1. Zámok Slavkov (Austerlitz)
Ak chcete vedieť podrobnosti o bitke troch cisárov alebo vás fascinujú upíri, zastavte sa v Slavkove. Tamojší zámok patrí k najstarším dochovaným panským sídlam na Morave neďaleko Brna.
Nová, multimediálna expozícia v zrekonštruovaných miestnostiach zámku sa venuje slávnej bitke troch cisárov. Sú tu nielen unikátne historické predmety, ale aj monitory s ukážkovými videami či plastickým modelom s projekciou bitky. Súčasťou je dioráma, ktorá vďaka pútavému scénickému stvárneniu a videoprojekcii ľudí vťahuje priamo do dejiska bitky.

Zámok na jún pripravil výstavu k udeleniu prvého erbového privilégiá v českých krajinách mestu. Pre 600 rokmi to bol práve Slavkov u Brna. Pri tejto príležitosti bude program tradičných Dní Slavkova, ktoré sa uskutočnia 2. až 5. júna, bohatší ako v minulosti.
Ožije aj zámocké podzemie s hrôzostrašnou zážitkovou expozíciou o upíroch. Drakula s družinou v rakvách a starý cintorín nedajú nikomu pokoj.
2. Zámok Kozel
Poľovnícky zámok Kozel neďaleko Plzne so štvorcovým pôdorysom a s pridruženými stavbami je srdcovkou mnohých Čechov aj Slovákov. Vidiecky pokoj síce narúša miestny postrach, škriatok Radouš zo stredoveku. Tento rok sa ale ujal úlohy sprievodcu.

O motívoch, ktoré ho viedli k zabitiu vlastných detí, žien a niekoľkých pocestných, počas prehliadky na zámku povie sám. Predstaví aj hru Otvorte 13. komnatu, ktorá predstavuje zámok inak, ako býva zyvkom. Radouš v určitom momente návštevníkom ukáže hraciu kartu s niekoľkými úlohami, ktoré ľahko splníte.
Po vylúštení tajničky na hracej karte získate jeden zo siedmich kľúčov na otvorenie komnaty. Keď nazbierate všetky, tajomná komnata sa otvorí.
3. Hrad Bouzov
O niečo romantickejší je hrad Bouzov, skvost strednej Moravy. Z aložili ho na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1999 bol vyhlásený za národnú pamiatku.
Je zariadený a vybavený mobiliárom prevažne zo súkromných zbierok arcivojvodu Eugena Habsburského.

Niekoľko trás na hrade je venovaných reprezentačným a obytným priestorom, technickému zázemiu aj veži. V pivničných priestoroch hradu je sprístupnená expozícia Draci a drakobijci, kde objavíte drakov v životnej veľkosti a rytierov, ktorí s nimi bojovali.
4. Zámok Buchlovice
Tento zámok mal byť pôvodne len vidieckym sídlom s hospodárskou funkciou. Projekt však neskôr získal novú tvár a v Buchloviciach vznikol záhradný letohrádok, ktorý mal byť galantným darom vojvodu Jana Dětřicha Petřvaldského jeho manželke Anežke Eleonore z talianskeho rodu Collona.

Zaujímavosťou zámku je kvetinová výstava fuksií otvorená denne okrem pondelka.
Ak máte radi cesnak, máte ďalšiu zámienku navštíviť tento zámok. Dňa 23. júla sa tu bude konať Festival cesnaku, v rámci ktorého môžu návštevníci ochutnať cesnakové koláče, zúčastniť sa na súťaži „čucháčov“ a pozrieť si prezentáciu tradičných remesiel.
TIP
Navštívte Česko za akciovú cenu. Na zlavy.sme.sk si môžete vybrať výhodný balíček na váš pobyt v Čechách.
5. Hrad Loket
Neľútostne pôsobiaca fasáda hradu Loket ukrývajú niekoľko zaujímavých expozícií a hostia rôzne kultúrne podujatia. Loket bol obľúbeným sídlom panovníka Karola IV., ktorý tu štátnické povinnosti striedal s poľovačkami vo svojich zverniciach. Podľa povesti na jednej z nich objavila jeho družina žriedlo horúcej vody, ktorá kráľovi uzdravila chorú nohu.
Nad zázračným prameňom založil Teplé kúpele. Dnes tam stoja Karlove Vary, ako toto mesto na počesť kráľa Karla IV. neskôr pomenovali.

Na hrade je väzenie, kde neskoršieho kráľa Karola IV. niekoľko mesiacov väznili ako dieťa. Zavrel ho tam vlastný otec. Vznešených väzňov tu mali v priebehu dejín ešte viackrát Od 18. storočia až do roku 1949 slúžil už iba ako obyčajná krajská väznica.
Za jeho hradbami však dnes nájdete príjemnejšie veci, napríklad výstavu dekoračných aj úžitkových predmetov z porcelánu.
Na hrade Loket pravidelne bývajú hudobné podujatia rôznych štýlov. Reggae párty tu bola 20. mája, 3. júna si tu zahrajú džezoví muzikanti.
6. Hrad Veveří
Gotický hrad Veveří pri Brne je jedným z najrozsiahlejších moravských hradných areálov stojaci nad sútokom rieky Svratky a potoka Veverky. Dnes stojí nad hladinou Brnenskej priehrady, ktorú domáci volajú aj Prígl. Pôvodne bol Veveří loveckým hradom.

Prezrieť si ho môžete na dvoch okruhoch: jeden sa venuje prevažne interiéru hradu, druhý, fyzicky náročnejší na pivnice a okolité hospodárstvo. Bez sprievodcu sa môžete prejsť po nádvorí a pozrieť si sezónne výstavy.
Od 2. júla je pre návštevníkov v rámci 700. výročia narodenia Karola IV. pripravená expozícia Lev a orlica a dlhodobá výstava Moravskí Luxemburgovci a ich hrad.
7. Zámok Kroměříž
Zámok Kroměříž v minulosti vznikol ako letné sídlo olomouckých arcibiskupov a patrí do zoznamu pamiatok UNESCO. Obdiv si vyslúžil napríklad vďaka Snemovnej sále, ktorá je označovaná za jeden z najkrajších rokokových interiérov v Českej republike.
Interiéry zámku priťahujú aj filmových tvorcov ako Miloša Formana, ktorý tu nakrútil film Amadeus.

Mesto Kroměříž je však unikátne najmä renesančnou Kvetnou záhradou . Záhradníci z Talianska na 16 hektároch vybudovali záhradu s cestičkami, rotundou v geometrickom strede a čestným dvorom klasicistického typu s veľkými skleníkmi. Jeden z okrajov záhrady tvorí krytá a 244 metrov dlhá galéria so sochami antických bohov,
Celý komplex záhrad bol v roku 1998 zaradený do zoznamu UNESCO . Kroměřížske záhrady však môžete vnímať všetkými zmyslami a sú vďačným cieľom návštevníkov so zrakovým postihnutím. Informačný a navádzací systém DINASYS im slúži ako súkromný sprievodca. Sluchovo postihnutí si môžu požičať tablet so samoobslužným sprievodcom.
8. Zámok Ratibořice
V 18. storočí na zámku Ratibořice v Babičkinom údolí neďaleko Hradca Králové žila vojvodkyňa Zaháňská. Zámok dala prebudovať do klasicistického a empírového štýlu a hostila tu významné osobnosti. Ako „pani kňažná“ sa objavila v knihe českej spisovateľky Boženy Němcovej Babička.

Zámok je typický rozsiahlym krajinným parkom, ktorý tvoria lúky, časť toku rieky Úpa, stavby hospodárskeho dvora, vodný mlyn, ale aj Panský hostinec a Staré bielidlo. Okolie a zámok si môžete prezrieť na šiestich okruhoch.
9. Zámok Doudleby nad Orlicí
Renesančný zámok Doudleby na východe Čiech bol panským sídlom Bubnovcov z Litic. Doudleby majú meno po slovanskom kmeni, ktorý sem prišiel v období sťahovania národov. Tamojší hrad postavil Mikuláš z Bubna, ktorý kúpil v 16. storočí celú obec.
Doudlebský zámok zaujme nevšednou fasádou aj okolím. Keď už sa k nemu vyberiete, navštívte aj kopec Kastel južne od neho.

Nájdete ho aj podľa názvu Vrbice a rozhľadne. Má drevenú konštrukciu, oceľové točité schody a z jej vrchu dovidíieť až na Orlické vrchy či Kunětickú horu pri Hradci Králové, dokonca aj na Sněžku.
10. Hrad Špilberk
Hrad Špilberk v Brne netreba asi nikomu špeciálne predstavovať. Je to jedna z hlavných dominánt mesta a obľúbená destinácia zaľúbených párov aj zvedavých turistov.
Na kopci doteraz porastenom zeleňou nechal hrad postaviť český kráľ Přemysl Otakar II. na ochranu kráľovstva aj mesta Brno.
Špilberk je vyhľadávaný najmä vďaka výhľadom, ktoré ponúka. Je aj kultúrnym centrom. Medzi najzaujímavejšie zastávky v okolí hradieb patrí zvonkohra na veľkom nádvorí. Celkovo 15 zvonov od 16 do 220 kilogramov každú hodinu hrá jednu z 32 naprogramovaných skladieb.

V jednej z veží je rozhľadňa. Po prekonaní 103 schodov získate výhľad na celé Brno aj na známu siluetu Pálavy.
Na hrade je neustále rušno, bývajú tu podujatia počas celého leta. Od 3. do 5. júna môžete navštíviť napríklad Špilberk Food Festival. Dáva priestor rôznym reštauračným zariadeniam, svetovým kuchyniam a gurmánom.
Pobyty v Česku so zľavou
Vyberte si z výhodnej ponuky na zlavy.sme.sk.