SME

Čierna Hora je na prvom mieste atraktívnych destinácií

Čiernohorský Kotor zaradil turistický sprievodca Lonely Planet na prvé miesto v desiatke destinácií, ktoré odporúča navštíviť cestovateľom.

Ostrovčeky Gospa od Škrpjela a Sveti Djordje ležia v Kotorskom zálive nedaleko Perastu. (Zdroj: National Tourism Organisation of Montenegro)

Atraktívna a málo opozeraná krajina pri Jadrane sa stáva čoraz populárnejšia medzi turistami z celého sveta. Formálne najmladší štát Európy vznikol 3. júna 2006 odčlenením sa od Srbska. Väčšina z nás však Čiernu Horu stále vníma ako súčasť “Juhošky.”

V letnej sezóne sa najväčší záujem sústreďuje na tamojšie more a 293 km dlhé pobrežie. Na kúpanie, plachtenie a ostatné vodné športy či zábavy tu je dostatok príležitostí. Pláže vhodné na kúpanie zaberajú 73 km a z nich je 33 km piesočných.

Čierna Hora má turisticky mimoriadne atraktívne aj svoje vnútrozemie, to však oceňujú skôr aktívnejšie typy turistov, cykloturisti či motorkári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vizuálne najatraktívnejšie miesta na pobreží nájdeme v okolí Boky Kotorskej. Záliv Jadranského mora sa pomedzi okolité vrchy zarezáva podobne ako nórske fjordy hlboko do vnútrozemia. Dostatočná hĺbka mora umožňuje plaviť sa sem aj jachtám a veľkým výletným lodiam.

Tivatská riviéra

Tivat je letovisko a prístav v Tivatskej zátoke Boky Kotorskej na úpätí kopca Vrmac.

Na kúpanie slúži asi desiatka upravených pláží: Belane, Župa. Donja Lastva či Kalardovo, ocenená „Modrou vlajkou“ čistoty vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane zálivu, bližšie k vyústeniu do Jadranu leží najväčšie letovisko v Boke Kotorskej, Herceg Novi a kúpele Igalo.

Najkrajšie pláže sú Žanjica, Mirište, Rose alebo zátoka Dobreč.

Last Minute dovolenka na Tivatskej riviére.

Budvanská riviéra

Budvanská riviéra je najkrajšia a najvyhľadávanejšia časť pobrežia čiernohorského Jadranu.

Na 25 kilometrovom úseku sú najznámejšie Budva, Bečiči, Sveti Stefan a Petrovac, s asi dvadsiatkou pláží s jemným aj hrubým pieskom, okruhliakmi či kameňmi.

Pláže sú takmer stále plné a rušné, ale udržiavané a čisté. Mnoho z nich má preto Modrú vlajku.

Bečiči má takmer 2 km dlhú piesočnú pláž, ktorú už v roku 1936 v Paríži vyhlásili za najlepšiu v Európe.

Budva je starobylé mestečko, zároveň najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie letovisko v Čiernej Hore. Pred nepriaznivým počasím vo vnútrozemí ho chránia horské masívy Lovčenu a Paštroviči.

So susedným Bečiči ju spája promenáda. Priamo v Budve nájdete medzi našincami obľúbenú Slovensku plažu. Väčšina z nás pritom zabúda, že Slovensko sa tu volá Slovačka. Z názvu pláže by preto mali mať väčšiu radosť Slovinci, ako majú Slováci...

Petrovac ako pevnosť Castel Lastva založili Benátčania. Turistov láka piesočný záliv obklopené olivovými a borovicovými hájmi s Petrovackou plážou.

Sveti Stefan ako reklamná ikona Čiernej Hory je síce fotogenické letovisko, ale vyhradené len pre solventnú klientelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vstup na ostrovček spojený s pobrežím cestou na kamennej hrádzi majú len ľudia, ktorí majú v prenájme niektorý z asi 100 luxusných apartmánov.

Last Minute dovolenka na Budvanskej riviére.

Barská riviéra

Na Barskú riviéru zatiaľ neprenikla masová turistika s veľkými hotelovými komplexami. Preto tu nájdete veľa miest s nedotknutou prírodou a plážami.

Menšie letoviská Sutomore, Bar a Čanj zatiaľ ešte len čakajú na skutočný turistický boom.

Ulcinj je najjužnejšie letovisko v Čiernej Hore, 15 km od hranice s Albánskom. Bývalé pirátske mestečko má pozvoľne klesajúcu Malu plažu s farebným pieskom.

Ďalej na juh a bližšie k Albánsku leží Velika plaža s liečivým pieskom, dlhú takmer 13 km a širokú asi 60 m.

Last Minute dovolenka na Barskej riviére.

Najhlbší kaňon v Európe

Čierna Hora ponúka množstvom prírodných atrakcií aj vo vnútrozemí. Druhý najhlbší kaňon na svete (po Grand Canyone v USA) si v pohorí Durmitor vyhĺbila rieka Tara.

Jeho okraje sa na úseku 93 kilometrov nad hladinou rieky týčia do výšky 400 až 1300 metrov .

Pre milovníkov splavov tu je pri dostatku vody dokonalé prostredie na niekoľkodenný splav na gumových člnoch či kajakoch.

V Čiernej Hore je aj najväčšie jazero na Balkáne - Skadarské, ktoré vyhľadávajú rybári a pozorovatelia stoviek druhov vtáctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ťažšia prístupnosť hornatého vnútrozemia prírodu ochránila pred veľkými ľudskými zásahmi. Stále sa tu preto žije pokojným, nenáhlivým spôsobom života.

Cesta autom

Najrýchlejšia a najbezpečnejšia trasa zo západnej časti Slovenska je cez diaľnice v Rakúsku, Slovinsku a po chorvátskom pobreží.

  • Oplatí sa vyraziť vo štvrtok večer a cestovať v noci. Vyhnete sa predvíkendovému náporu, cesty sú vtedy voľnejšie.
  • Podľa hustoty premávky a množstva prestávok by ste ráno mali byť v Dubrovníku. V tom čase tu ešte nie je turistický frmol a toto mesto sa oplatí znovu si vychutnať, aj keď ste tu už predtým boli.
  • Trajekt v Boke Kotorskej vám ušetrí kilometre a niekoľko hodín jazdy pri už vysokých letných teplotách.

Cestu cez Maďarsko, Chorvátsko a Bosnu a Hercegovinu využívajú dovolenkári z východnej časti Slovenska, západniari skôr pre cestu domov.

Od Sarajeva na juh sa dá ísť cez Mostar. Cesta okolo Pivského jazera je šoférsky náročná a bezpečnejšie je po nej ísť cez deň.

Načítavam video...

Cesta vlakom

Ak sa rozhodnete pre cestu do Čiernej Hory vlakom, dovolenku si môžete začať užívať už počas cesty.

  • Vo vlaku nemusíte riešiť navigáciu ani zlé odbočenie.
  • Železničná trať sa na území Čiernej Hory kvôli horám kľukatí a prekonáva desiatky tunelov či mostov.
  • Konečná železničnej trate z Belehradu je v Bare, odkiaľ premávajú trajekty do Slovinska, Talianska a Grécka.
  • Nie je to síce najrýchlejšie, ale neustále sa meniaca scenéria krajiny robí z cesty vlakom atraktívny spôsob dopravy. A súčasťou vlaku je reštauračný vozeň.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu