami. Odtiaľ putoval po svete a dostal sa až na ďaleký Madagaskar, kde sa stal kráľom. 

SkryťVypnúť reklamu

Pod hradom sa nachádza známy skanzen a stredoveký vojenský tábor.  Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Nachádza sa v ňom nádherný barokovo - klasicistický ikonostas.  Z ďalších objektov sú v expozícii najpočetnejšie zastúpené zrubové obytné domy postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia. Súčasťou skanzenu je aj Gazdovský dvor, ktorého návštevu obľubujú najmä deti. 

Najznámejšími kúpeľmi staroľubovnianskeho okresu sú Vyšné Ružbachy. V kúpeľnom areáli sa nachádza  9 minerálnych prameňov,  z ktorých najznámejší a najvýdatnejším je prameň Izabella, ktorý zásobuje minerálnou vodou vodoliečebné zariadenia i kúpalisko. Prírodnou atrakciou kúpeľov je unikátne travertínové jazierko Kráter. 

SkryťVypnúť reklamu

Tradičné ľudové remeslá v spojitosti s liehovarníctvom,  ktoré má na severnom Spiši dlhodobú tradíciu môžete spoznať v Nestville parku v Hniezdnom. Vyrába sa tu prvá slovenská whisky.  Srdcom expozície je jeden z najväčších drevených vyrezávaných obrazov v Európe znázorňujúci typický život miestnych obyvateľov.

Oázou pokoja a najznámejším severospišským pútnickým miestom je hora Zvir v obci Litmanová . V 90tych rokoch minulého storočia sa tu zjavovala dvom miestnym dievčatkám Panna Mária a postupne sa stala mariánskym pútnickým miestom,  ktoré navštevujú tisíce pútnikov ročne. 

Nálepku s Móricom Beňovským obdržíte do albumu na hrade Stará Ľubovňa a v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.

Viac na:  http://www.legendarium.info/hraj-hru

Poprad a okolie

Poprad je vnímaný medzi turistami ako vstupná brána do pýchy Slovenska - Vysokých Tatier. Toto mesto si však zaslúži aby ste sa prešli po jeho zrekonštruovanej pešej zóne, či navštívili jedinečnú Tatranskú galériu v budove bývalej parnej elektrárne, ktorá je zároveň významnou technickou pamiatkou. V Podtatranskom múzeu v Poprade momentálne prebieha veľká rekonštrukcia, ale oplatí sa navštíviť expozíciu v Spišskej Sobote zameranú najmä na cechy, remeslá a meštianske bývanie. A keď tu už budete,  prejdite sa po jednom z najzachovalejších stredovekých urbanistických celkov na Slovensku. Jadrom jedinečného mestského celku  je lievikovité námestie lemované meštianskymi domami,  s typickými vysokými strechami pokryté šindľami s mohutnými vyčnievajúcimi podlomeniami. Pýchou Spišskej Soboty je gotický Kostol sv. Juraja s priliehajúcou renesančnou zvonicou.

SkryťVypnúť reklamu

Pred 90. rokmi, v roku 1926 ,preslávil nález odliatku mozgu neandertálskeho človeka na nálezisku Hrádok v obci Gánovce vzdialenej od Popradu 3km toto miesto po celom svete. Pri teplom prameni mali praľudia i zvieratá zdroj vody a obživy. Okrem práce si však neandertálci našli čas aj na zábavu a vzdelanie. Postarala sa o to Aga, neandertálkyňa , ktorá s radosťou spoznávala prírodu navôkol a neváhala do jej tajov zasvätiť aj ostatných.  Aj dnešný homo sapiens sapiens sa rád zdržuje pri teplých minerálnych prameňov o čom sa môžete presvedčiť aj v Poprade v jednom z najväčších a najznámejších aquaparkov Slovenska  - AquaCity. V ňom, v Tatranskej  galérii v Poprade  a v expozícii Podtatranského múzea v Spišskej Sobote nájdete ďalšiu nálepku do vašej zbierky.

SkryťVypnúť reklamu

Viac na http://www.legendarium.info/hraj-hru

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s KOCR Severovýchod Slovenska

 

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Pavol Urbánek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 628
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 146
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 243
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 209
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 074
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 969
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 704
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 311
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 761
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 5 916
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu