Baťov kanál dokazuje, že ľudské zásahy kvôli priemyselnému využívaniu krajiny môžu časom pozitívne ovplyvňovať aj jej turistické možnosti.
Na Morave nezasvätenému návštevníkovi už len máločo naznačuje, že kedysi sa tu plavili nákladné člny naplnené lignitom.
Dnes je Baťov kanál dokonalé miesto na prevetranie si hlavy a strávenie niekoľkých pokojných dní či už na vodnej hladine alebo v jej bezprostrednej blízkosti.
Na výber je plavba loďou a cykloturistika. Prípadne kombinácia oboch, na lodiach sa tu celkom bežne prepravujú aj bicykle.
Pokojná plavba
Najjednoduchšie je nechať sa povoziť výletnou loďou, prípadne si loď požičať v niektorom z prístavov, či už v Skalici alebo v moravskom Veselí. Na jej "šoférovanie" stačí mať aspoň 18 rokov a krátke zaškolenie obsluhou požičovne.

Na kanálových úsekoch je povolená maximálna rýchlosť 8 km/hod, mimo nich 12 km/hod. Tu sa však málokto ponáhľa, cieľom takejto plavby je vychutnávať si okolie.
Po celej dĺžke Baťovho kanála nájdete mnoho prístavov, kde môžete kotviť. Dá sa tiež zastaviť niekde pri brehu, kde nebudete prekážať iným lodiam.
Viacdenné plavby na kajutových lodiach sa stali obľúbené hlavne pre rodiny s deťmi. Lode je výhodné rezervovať si v predstihu, v sezóne už býva voľných termínov veľmi málo.
Aj vlastnou loďou
Na vodnej ceste sú aj pevné zjazdy do vody, takže sa dá priviezť aj vlastný čln. Najlepšie je využiť zjazdy v prístavoch, kde sa dá aj bezpečne nechať zaparkované auto.
Ešte pred plavbou svoje plány prispôsobte prevádzke plavebných komôr. V júli a auguste fungujú každý deň okrem pondelka, ale môžu byť zavreté aj v prípade vysokej vody. Aktuálne údaje poskytujú vždy v prístave. Plavba cez komory je zadarmo.
Cyklotrasy
Baťov kanál lemuje cyklotrasa, po ktorej sa dá pokračovať až do Kroměříža a Olomouca. Najmä v úseku medzi Starým Mestom a Otrokovicami vedie len niekoľko metrov popri plavebnom kanáli. Minimálne prevýšenie z nej robí ídeálnu trasu aj pre rodiny s malými deťmi, či seniorov.
Väčšina povrchu je asfaltová, s prehľadným značením. Popri cyklotrase je veľa možností občerstvenia a ubytovania aj s certifikátom „Cyklisté vítáni“.
Ak už nevládzete, pomôže vlak
Cyklotrasa sa vyhýba frekventovaným cestám a väčšinou vedie po samostatne vyhradených cyklochodníkoch. Nadväzujú na ňu Moravské vinárske chodníky či trasy do Bielych Karpát.

Na fyzicky či technicky menej zdatných cyklistov pozitívne pôsobí súbežná železničná trať. Vlak v prípade problémov pomôže rýchlejšie sa dostať do cieľa, prípadne sa vrátiť domov.
Autorovi týchto riadkov sa osvedčilo odviezť sa aj s bicyklami vlakom z Bratislavy do Břeclavi, tam prestúpiť a odviezť sa cez Hodonín až do Otrokovíc, odtiaľ (prípadne do Hulína a odtiaľ cez Kroměříž) sa vracať späť do Skalice a Kútov.
Kde sa oplatí zastaviť: Mikulčice
Archeopark Mikulčice-Valy leží na mieste jedného najvýznamnejšieho stredísk Veľkej Moravy, kde sa okrem hradieb a paláca našli aj základy 12 kamenných kostolov. Časť náleziska prekrýva archeopavilón s vyhliadkovou vežou.
Sudoměřice
Technická pamiatka Výklopník má vyše 70 rokov. Tu sa kedysi nakladal lignit do nákladných člnov a vozil loďami až do Otrokovíc.
Dnes okrem typickej baťovskej architektúry ponúka z najvyššieho podlažia dokonalý výhľad na okolie.
Petrov
Za dedinou nevynechajte Plže, pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Osemdesiatka fotogenických vínnych sklípkov je obľúbená medzi filmármi a "zahrali" si vo viacerých filmoch. Turistom okrem vizuálneho zážitku ponúka aj ochutnávku vína pri cimbalovej muzike.

Strážnice
Okrem tradičného folklórneho festivalu je mestečko zaujímavé synagógou a židovským cintorínom. Tiež tu nájdete jeden z prístavov a požičovňu lodí.
Trochu ďalej od rieky sa oplatí vydať do Tvarožnej Lhoty Nájdete v nej Múzeum oskoruše, málo známeho ovocného stromu. Z jeho plodov sa varí lekvár, čaj a najmä sa páli oskorušovica. Za dedinou je kopaničiarsky skanzen a 35 metrov vysoká rozhľadňa.
Staré Město
Staré Město je dobrý východiskový bod na odbočku do Velehradu, najznámejšieho pútnického miesta v Českej republike. Pred Velehradom je zaujímavým miestom archeoskanzen Modrá.
Na druhej strane rieky sa oplatí zájsť si až do Uherského Hradišťa, či už do jeho starého centra alebo napríklad do akvaparku.
Kroměříž
Na prehliadku tohto krásneho mesta si vyhraďte viac času. Nie je žiadna náhoda, že patrí na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Okrem barokového Arcibiskupského zámku, obrazárne, Podzámockej a Kvetnej záhrady a mincovne ponúka živé historické centrum s Velkým námestím a uličkami. To všetko mestu dáva neopakovateľnú atmosféru.
Zaujímavosti Baťovho kanála
- Baťov kanál medzi Skalicou a Otrokovicami meria 53 km. Vedie korytom rieky Morava a umelo vybudovanými kanálmi širokými 12 metrov.
- Výškový rozdiel 18 a pol metra vyrovnáva 13 plavebných komôr, 11 z nich sa ovláda automaticky.
- Veľkosť lodí je prispôsobená plavebným komorám - 5,3 x 38 m.
- Stavitelia pri každom premostení kanála mysleli aj na chodcov. Postavili tam betónový chodník s obrubou, čo teraz využívajú aj cyklisti.
- Na vodnej ceste podplávate 56 mostov, niekde to býva len 2,1 až 2,4 metra nad hladinou. Najčastejšie však 3,3 m, záleží na prietoku vody v rieke. Najnižšie nad hladinou je most v Uherskom Ostrohu.







