Axum/Rím 19. apríla (TASR) - Celých 58 rokov čakala Etiópia na dnešný návrat historicky cenného 24 metrov vysokého 160-tonového žulového obelisku, ktorý jej Taliani odcudzili v roku 1937.
Ruské nákladné lietadlo Antonov 124 opustilo taliansky Rím v pondelok večer, aby dnes ráno pristálo v Etiópii so strednou časťou obelisku v ochrannej kovovej schránke. Zvyšné dve časti 1700-ročného žulového monumentu, ktorý spolu s kovovou schránkou váži 180 ton, dorazia do 10 dní. Takýto ťažký náklad dokážu previezť iba dva typy lietadiel, americké a ruské.
V meste Axum, ktoré leží 850 km severne od etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba, posilnili mosty a rozšírili cesty, aby nimi prešli obrovské kamenné časti obelisku. Návrat diela, etiópskeho národného dedičstva, financuje talianska strana a budú ho sprevádzať oslavy.
Talianska armáda zhabala monument v roku 1937 na príkaz fašistického diktátora Benita Mussoliniho, ktorý ho kázal rozpíliť na tri časti a vztýčiť v Ríme ako sympol víťazstva nad Etiópiou v štýle dobyvateľov z čias rímskej ríše. Po skončení druhej svetovej vojny Taliansko v roku 1947 súhlasilo s vrátením odcudzeného obelisku, ale stretlo sa s logistickými problémami, ktoré návrat diela o celé desaťročia oneskorili.
Etiópia musela napríklad vybudovať väčšiu pristávaciu dráhu pre Antonova. Vztýčenie obelisku na jeho pôvodnom mieste je vážnou výzvou pre inžinierov a očakáva sa, že operácia si vyžiada až tri mesiace.
V histórii ho na jeho miesto dopravilo na 500 slonov a tisíce mužov. Mesto Axum bolo strediskom starovekej civilizácie v Etiópii, Habešského kráľovstva, a sídelným mestom kráľovnej zo Sáby, ktorá vládla v období 1000 rokov pred naším letopočtom. Na jeho ústrednom námestí, ktoré sa stalo významným turistickým cieľom, stojí alebo leží vyše 120 podobných obeliskov. Najvyšší meral údajne 34 metrov, ale nachádza sa už medzi padnutými stĺpmi.
Etiópčania dúfajú, že návrat obelisku upozorní svet na historické dedičstvo jedinej africkej krajiny, ktorú sa európskym mocnostiam nepodarilo skolonizovať. Taliansko síce okupovalo Etiópiu v rokoch 1936-1941, ale nikdy z nej neurobilo svoju kolóniu.