SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Košice: V Botanickej záhrade budú lietať motýle exotických trópov

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bude lietať 3000 jedincov zo 100 druhov motýľov z tropických oblastí sveta.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

KOŠICE. Výstava Motýle exotických trópov sa začína v piatok v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. 

Návštevníci uvidia asi 3 000 jedincov zo 100 druhov motýľov pochádzajúcich z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie. Motýle sú zakuklené a budú sa priebežne liahnuť v špeciálnych liahňach. Kukly budú podľa hovorkyne univerzity Márie Hrehovej dovezené v niekoľkých termínoch, aby návštevníci mohli vidieť postupne čo najviac rôznych druhov.

"Oproti minulým rokom sú objednané kukly aj niektorých nových zaujímavých motýľov. Farebne veľmi nápadný Callicore pitheas zo Strednej a Južnej Ameriky. Má široké pozdĺžne červené a čierne pásy na hornej strane krídel a kruhové škvrny zospodu. Pre svoje nezvyčajné sfarbenie býva často prenasledovaný producentmi suvenírov, ktorí jeho krídla používajú pri výrobe šperkov a dekoračných predmetov.Objednali sme aj kukly  nových juhoamerických druhov s tzv. tigrím sfarbením krídel, kde sa striedajú čierne, oranžové, prípadne žlté pásy a škvrny. Napohľad podobné druhy sú ukážkou fenoménu známeho ako mimikry," uviedol fytopatológ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Martin Suvák.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Liahnutie motýľov trvá rôzne dlho v závislosti od druhu a podmienok prostredia. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj aktivita vyliahnutých motýľov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo.

Počas výstavy je pripravená aj sprievodná akcia - fotosúťaž o najkrajšiu fotografiu exotického motýľa.

"Každý z návštevníkov sa môže nielen pokochať motýľmi a zvečniť si ich, ale tiež sa zapojiť do súťaže o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa zhotovenú počas výstavy v botanickej záhrade," povedal riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Sergej Mochnacký.

"V nedeľu 29. mája sa v rámci MDD uskutoční  program nielen pre deti, ktorý zabezpečia členovia LARP klubu Košice. Na návštevníkov čaká lukostreľba, šerm, ale aj rôzne skúšky šikovnosti, či sokoliari," dodal Mochnacký.

Deviaty ročník výstavy motýľov bude v tropickom skleníku Viktória a potrvá do 30. júna. Otvorené bude od 09.00 do 17.00 h. Sprístupnená bude aj prezentácia preparovaných motýľov vo vestibule botanickej záhrady na Mánesovej 23 v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu