Rýnske vodopády (Rheinfall) ležia na úplnom severe Švajčiarska v blízkosti hraníc s Nemeckom. Delia sa o ne kantóny Zürich (Run-Uhwiesen na ľavom brehu) a Schaffhausen (Neuhausen am Rheinfall na pravom brehu).
Každoročne ich navštívi asi milión tristotisíc turistov.
Najatraktívnejšie bývajú 1. augusta pri príležitosti osláv vzniku Švajčiarskej konfederácie, kedy sa nad nimi odpaľuje ohňostroj. Prípadne počas balónovej fiesty.
Rýnske vodopády majú na výšku 23 metrov pri šírke rieky 150 metrov. V Európe nedominujú rozmermi, ale prietokom. V roku 1965 v nich namerali 1.250 m³ za sekundu, minimálny prietok 95 m³/s bol počas sucha v roku 1921.
V hornej časti vodopádov je však na kovovom stĺpiku oceľová ceduľka s rokom 1880. Pre silní sucho voda tiekla len v ľavej časti časti, podobne aj v roku 1913.
V roku 1963 k tabuľke pridali druhú. Nie pre sucho, ale kvôli tuhým mrazom. Rýn zamrzol a po ľade sa po dlhom čase dalo ku stĺpiku zase dostať.
V súčasnosti majú vodopády priemerný prietok vody 380 m³/s, v lete to býva 600 až 700 m³/s.

Výhľady zo všetkých strán
Na prahom brehu Rýna tradične stáli mlyny, ktoré pred niekoľkými desiatkami rokov vystriedala elektráreň. Odoberá však len 25 m³/s, takže prietok vodopádov prakticky neovplyvňuje.
Nedávnu snahu o jej zväčšenie a tým zmenšenie nočného prietoku vo vodopádoch sa nepodarilo presadiť.
Na ľavom brehu sa dá pre dobré výhľady využiť terasa pod zámkom Laufen, prípadne most asi 200 metrov nad vodopádmi.
Na pravom brehu je možností na vyhliadku viac, vyhliadkové plošiny lemujú promenádu, ktorá vedie od mosta popri rieke a menšie sú aj priamo v svahu vedľa vodopádov.

Odvážnejších povozia a vyložia na skalu
Odspodu sa k vodopádom dá dostať aj vyhliadkovými člnmi. Prievozníci ponúkajú rôzne dlhé plavby. Najatraktívnejšie je pristáť pri jednej zo skál uprostred rieky, vystúpiť z člna a po strmých schodoch si ísť vodopády popozerať z vyhliadkovej terasy.
Vodopády sa dlho považovali za nesplaviteľné, ale zopár odvážlivcov sa aj napriek tomu pokúsilo o ich zdolanie a podarilo sa im to. Od roku 1999 však za to hrozí pokuta 5.000 švajčiarskych frankov. Ak ich chytia.
