SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Najkrajšie pláže podľa slovenských blogerov

Zahraničné aj slovenské cestovateľské magazíny pravidelne zostavujú rebríčky najkrajších pláži na svete. My sme takýto rebríček zostavili v spolupráci so slovenskými blogermi. Oslovili sme 17 blogerov, ktorí o cestovaní pravidelne píšu, aby vybrali pláž, ktorá ich pri cestovaní najviac očarila. Ponúkame ich výber.

Pláž na ostrove Selingan neďaleko Bornea. (Zdroj: Tomáš Kubuš, kubus.blog.sme.sk)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pieskový ostrov, Taiwan

Aleš Trvrdý, photoandtraveling.com

Pieskový ostrov (orig.názov 砂島生態保護區) je ekologická rezervácia v rámci Národného parku Kenting na juhu Taiwanu. Domáci sa snažia prirodzenú biodiverzitu čo najviac ochrániť pred ľudským vplyvom a preto je pre verejnosť celoročne uzatvorený.

Aj napriek tomuto obmedzeniu sa teší obrovskému záujmu ľudí, ktorí si ho prídu pozrieť aspoň z diaľky. Je to totiž miesto akoby vystrihnuté z najkrajších dokumentárnych filmov z dielne National Geographic.

Pláž na Isla Perro, Panama

Alexandra Kováčová, crazysexyfuntraveler.com

Bola som už na stovkách rôznych pláží, lebo milujem relax, plávanie a chytanie olivovej farby pleti. Preto sa mi ťažko vyberá len jedna jediná. Ale ako prvá mi napadla pláž na Isla Perro (Psí ostrov), ktorý je jedným z 365 (tak to tvrdia miestni) ostrovov San Blas v Paname.

Nielenže má prenádherný biely piesok a priezračnú vodu, ale dá sa tam aj šnorchľovať pri vraku stroskotanej lode. Leží takmer pri pláži, takže aj menej odvážni sa môžu pozrieť na nejaké rybičky či morské riasy hneď v plytkej vode. Potom si už len vziať do ruky mladý kokosový orech so slamkou a tomu sa hovorí pohodička v raji.

Concepcion, Mexiko

Karol Voltemar, worldbiketravel.sk

Najkrajšie pláže poznám z Mexika a za najlepšiu považujem Concepcion na polostrove Baja. Leží doslova uprostred ničoho, najbližšie 3 mestečká sú len asi 10 - 20 km ďaleko. Inak sú na tomto polostrove len kaktusy a púšť.

Ak chce človek stráviť pol dňa alebo aj deň na pláži bez turistov a uprostred ničoho, tak toto je to správne miesto.

Seilebost Beach, Škótsko

Tomáš Gríger, viamalina.com

Keď sa spomenú pláže na severe, vždy sa mi vybaví nádherný biely piesok pobrežia na Isle of Lewis, najväčšom ostrove súostrovia Vonkajšie Hebridy na západe Škótska.

Ostrov je riedko osídlený a tak sú rozsiahle pláže viacmenej prázdne. Žiadny rušný život, pulzujúce strediská. Len doširoka sa rozliehajúci pokoj a chladný atlantický vietor.

Pláž Klong Nin, ostrov Ko Lanta, Thajsko

Ivana Grešlíková, ivanagreslikova.com

Čistá, tichá, romantická, ďaleko od hlučných párty davov. Klong Nin je ideálna pre tých, čo sa chcú zrelaxovať a užiť si prechádzku v neďalekej džungli, prebrázdiť celý ostrov na skútri a žiť v bungalovoch priamo na pláži.

Tu vám naservírujú čerstvé morské plody, urobia skvelú thajskú masáž a večer sa pripravte na naj západy Slnka na ostrovoch v Thajsku.

Blue Beach, Srí Lanka

Zdenko Somorovský, firsttravelstep.com

U mňa víťazí Blue beach na Srí Lanke v mestečku Dikwella. Zaujala ma hlavne tým, že naookolo je len divoká zeleň a krásne čisté more.

Je to exotika, kde sa miešajú turisti s domácimi. Nie je tam žiadny hotel, iba malá reštaurácia a na pláži nie je plno ľudí. A práve to sa mi na nej páči.

Pláž na ostrove Dharavadhoo, Maldivy

Jana Schweighoferová, travelhack.me

Pre mňa je top pláž na ostrove Dharavandhoo na Maldivách . Miestna pláž, kam sa chodili hrať rodinky s deťmi, inak bola vždy prázdna. Všade sú mušle, biely piesok, priezračná voda. Úplný raj.

V strede pláže je strom, pod ktorým sme zvykli sedieť, aby sme sa nespálili. Keď sme boli dostatočne nehybní, zovšadiaľ začali vyliezať kraby - od najmenších "babykrabov" až po také, ktoré by sa nezmestili ani na tanier.

Najšpeciálnejšia bola pre mňa pokojná atmosféra. Slovami sa to nedá dobre opísať. Treba to vidieť a zažiť.

Dreamland na polostrove Bukit, Bali

Silvia Púchovská, unboxingtraveller.com

Vybrať najkrajšiu pláž je pre mňa ťažká úloha. Posledné tri roky väčšinu roka trávim na rôznych plážach na svete a tých krásnych je veľmi veľa. Najradšej mám prírodné pláže, nie veľmi turistické a dá sa tam surfovať.

Medzi moje top tri pláže preto patrí Dreamland na polostrove Bukit na Bali, ktorú som objavila len nedávno. A bola to láska na prvý pohľad. Keď som sa na Dreamland pozrela z hora, z útesu, videla som krásny a čistý oceán, vlny, biely piesok a útesy.

Moju top trojicu dopĺňa pláž El Cuco v El Salvadore a pláž Chacaua v Mexiku. Šťastné cesty!

Squeaky beach, Austrália

Peter Hoferek, hogy.sk

Nepatrím k tým, čo na svojich cestách vyhľadávajú pláže, ale jedna sa mi predsa len vryla do pamäti. Je to Squeaky beach na samom juhu Austrálie, v národnom parku Wilsons promotory.

Nebýva preplnená dovolenkármi a je tam vraj ten najbelší piesok na svete. Pomenovanie získala vďaka tomu, že pri každom kroku piesok zapíska. Squeaky beach je schovaná za balvanmi a vedú na ňu turistické chodníčky cez národný park a preto sa po turistike stáva zaslúženou odmenou.

Ostrovy Koh, Kambodža

Marta Rajková, travelistan.sk

Za najlepšie považujem pláže na Koh Rong a Koh Rong Sanloem v Kambodži. Prvým turistom zo zahraničia sa otvorili iba pred piatimi rokmi. Je tu biely piesok a krásne tyrkysové more.

Ich najväčšou výhodou však je, že nie sú preplnené, masová turistika ich ešte neobjavila. Pláž preto máte sami pre seba. Podľa mňa sa tieto ostrovy onedlho stanú takou plážovou bombou ako sú dnes Seychely alebo Zanzibar.

Pláž na ostrove Diffushi, Maldivy

Milan Bardún, bezmapy.com

Počas mojich ciest som navštívil pláže v USA, v Karibiku, na východnom pobreží Afriky, aj svetoznáme pláže v Juhovýchodnej Ázii a na Bali. Žiadna z nich ma nezaujala tak, ako pláž na ostrove Diffushi na Maldivách.

Predstavte si raj, ktorý poznáme z gýčových fotiek v kalendári - biely piesok, tyrkysová voda a kokosové palmy. Z počiatku som neveril, že niečo takéto môže existovať aj bez počítačových efektov. Ostrov Diffushi ma o tom presvedčil. Bol som tam mimo turistickej sezóny a pláž som si mohol vychutnať celú len v spoločnosti rají, morských korytnačiek a stoviek farebných rybičiek.

Nedávno však z nej zmizla preslávená palma, pri ktorej sa každý rád odfotil. Stratia preto Maldivy svoje čaro?

Sokotra, Jemen

Martin Navrátil, martinnavratil.blog.sme.sk

Tamojšie pláže sú nielen čistý biely piesok, ale dopĺňa ho nádherne tyrkysové more s mimoriadne bohatým životom pod hladinou. Šnorchloval a potápal som sa už na veľa miestach, ale tu to bolo asi naj na svete.

Toto súostrovie sa označuje aj za Galapágy Indického oceánu. Väčšina rastlín a živočíchov sú endemity, nikde inde ich nenájdte, rastú alebo žijú iba na tomto mieste.

Kvôli nestabilnej politickej situácii v Jemene sa sem pritom doteraz dostalo len málo ľudí, ktorí by si túto nádheru naživo mohli vychutnať.

Ostrov Selingan, Malajzia

Tomáš Kubuš, kubus.blog.sme.sk

Mňa absolútne očarila pláž na Borneu, v časti, ktorá patrí Malajzii. Neďaleko pobrežia leží niekoľko neobývaných ostrovčekov. Jeden z nich sa volá Selingan a je to neobjavený raj.

Ostrov má prezývku „Korytnačí“, na jeho piesočných plážach obrovské karety v noci kladú vajíčka. Cez deň pre mňa spĺňa všetky parametre exotiky na neobývanom ostrove. Nie sú tu davy turistov, denne sa na Selingan dostane len asi 60 ľudí. Panenské pláže preto patria len a len vám.

Biely piesok, štíhle palmy, šum mora, priezračná voda plná rýb: presne taký je Selingan.

Roccapina, Korzika

Andrea Kunštárová, cestovaniesvetom.sk

Korzika je sama o sebe známa krásnou prírodou, ku ktorej patria aj pláže s bielym pieskom a tyrkysovo modrou vodou. Pocit ako v Karibiku zažijete na pláži Roccapina, v zátoke, kam nechodí až také veľké množstvo turistov. V pokoji si tu preto môžete oddýchnuť a vychutnať slniečko.

Pláž ma zaujala už zdiaľky, keď sme medzi hustými zelenými lesmi z cesty uvideli kúsok bieleho piesku s tyrkysovozeleným pobrežím.

Gwangalli, Južná Kórea

Ľubo Jurík, samsebepan.sk

Moja jednoznačne najobľúbenejšia pláž je pláž Gwangalli v Južnej Kórei. Počas môjho pobytu v meste Busan som na ňu chodil niekoľkokrát týždenne.

Milujem ju najmä kvôli prekrásnemu výhľadu na Gwangalli Bridge (Diamantový most), ktorý je najvýraznejšou architektonickou dominantou druhého najväčšieho mesta v Južnej Kórei.

Mám ju však rád aj pre jej atmosféru. Počas leta je plná života, konajú sa tam rôzne podujatia a festivaly a nájdete tam mnoho reštaurácii a barov.

Lichnos Beach, Grécko

Lukáš Cech, posveteposvojom.com

Medzi moje najobľúbenejšie pláže patrí Lichnos Beach v Grécku. Nie je to pláž, ktorou by sa chválila nejaká brožúra. Vlastne je to skôr ako v Brightone, kamenistá pláž a dokonca tam počas mojej návštevy bol zaparkovaný aj buldozér...

A prečo je to teda moja obľúbená? Nebola tam ani duša, celá bola len a len naša. Má skrytý kútik za skalami, kde sme boli úplne odrezaní od sveta.

Zavesil som si tam hamaku, dali sme si akroyogu, potom som založil ohník a spravili si grilovanú zeleninu s fľašou vína. A potom nasledovalo kúpanie na holo... Voda mala asi 15 stupňov, ale zážitok to vykompenzoval niekoľkokrát.

Koh Rong, Kambodža

Jana Kubalíková, triplovers.sk

Počas šiestich mesiacov strávených v Juhovýchodnej Ázii na prelome rokov 2017 a 2018 si našu priazeň jednoznačne získal ostrov Koh Rong v Kambodži. Na ostrov sa dá dostať len so speed boat, čo nemusí každému vyhovovať, ale treba vydržať.

Je tam krásne biely piesok, priezračná voda a príjemná atmosféra, ktorá si získa aj neplážové typy. Táto destinácia ešte nie je poznačená masovým turizmom. Určite sa tu oplatí privstať si a pozrieť si východ slnka, pekne bez ľudí, so šumom mora.

Potápali sme sa so svetielkujúcim planktónom a po večeroch sme sa v rámci prechádzky stihli zahrať s domácimi deťmi na hojdačkách.SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu