SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Cez Rakúsko sa na bicykli dostanete až do Slovinska a Chorvátska

Rakúsko ponúka nekonečné kilometre kvalitných cyklotrás. Ak však máte v väčšie ambície, môžete pokračovať ďalej.

Rôznorodý terén v Rakúsku ponúka možnosti pre každého cyklistu. (Zdroj: © Schladming-Dachstein/Herbert Raffalt)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z južného Korutánska v oblasti Klopeiner See sa môžete dostať až do Slovinska. A to na e-biku alebo na klasickom bicykli. Ešte zaujímavejšia je trasa Alpe-Adria, ktorá sa začína v Salzburgu a dovedie vás k Jadranskému moru. V Amsterdame získala prestížny titul Európska cyklotrasa roku 2015

Približne týždenný športový výlet na bicykli po trase dlhej 410 kilometrov vedie od Mozartovho mesta Salzburg cez Národný park Vysoké Taury.

Odtiaľ sa stáča na juh smerom do slnečného Korutánska a pokračuje cez hranice do Talianska

Úsek cyklotrasy vedúci cez Korutánsko je atraktívny. Preto sa oplatí na chvíľu svoje bicykle nechať oddychovať a k obci Mallnitz sa treba dopraviť vlakom cez Taurský železničný tunel Böckstein-Mallnitz

Od Mallnitzu potom vedie trasa až k moru. Tá je relatívne nenáročná, keďže väčšinou idete dolu kopcom. 

Naspäť do Salzburgu sa cyklisti väčšinou vracajú vlakom, ktorý jazdí dvakrát denne z Udine. 

Cyklistika v Štajersku je spojená s vínom 

Uháňať na horskom bicykli až na vrcholky hôr a do údolia alebo sa bicyklovať spolu s rodinou po brehoch rieky Mur a Enns Štajersko je už medzi cyklistami známy letný tip. Od júna tohto roku sa tu spúšťa nová ponuka: „Weinland Steiermark Radtour“.

Novú cyklotrasu tvorí 403 kilometrov ciest a ôsmich etáp. Je jedno, či ste rekreačný cyklista – pôžitkár  alebo vyhľadávate náročnejšie trasy. Rôznorodý terén ponúka možnosti pre každého.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na novej cyklotrase spoznáte južnú a východnú časť Štajerska spolu s ich vinicami a jabloňovými sadmi, tekvicovými poliami a územím v povodí riek, termálnymi kúpeľmi a wellness hotelmi medzi historickými mestami. V centre pozornosti stoja vinárske regióny a ich produkcia.

Prvý úsek trasy vystihuje motto „víno a jablká“, v ďalšej časti to je „víno a termálna voda“. Ďalej na juhu láka „víno a olej z jadier“ a na etapách v okolí Grazu je na programe „víno a kultúra“.

Tip pre menej skúsených cyklistov: Cyklotrasu nemusíte absolvovať celú, ale aj po častiach, keďže viac ako 30 železničných staníc pozdĺž tejto trasy vytvára možnosť vrátiť sa relatívne rýchlo do východiskového miesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu