PRAHA. Najväčšie lietadlo na svete Antonov An-225 Mrija pristálo v utorok predpoludním na pražskom Letisku Václava Havla. Priletelo z Ukrajiny a vo štvrtok 12. mája zamieri do Austrálie.
Obrie nákladné lietadlo odvezie do Perthu 117-tonový turbogenerátor, ktorý vyrobila plzenská firma Brush.
Podobné zariadenia sa zvyčajne prevážajú loďou, čo je lacnejšie, doprava však trvá dlhšie. V tomto prípade však zákazník z Austrálie potrebuje generátor čo najskôr. Letecky by mal do cieľa doraziť o šesť dní.
Generátor s rozmermi 8,8 x 3,5 metra bude vyrábať elektrinu pre prevádzku firmy Worsley Alumina, ktorá patrí k najväčším ťažobným spoločnostiam bauxitu a výrobcom hliníka na svete.
Lietadlo Antonov An-225 Mrija vyrobili v roku 1988 v bývalom Sovietskom zväze pôvodne na prevoz raketoplánu Buran. Tento kozmický projekt sa však nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Dnes sa používa na prevoz nadrozmerných nákladov.

Kódové označenie NATO pre An-225 je Cossack. Dnes to je najdlhšie (84 m) a najťažšie lietadlo s najväčším rozpätím krídel na svete (88,4 metra). Prázdne má hmotnosť 175 ton, maximálna vzletová hmotnosť je 640 ton.
Poháňa ho šesť prúdových motorov, ktoré lietadlu umožňujú dosiahnuť cestovnú rýchlosť 800 kilometrov za hodinu, maximálna rýchlosť je ešte o 50 kilometrov za hodinu vyššia.

Držiteľ leteckých rekordov
An-225 Mrija je držiteľom absolútnych rekordov v transporte nákladu v jednom kuse (189 980 kilogramov) a transporte nákladu s celkovou hmotnosťou (253 820 kilogramov). Objem nákladného priestoru je 1300 m³.
Podvozok má 32 kolies, niektoré sú riaditeľné a dovoľujú otočiť sa na 60 metrov širokej pristávacej ploche. Dvojité chvostové krídlo rieši problémy pri obtekaní vzduchu pri transporte nákladov na trupe.

An-225 skonštruovali pôvodne na celkovú vzletovú hmotnosť 600 ton, neskôr ho upravili a hmotnosť stúpla na 640 ton. Obe hodnoty mu priniesli titul najťažšieho lietadla na svete.
Airbus pre dvojpodlažný dopravný A380 plánuje zvýšiť maximálnu vzletovú hmotnosť na 591,7 ton.
Nákladný Boeing 747 Dreamlifter má väčší objem nákladového priestoru 1840 m³.
Historický Hughes H-4 Hercules (Spruce Goose) má väčšie rozpätie krídel a celkovú výšku, ale je o 20% kratšie. V tomto prípade však išlo o experimentálny stroj, ktorý letel iba jediný raz.
