SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Smolenice: Zámok a vyhliadkovú vežu už otvorili pre turistov

V tomto roku sa zámok v Smoleniciach pri Trnave otvorili skôr ako zvyčajne. Až do leta bude prístupný každú nedeľu.

Smolenický zámok. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

SMOLENICE. Zámok v Smoleniciach pri Trnave otvorili už pred hlavnou turistickou sezónou. Každú nedeľu v máji a júni bude otvorený od 13. do 18. hodiny, vstupy budú každú hodinu. V júli sa naplno začne turistická sezóna a zámok bude otvorený každý deň.

Ponuka je rovnaká, po prehliadke nádvoria a interiéru vystúpia po 99 schodoch na vyhliadkovú zámockú vežu.

"Prehliadka sa začína na dolnom nádvorí, vlani sme privítali 14.500 návštevníkov," povedal riaditeľ zámku - Kongresového centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Karol Volner.

Trvá zhruba 35 minút, z veže vidno na jednej strane rovinu Trnavskej tabule a na druhej strane Malé Karpaty. Cestou na vežu si možno pozrieť dve výstavy - exponáty histórie detského kočíka a kolekciu papierových modelov dominánt Trnavy a slovenských miest. Obe sú zo súkromných zbierok.

V zámku je niekoľko historizujúco upravených salónov a chodieb, červený, žltý i modrý salónik, zasadacia sieň, poľovnícky salónik i ďalšie priestory. V roku 1961 v zámku prespal vodca ZSSR Nikita Chruščov. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Smolenický zámok je najmladší zámok na Slovensku. V historizujúcom štýle ho na prelome 19 a 20. storočia dal postaviť Jozef Pálffy na pozostatkoch starého hradu. Bašty zo starého hradu sa nadstavili a zastrešili. Pálffy sa pri prestavbe inšpiroval zámkami vo Francúzsku.

V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát a Slovenská národná rada si ho zvolila za letné sídlo. V roku 1953 bol odovzdaný SAV, aby sa stal reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov. Konajú sa v ňom vedecké i spoločenské podujatia. Priamo pod zámkom je udržiavaný a rozľahlý park s lúkami.

Okolie zámku ponúka pešie turistické výlety na malokarpatské kopce, do jaskyne Driny, na praveké hradisko Molpír, v obci Smolenice je pamätná izba i hrob vynálezcu padáka Štefana Baniča i múzeum Molpír, tiež hrobka posledných vlastníkov zámku rodiny Pálffyovcov.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu