SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Poznáte najkrajšie české hrady a zámky? Na týchto desať sa vyberte čo najskôr

Hradov a zámkov v Čechách, na Morave a v Sliezsku je obrovské množstvo. Vybrali sme desať architektonicky zaujímavých, ktoré sa oplatí navštíviť už toto leto.

Zámok v Kroměříži je súčasťou mesta.Zámok v Kroměříži je súčasťou mesta. (Zdroj: flickr/cc/Marc Staub)

1. Zámok Slavkov (Austerlitz)

Ak chcete vedieť podrobnosti o bitke troch cisárov alebo vás fascinujú upíri, zastavte sa v Slavkove. Tamojší zámok patrí k najstarším dochovaným panským sídlam na Morave neďaleko Brna.

Nová, multimediálna expozícia v zrekonštruovaných miestnostiach zámku sa venuje slávnej bitke troch cisárov. Sú tu nielen unikátne historické predmety, ale aj monitory s ukážkovými videami či plastickým modelom s projekciou bitky. Súčasťou je dioráma, ktorá vďaka pútavému scénickému stvárneniu a videoprojekcii ľudí vťahuje priamo do dejiska bitky.

SkryťVypnúť reklamu

Zámok na jún pripravil výstavu k udeleniu prvého erbového privilégiá v českých krajinách mestu. Pre 600 rokmi to bol práve Slavkov u Brna. Pri tejto príležitosti bude program tradičných Dní Slavkova, ktoré sa uskutočnia 2. až 5. júna, bohatší ako v minulosti.

Ožije aj zámocké podzemie s hrôzostrašnou zážitkovou expozíciou o upíroch. Drakula s družinou v rakvách a starý cintorín nedajú nikomu pokoj.

2. Zámok Kozel

 Poľovnícky zámok Kozel neďaleko Plzne so štvorcovým pôdorysom a  s pridruženými stavbami je srdcovkou mnohých Čechov aj Slovákov. Vidiecky pokoj síce narúša miestny postrach, škriatok Radouš zo stredoveku. Tento rok sa ale ujal úlohy sprievodcu.

O motívoch, ktoré ho viedli k zabitiu vlastných detí, žien a niekoľkých pocestných, počas prehliadky na zámku povie sám. Predstaví aj hru Otvorte 13. komnatu, ktorá predstavuje zámok inak, ako býva zyvkom. Radouš v určitom momente návštevníkom ukáže hraciu kartu s niekoľkými úlohami, ktoré ľahko splníte.

SkryťVypnúť reklamu

Po vylúštení tajničky na hracej karte získate jeden zo siedmich kľúčov na otvorenie komnaty. Keď nazbierate všetky, tajomná komnata sa otvorí.

3. Hrad Bouzov

O niečo romantickejší je hrad Bouzov, skvost strednej MoravyZ aložili ho  na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1999 bol vyhlásený za národnú pamiatku.

Je zariadený a vybavený mobiliárom prevažne zo súkromných zbierok arcivojvodu Eugena Habsburského.

Niekoľko trás na hrade je venovaných reprezentačným a obytným priestorom, technickému zázemiu aj veži. V pivničných priestoroch hradu je sprístupnená expozícia Draci a drakobijci, kde objavíte drakov v životnej veľkosti a rytierov, ktorí s nimi bojovali.

4. Zámok Buchlovice

Tento zámok mal byť pôvodne len vidieckym sídlom s hospodárskou funkciou. Projekt však neskôr získal novú tvár a v Buchloviciach vznikol záhradný letohrádok, ktorý mal byť galantným darom vojvodu Jana Dětřicha Petřvaldského jeho manželke Anežke Eleonore z talianskeho rodu Collona.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosťou zámku je kvetinová výstava fuksií otvorená denne okrem pondelka.

Ak máte radi cesnak, máte ďalšiu zámienku navštíviť tento zámok. Dňa 23. júla sa tu bude konať Festival cesnaku, v rámci ktorého môžu návštevníci ochutnať cesnakové koláče, zúčastniť sa na súťaži „čucháčov“ a pozrieť si prezentáciu tradičných remesiel.

5. Hrad Loket

Neľútostne pôsobiaca fasáda hradu Loket ukrývajú niekoľko zaujímavých expozícií a hostia rôzne kultúrne podujatia. Loket bol obľúbeným sídlom panovníka Karola IV., ktorý tu štátnické povinnosti striedal s poľovačkami vo svojich zverniciach. Podľa povesti na jednej z nich objavila jeho družina žriedlo horúcej vody, ktorá kráľovi uzdravila chorú nohu.

Nad zázračným prameňom založil Teplé kúpele. Dnes tam stoja Karlove Vary, ako toto mesto na počesť kráľa Karla IV. neskôr pomenovali.

SkryťVypnúť reklamu

Na hrade je väzenie, kde neskoršieho kráľa Karola IV. niekoľko mesiacov väznili ako dieťa. Zavrel ho tam vlastný otec. Vznešených väzňov tu mali v priebehu dejín ešte viackrát Od 18. storočia až do roku 1949 slúžil už iba ako obyčajná krajská väznica.

Za jeho hradbami však dnes nájdete príjemnejšie veci, napríklad výstavu dekoračných aj úžitkových predmetov z porcelánu.

Na hrade Loket pravidelne bývajú hudobné podujatia rôznych štýlov. Reggae párty tu bola 20. mája, 3. júna si tu zahrajú džezoví muzikanti.

6. Hrad Veveří

Gotický hrad Veveří pri Brne je jedným z najrozsiahlejších moravských hradných areálov stojaci nad sútokom rieky Svratky a potoka Veverky. Dnes stojí nad hladinou Brnenskej priehrady, ktorú domáci volajú aj Prígl. Pôvodne bol Veveří loveckým hradom.

SkryťVypnúť reklamu

Prezrieť si ho môžete na dvoch okruhoch: jeden sa venuje prevažne interiéru hradu, druhý, fyzicky náročnejší na pivnice a okolité hospodárstvo. Bez sprievodcu sa môžete prejsť po nádvorí a pozrieť si sezónne výstavy.

Od 2. júla je pre návštevníkov v rámci 700. výročia narodenia Karola IV. pripravená expozícia Lev a orlica a dlhodobá výstava Moravskí Luxemburgovci a ich hrad.

7. Zámok Kroměříž

Zámok Kroměříž v minulosti vznikol ako letné sídlo olomouckých arcibiskupov a patrí do zoznamu pamiatok UNESCO. Obdiv si vyslúžil napríklad vďaka Snemovnej sále, ktorá je označovaná za jeden z najkrajších rokokových interiérov v Českej republike.

Interiéry zámku priťahujú aj filmových tvorcov ako Miloša Formana, ktorý tu nakrútil film Amadeus.

Mesto Kroměříž je však unikátne najmä renesančnou Kvetnou záhradou . Záhradníci z Talianska na 16 hektároch vybudovali záhradu s cestičkami, rotundou v geometrickom strede a čestným dvorom klasicistického typu s veľkými skleníkmi. Jeden z okrajov záhrady tvorí krytá a 244 metrov dlhá galéria so sochami antických bohov,

SkryťVypnúť reklamu

Celý komplex záhrad bol v roku 1998 zaradený do zoznamu UNESCO . Kroměřížske záhrady však môžete vnímať všetkými zmyslami a sú vďačným cieľom návštevníkov so zrakovým postihnutím. Informačný a navádzací systém DINASYS im slúži ako súkromný sprievodca. Sluchovo postihnutí si môžu požičať tablet so samoobslužným sprievodcom.

8. Zámok Ratibořice

V 18. storočí na zámku Ratibořice Babičkinom údolí neďaleko Hradca Králové žila vojvodkyňa Zaháňská. Zámok dala prebudovať do klasicistického a empírového štýlu a hostila tu významné osobnosti. Ako „pani kňažná“ sa objavila v knihe českej spisovateľky Boženy Němcovej Babička.

Zámok je typický rozsiahlym krajinným parkom, ktorý tvoria lúky, časť toku rieky Úpa, stavby hospodárskeho dvora, vodný mlyn, ale aj Panský hostinec a Staré bielidlo. Okolie a zámok si môžete prezrieť na šiestich okruhoch.

SkryťVypnúť reklamu

9. Zámok Doudleby nad Orlicí

Renesančný zámok Doudleby na východe Čiech bol panským sídlom Bubnovcov Litic. Doudleby majú meno po slovanskom kmeni, ktorý sem prišiel v období sťahovania národov. Tamojší hrad postavil Mikuláš z Bubna, ktorý kúpil v 16. storočí celú obec.

Doudlebský zámok zaujme nevšednou fasádou aj okolím. Keď už sa k nemu vyberiete, navštívte aj kopec Kastel južne od neho.

Nájdete ho aj podľa názvu Vrbice a rozhľadne. Má drevenú konštrukciu, oceľové točité schody a z jej vrchu dovidíieť až na Orlické vrchy či Kunětickú horu pri Hradci Králové, dokonca aj na Sněžku.

10. Hrad Špilberk

Hrad Špilberk v Brne netreba asi nikomu špeciálne predstavovať. Je to jedna z hlavných dominánt mesta a obľúbená destinácia zaľúbených párov aj zvedavých turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Na kopci doteraz porastenom zeleňou nechal hrad postaviť český kráľ Přemysl Otakar II. na ochranu kráľovstva aj mesta Brno.

Špilberk je vyhľadávaný najmä vďaka výhľadom, ktoré ponúka. Je aj kultúrnym centrom. Medzi najzaujímavejšie zastávky v okolí hradieb patrí zvonkohra na veľkom nádvorí. Celkovo 15 zvonov od 16 do 220 kilogramov každú hodinu hrá jednu z 32 naprogramovaných skladieb.

V jednej z veží je rozhľadňa. Po prekonaní 103 schodov získate výhľad na celé Brno aj na známu siluetu Pálavy.

Na hrade je neustále rušno, bývajú tu podujatia počas celého leta. Od 3. do 5. júna môžete navštíviť napríklad Špilberk Food Festival. Dáva priestor rôznym reštauračným zariadeniam, svetovým kuchyniam a gurmánom.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 2. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 5. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 326
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 5 344
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 736
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 534
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 744
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 623
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 543
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 2. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 3. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 4. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 5. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 6. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 7. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 8. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 187
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 833
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 916
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 333
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 624
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 569
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 534
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 333
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu