Dubrovník, druhé najväčšie chorvátske mesto ťaží zo svojej polohy a slávnej histórie. Každoročne sem smerujú tisícky turistov: hlavne Britov, Nemcov, Francúzov a Talianov. V posledné roky čoraz viac pribúdajú Japonci či Číňania.
„Nie, Slovákov tu nemáme veľa. Áno, je tu drahšie ako v iných mestách a predsa len trochu ďalej pre Východoeurópanov,“ pritaká sprievodkyňa Sandra Milovčevic.
Dubrovník a jeho okolie však majú čo ponúknuť aj Slovákom. Najmä tým, ktorí majú radi históriu a aktívnu dovolenku.
Mýto v podobe kameňa
Každý kto kedysi chcel vstúpiť do Dubrovníka, musel zaplatiť mýto v podobe kameňa. „Každý návštevník musel prispieť jednou skalou na stavbu ochranného mestského múru,“ vysvetľuje Milovčevicová.

Dnes už za vstup do mesta cez bránu Ploče platiť netreba, prehliadka jeho útrob však zadarmo nie je.
Mestské hradby majú asi dva kilometre, na viacerých miestach má hradobný múr iba približne pol metra. Z vrchu hradieb pripomína mesto detskú stavebnicu. Strechy sú naskladané na seba jedna vedľa druhej. Ak sa lepšie prizriete, obyvateľom môžete vidieť priamo do okien.
Dovolenka v Dubrovníku
Pozrite si kompletnú ponuku zájadov do Dubrovníka na dovolenka.sme.sk.
Domy nalepené na hradby
Niektorí majú domy priam nalepené na mestský múr a môžu turistom poskytnúť občerstvenie. Je to win-win situácia. Dubrovníčania si zarobia a turisti ľahšie zvládnu prechod cez celý múr, ktorý obkolesuje staré mesto.
Múr má tri vchody a východy. Prinútiť sa prejsť ho celý nemusí byť na škodu. Okrem výhľadu na mesto, more či ostrovy si môžete pozrieť galériu aj námorné múzeum. Ani jeden vstup však nie je v cene lístka, musíte si priplatiť. Za vstup na hradby zaplatí dospelý 120 kún, dieťa 30 kún.

Z 25-metrovej výšky hradieb môžete odhaliť aj tajomstvo úzkych uličiek s množstvom schodov a bielizňou na šnúrach natiahnutých od jedného domu k druhému.
„Uličky sú tu také úzke, že inak by bielizeň sušiť nevedeli,“ vysvetľuje Milovčevicová.
Obrazy slávnych
Dubrovník si vo svojej histórii prešiel všeličím. Či už to boli ničivé zemetrasenia, alebo aj, len pred štvrťstoročím, vojna o samostatnosť.
Na prvý pohľad je historické centrum Dubrovníka vojnou takmer nedotknuté. No len do okamihu, kým vám domáci neprezradia, že srbské ostreľovanie mesta v rokoch 1991 až 1992 zničilo asi 90 percent striech.
Vtedy si uvedomíte aj priamy súvis medzi množstvom nových červených strie a pár ošumelými, starými strechami.

Oprávnená hrdosť na svoje dejiny
Na čo sú obyvatelia Dubrovníka najviac hrdí? Na františkánsky a benedektínsky kláštor. Vo františkánskom sídli tretia najstaršia lekáreň v Európe, ako jediná funguje aj v súčasnosti. Môžete si v nej kúpiť voňavé masti vyrábané podľa starej receptúry.
Benediktínsky má vo svojich zbierkach cenné rukopisy či obrazy dubrovníckych maliarov z 15. a 16. storočia, obrazy benátskeho maliara Paola Veneziana zo 14. storočia a obraz sv. Magdalény od slávneho talianskeho maliara Tiziana.
V Dubrovníku je tiež až 18 katolíckych kostolov, ďalšie dva sú pravoslávne a nájdete tam aj židovskú synagógu, dokonca druhú najstaršiu v Európe.

Čo nevynechať
Najlepší výhľad na Dubrovník
Takýto sľub si prečítate pri kúpe lístka na lanovku. Treba sa však obrniť trpezlivosťou, rad ľudí čakajúcich na lanovku sa môže tiahnuť aj desiatky metrov. Cestou na lanovku musíte zdolať viac ako sto schodov. Cena za obojsmerný lístok je 120 kún pre dospelého, 50 kún pre dieťa od 4 do 12 rokov.

Pevnosť Revelin
Pevnosť Revelin je súčasťou mestských hradieb. Oddeľuje ju hlboká priekopa. Na jej terasách býva od 10. júla do 25. augusta Dubrovnícky letný festival. Vnútri pevnosti sa organizujú koncerty.
Stradun
Stradun je hlavná ulica v starom Dubrovníku. Na začiatku a na konci sa nachádzajú dve fontány a dve zvonice.
Lokrum
Lokrum je ostrov na dohľad od Dubrovníka. Cesta loďou trvá asi 15 minút. Na ostrove sa nachádza napríklad botanická záhrada s množstvom exotických rastlín.