Najpríťažlivejšie v hlavnom meste Rakúska sú pamiatky z obdobia vlády Márie Terézie a Františka Jozefa II., ktorý nechal postaviť nádherný bulvár Ringstrasse.
Viedeň je atraktívnym miestom na dovolenku, no zároveň aj pre každodenný život. V rebríčku americkej konzultačnej spoločnosti Mercer sa umiestnila už niekoľkokrát na prvom mieste ako najlepšie mesto na život na svete. Bratislava, ktorá je len hodinu cesty od nej, sa umiestnila až o osemdesiat miest nižšie.

Dôvodom je okrem príjemného prostredia a vzhľadu mesta aj politika rakúskej neutrality. Vďaka nej sa tu usídlilo niekoľko významných medzinárodných organizácií.
Plusovým bodom je tiež dopravná infraštruktúra a metro, ktoré je účinným dopravným prostriedkom pre obyvateľov mesta aj jeho návštevníkov. Do Viedne sa zo Slovenska môžete dostať niekoľkými spôsobmi – autom, autobusom, vlakom aj rýchloloďou.

Tri historické symboly Viedne
Povinnou návštevou každého turistu, ktorý dorazí do Viedne, je zámok Schönbrunn. Bývalá letná rezidencia je jedným z najkrajších barokovo-rokokových objektov, ktoré v Európe nájdete.
Láka nielen svojím vzhľadom, ale aj priľahlými zámockými záhradami. Zámok bol preto zaradený aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Schönbrunn má 1441 miestností, 45 z nich je sprístupnených. Najkrajšie sú reprezentatívne spoločenské priestory a priestory pre hostí. V jednej zo sál predvádzal svoje umenie Mozart.
Izby a pracovne cisára Františka Jozefa sú zariadené stroho. Miliónová izba (Millionenzimmer) princeznej Sisi obložená ružovým drevom s drahocennosťami z Indie a Perzie patrí k najkrajším rokokovým priestorom vôbec.

Belvedere
V zámku Belvedere je prezentované umenie maliarov z rôznych období, ako Gustav Klimt, Michael Pacher, Rueland Frueauf starší či Conrad Laib. Dolný Belvedér bol stavaný od roku 1714, Horný Belvedeér sa začal stavať v roku 1720 a dnes je v ňom stála výstava umeleckých diel od stredoveku cez baroko až po súčasnosť.
Vtipné a fascinujúce zároveň sú hlavy s grimasami, ktorých autorom je sochár Franz Xaver Messerschmidt.
Doplnkom zámku je dôkladne udržiavaný zámocký park so zelenými stenami z tvarovaných a obstrihávaných stromov.
Chrám sv. Štefana
No neboli ste vo Viedni, ak ste nevideli Chrám sv. Štefana. Stavba, ktorá sa začala stavať v 12. storočí, je dnes symbolom Viedne. Vo veži chrámu visí druhý najväčší kostolný zvon v Európe – Pummerin.
Popri niekoľkých cenných oltároch a kaplnkách môžete obdivovať chrámový poklad, ktorý tvoria zlatom a drahokamami zdobené relikvie, liturgické texty, knihy a rúcha.
Nemusíte byť veriaci, aby vám interiér tejto stavby rovnako ako ona sama vyrazili dych.


Viedenský Práter má 250 rokov
Odpočinkový a zábavný areál je obľúbenou cieľovou destináciou všetkých vekových kategórií. Ak sa teda na výlet do Viedne vyberiete s deťmi, nemali by ste ho vynechať.
V roku 2016 oslavuje 250 rokov, takže pri tejto príležitosti tu prebehnú počas roka desiatky akcií. Ako to tam kedysi vyzeralo, si môžete pozrieť v Múzeu Prater.
Pri príležitosti výročia si však na svoje prídu milovníci adrenalínu. Do konca augusta tu bude celosvetovo najväčšia mobilná horská dráha Olympia Looping, dlhá 1250 metrov, s piatimi loopingmi.

Asi najznámejšou atrakciou je obrie ruské koleso, na ktorom môžete vystúpiť do výšin od roku 1897. Okrem toho tu môžete stretnúť aj slávne osobnosti, mnohé z nich však len vo voskovej podobe v múzeu figurín Madam Tussaudovej.
Kto má rád extrémne rýchlu jazdu, nech si vyskúša Turbo Boost, Bujee Jump, Skyfall alebo Space-Shot. Už názvy naznačujú, že na tieto atrakcie človek potrebuje silný žalúdok.
Práter je obklopený hustou zeleňou, ktorá slúži na oddych aj šport. Ak budete mať dosť lietania do výšok, môžete si zabehať po zelenom parku, prejsť sa na korčuliach, bicykloch, dokonca zajazdiť si na koni po Hlavnej aleji dlhej 4,5 kilometra.