KÁTHMANDU, BRATISLAVA. Slovenka Barbora Orliková kvôli omrzlinám prerušila výstup na 8 201 metrov vysoký štít Čo Oju.
Po mrazivej noci sa aj napriek omrzlinám na nohách rozhodla z tábora C3 vo výške 7600 vystúpiť na vrchol hory. Dostala sa až nad úroveň 8 000 metrov. Tam sa však stav omrzlín zhoršil a v obavách aby neprišla o prsty zostúpila do výšky 7 200 m. Jej spolulezec Vivian Boyer sa po noci v tábore C3 kvôli pľúcnemu edému vrátil nižšie už pred ňou.
Informovali o tom na svojej facebookovej stránke Expedition Cho Oyu 2016 Nepal Tibet China. Prvotné informácie, že na horu vystúpila sa tak nepotvrdili.
Čo Oju je šiesty najvyšší vrch sveta, vypína sa v Himalájach na hraniciach Nepálu a Číny. Obaja sa o výstup pokúšali alpským štýlom bez pomoci umelého kyslíka.

Barbora pracuje ako molekulárna biologička v laboratóriu na výskum rakoviny. Prvé skúsenosti s horami získala rodená Bratislavčanka vo Vysokých Tatrách. S technickým horolezectvom začala pred 7 rokmi.
Okrem Mont Blancu (4 810 m) a ďalšieho tucta alpských štvortisícoviek zvládla zimný prechod Fuji (3 776 m) v Japonsku, Elbrus na Kaukaze (5 642 m), výstup alpským štýlom na Kyajo Ri (6 186 m) v Nepále a Pik Lenina (7 134 m) v Tadžikistane.
Čo Oju leží v Himalájach asi 20 kilometrov západne od Mount Everestu. Čo Oju bola v poradí piata zdolaná osemitisícovka. Ako prví na jej vrchole stáli 19. októbra 1954 členovia rakúskej výpravy Joseph Joechler, Herbert Tichy a šerpa Pasang Dawa Lama.
Čo Oju bola prvá osemtisícovka, na ktorú sa pokúsili vystúpiť ženy. Medzinárodná ženská výprava v roku 1959 sa však skončila tragicky, keď si pád lavíny vyžiadal 4 obete.
Prvý slovenský horolezec na vrchole bol v zime roku 1985 Dušan Becík.