Množstvo pláží, slnko, more, rečová blízkosť a pre niekoho aj balkánsky temperament. V tomto smere sa výber dovolenky v Chorvátsku či v Bulharsku na seba podobá.
V oboch krajinách však nájdete niečo, čo je v tej druhej krajine iné.
Bulharsko je ďalej
Bulharsko je od Slovenska ďalej, dostupnosť autom je preto náročnejšia. Dlhoročný stereotyp o nekvalitných cestách a skorumpovaných colníkoch sa vstupom do EÚ už medzi dovolenkármi podarilo napraviť.
Pri plánovaní však treba rátať na cestu s celým dňom. Bezpečnejšie je rozdeliť si cestu viacerými zastávkami, prípadne aj prenocovaním. Vďaka tomu však môžete spoznať málo známe, ale na historické aj prírodné atrakcie bohaté vnútrozemie susedného Rumunska.

Ak sa vám takú dlhú cestu nechce odšoférovať, letecké spojenie má bohatú ponuku charterových letov.
Bulharské pobrežie Čierneho mora meria 378 kilometrov a je menej členité. V posledných rokoch sa tu zvyšuje štandard dovolenkových služieb a pribúdajú kvalitné hotelové komplexy. Pláže sú vyhľadávané hlavne pre zlatisté piesočné podložie a plytký vstup do mora.

Chorvátsko je bližšie
Chorvátsko je v tomto roku najvychytenejšia destinácia medzi slovenskými dovolenkármi.
Krajina úspešne ťaží z toho, že je na dosah a svoje urobil aj reklamný slogan o slovenskom mori. Väčšina dovolenkových destinácií je autom bez problémov dostupná prakticky na jeden záťah po kvalitných cestách.
Chorvátske pobrežie Jadranu je mimoriadne členité. Väčšinou ide o skalnaté či štrkové pláže, na svoje si však prídu aj milovníci piesočných pláží.

Vo väčšine letovísk nájdete dokonale vybudovanú hotelovú infraštruktúru a pohodlie, či už na Istrii, na Makarskej, Omišskej alebo aj Zadarskej riviére.
Smerujú sem však aj turisti, ktorým vyhovujú menej osídlené a rušné miesta, napríklad na ostrovoch Brač, Hvar, Pag či polostrove Pelješac. Veľmi populárne tiež bývajú plavby na jachte popri pobreží či vynikajúce podmienky na potápanie.

Sezóna
- Bulharsko: Hlavná turistická sezóna sa pre slovenských dovolenkárov začína až v júni, s vrcholom v júli a v auguste. Ak idete do Bulharska na hory alebo sa chcete venovať historickým pamiatkam, odporúča sa máj alebo september.
- Chorvátsko: Pre svoju blízkosť je cieľom kratších dovoleniek už v priebehu mája. S polovicou júna sa už začína hlavná turistická sezóna. Vrcholí počas letných prázdnin v júli a auguste s postupným doznievaním v septembri.
Teplota vzduchu /mora
V Bulharsku panuje kontinentálne podnebie so suchými a horúcimi letami. Pre dovolenku pri mori sú najlepšie mesiace jún, júl alebo august, kedy je najteplejšie a prakticky tu neprší. Denné teploty sú v rozmedzí 25 až 30 °C.
Teplota vody Čierneho mora má v lete od 26 do 29 °C a je teplejšie ako Jadran. Voda pri pobreží je plytšia a preto sa rýchlo ohrieva a len pozvoľna ochladzuje. V máji je priemerná vody 17 °C, v júni 21 °C, v júli 27 °C, v auguste 27 °C a v septembri 24 °C.
Slanosť Čierneho mora je výrazne nižšia ako v Stredozemnom mori či oceánoch.


V Chorvátsku má mierne kontinentálne podnebie okrem vnútrozemia aj severný Jadran (Istria a Kvarner). Južnejšia časť pobrežia a ostrovy pri pobreží Dalmácie sú už stredomorská oblasť s dlhým a teplým letom.
Pri severojužnom smerovaní Jadranu je citeľný rozdiel napríklad medzi Pulou a Makarskou.
Pobrežie pred vplyvom počasia vo vnútrozemí chránia pohoria Dinárskej sústavy. Najteplejšími miestami s najdlhším slnečným svitom nájdete na stredno a juhodalmatských ostrovoch.
V letných mesiacoch teplota vzduchu vystupuje až k 40 °C, teplota vody je okolo 25 °C. Stabilné počasie má aj jeseň, často tu býva príjemne vďaka naakumulovanému teplu mora aj v októbri.
Teplota mora v máji dosahuje priemernú teplotu 16 °C, v júni 22 °C, v júli 24 °C, v auguste 25 °C a v septembri 23 °C.
Ceny v Bulharsku a v Chorvátsku
Ubytovanie na dovolenke v Bulharsku patrí pri porovnateľnej kvalite stále medzi najlacnejšie v Európe. Ceny potravín a nápojov sú asi o 20 percent nižšie ako na Slovensku. To platí najmä mimo turistických centier, kde sa pri vyššom záujme a kúpyschopnosti cudzincov začínajú približovať k cenovej úrovni na Slovensku.
V krajine sa platí miestnou menou bulharský lev (13. 6. bol kurz 1,9558 BGN/€), vo väčšine hotelov však už používajú bezhotovostné platobné terminály . Ak chcete hotovosť, k dispozícii je široká sieť zmenární a bánk, prípadne bankomatov, ktoré vám vydajú hotovosť v levoch.

Výmenný kurz v zmenárňach na pobreží môže byť menej výhodný ako v mestách vo vnútrozemí.
V Chorvátsku sú ceny potravín a nápojov mierne vyššie ako na Slovensku, v prípade oblečenia či obuvi zaplatíte približne o desať percent menej ako u nás.
Platí sa kunami (13. 6. bol kurz 7,5305 HRK/€), ktoré si môžete vymeniť aj vo väčšine slovenských bánk. V plnej sezóne však môže byť dostatok hotovosti premenlivý. V samotnom Chorvátsku je dostatok zmenární a bankomatov, kde môžete získať kuny najjednoduchším spôsobom.
Dĺžka letu
- Bulharsko: Hlavným cieľom dovolenkových letov je Burgas, kam to z Bratislavy letecky trvá hodinu a dvadsať minút, z Košíc o 15 minút kratšie (Dĺžka letu do Bulharska).
- Chorvátsko: Z Bratislavy to letecky do Splitu alebo do Zadaru trvá 40 minút, do Dubrovnika 50 minút (Dĺžka letu do Chorvátska).

S dokladmi a vízami nie je problém
Aj Chorvátsko aj Bulharsko sú členské štáty Európskej únie. Pred cestou sa preto netreba trápiť s vízami alebo s vybavovaním pasu. Stačí občiansky preukaz platný ešte pol roka po plánovanom návrate.
V prípade detí ale na pas myslieť musíte. Ak ho ešte doteraz nemajú vybavený, potrebujú ho na každú cestu za hranice Slovenska.

Rozdiely sú minimálne
V Chorvátsku ani v Bulharsku nepotrebujete žiadne elektrické adaptéry. Napätie v zásuvkách je rovnaké ako u nás.
V Chorvátsku sa ale častejšie používajú elektrické zásuvky nemeckého typu. Ich jediný rozdiel je len v tom, že vyčnievajúci uzemňovací kolík nahrádza dvojica uzemňovacích pásikov na obvode zásuvky.
V Bulharsku je voda z vodovodnej siete je nezávadná, napriek tomu sa odporúča piť balenú vodu z fliaš.
V Bulharsku je zvláštnosťou vyjadrovanie súhlasu a nesúhlasu inými gestami ako sme zvyknutí. Bulhari nesúhlasia pritakaním a krútenie hlavy zboka nabok je súhlas. Mladšia generácia však už preberá európsky spôsob, čo niekedy vyvoláva zmätok.
Pre ktorú krajinu ste sa rozhodli?