SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Gassan. Posvätné miesto, kde sa lyžuje len na jar

V okolí japonskej hory Gassan v zime napadne tak veľa snehu, že lyžiarska sezóna sa tam môže rozbehnúť až na jar. Japonskí turisti ju však vyhľadávajú kvôli posvätnej histórii.

Symbolom púte na horu Haguro je päťposchodová pagoda. (Zdroj: flickr/cc/yamakidoms)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hora Gassan (v preklade Mesačná hora) sa do japonskej tradície zapísala už v dávnej minulosti spolu s horami Yudono Haguro ako jedna z troch posvätných hôr oblasti Dewa. Leží vo vnútrozemí prefektúry Yamagata na najväčšom japonskom ostrove Honšú. 

Už odpradávna na Dewa Sanzan (Tri posvätné hory Dewy) vystupovali yamabushi, vyznavači miestnej asketickej podoby budhizmu. Dodnes sem putujú ich dnešní nasledovníci a turisti. 

Púť sa začína výstupom na horu Yudono. Yamabushi cestou odhadzujú mince na znamenie ochoty opustiť svetský majetok pre vieru.

Očista v ľadovej vode

Pod horou Haguro cez bránu Zuishinmon prejdú k mostu cez ľadový potok, kde sa kúpeľom rituálne očistia. Potom smerujú k 600-ročnej Hagurosan Goju-no-to, päťpodlažnej a najstaršej pagode v oblasti.

Potom ich čaká stúpanie po 2.446 kamenných schodoch do svätyne na vrchole hory, kde si uctia duchov všetkých troch hôr.

Turisti, ktorí majú záujem skúsiť si askézu pútnikov yamabushi na vlastnej koži, si môžu zabezpečiť ubytovanie v jednej z asi 30 chrámových ubytovní v okolí.

Jarné lyžiarske stredisko

Pre lyžiarov či snowboardistov je Gassan známy ako lyžiarske stredisko. Paradoxne sa tu však kvôli obrovskému množstvu snehu v zime nedá lyžovať. Sezóna sa začína až 11. apríla, keď sa vo zvyšku Japonska sezóna končí. Tu však trvá až do júla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Lyžiarske stredisko Gassan oficiálne funguje od roku 2010. Pri snehovej nádielke okolo 7-8 metrov sa však s úpravou svahov musí čakať až do jari. Neustálu prevádzku ťažkých odhŕňacov by toto malé stredisko ekonomicky nezvládlo.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu