LONDÝN. Keď sa výletná loď Harmony of the Seas dostatočne vzdialila od prístavu v britskom Southamptone, vypla pomocné motory. Šestnásť poschodí vysoké plávajúce mesto naštartovalo svoje tri obrovské dieselové motory a zamierilo na šíre more do Barcelony.
Taký bol začiatok prvej ostrej plavby najväčšej výletnej lode na svete do Stredozemného mora. Je určená pre 6780 cestujúcich a 2100 členov posádky.

Záujem o plavbu výletnou loďou sa každoročne zvyšuje. Rastie tak nielen ich veľkosť, ale aj ich počet. Obri morí a oceánov tak prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia.
Pri plnej rýchlosti každý z trojice 16-valcových motorov Harmony of the Seas spotrebuje za hodinu približne 5 100 litrov nafty, za jediný deň to je asi 369-tisíc litrov.
Britský prístav trpí pod náporom lodí
"Cítime to a vidíme. Tieto lode sú ako bloky bytoviek. Niekedy je ich v prístave viac ako päť naraz. Vietor zanáša spaliny ich motorov priamo do mesta," opísal situáciu pre britský Guardian obyvateľ Southamptonu Colin MacQueen.
Royal Caribbean, vlastník Harmony of the Seas, sa bráni, že loď má najnovší a najefektívnejší systém kontroly znečistenia, aký sa doteraz nainštaloval na výletnú loď.
Nemeckí a belgickí analytici odhadujú, že takto veľké lode denne spotrebujú najmenej 150 ton paliva. Do ovzdušia tak smeruje množstvo síry a oxidu dusičitého.

Kritika od ekológov
"Spoločnosti vytvárajú obraz čistého a ekologického turizmu. Opak je pravdou. Lode majú menej kvalitné palivo a tým vytvárajú také množstvo emisií ako päť miliónov áut," tvrdí Daniel Rieger, z nemeckej environmentálnej skupiny Nabu.
Nabu mapuje úroveň znečistenia v nemeckých prístavoch. "Palivo používané v lodnej doprave uvoľňuje pri spaľovaní 3500-krát viac síry ako nafta do áut," kritizuje Rieger.
Southampton je najrušnejší terminál výletných lodí v Európe a zároveň druhý najväčší britský prístav pre kontajnerové lode. Je tiež jedným z deviatich miest, ktoré spomína Svetová zdravotnícka organizácia pre nadmieru znečistené ovzdušie aj napriek tomu, že v nich sídlia len malé továrne.