Atraktívna a málo opozeraná krajina pri Jadrane sa stáva čoraz populárnejšia medzi turistami z celého sveta. Formálne najmladší štát Európy vznikol 3. júna 2006 odčlenením sa od Srbska. Väčšina z nás však Čiernu Horu stále vníma ako súčasť “Juhošky.”
V letnej sezóne sa najväčší záujem sústreďuje na tamojšie more a 293 km dlhé pobrežie. Na kúpanie, plachtenie a ostatné vodné športy či zábavy tu je dostatok príležitostí. Pláže vhodné na kúpanie zaberajú 73 km a z nich je 33 km piesočných.
Čierna Hora má turisticky mimoriadne atraktívne aj svoje vnútrozemie, to však oceňujú skôr aktívnejšie typy turistov, cykloturisti či motorkári.

Vizuálne najatraktívnejšie miesta na pobreží nájdeme v okolí Boky Kotorskej. Záliv Jadranského mora sa pomedzi okolité vrchy zarezáva podobne ako nórske fjordy hlboko do vnútrozemia. Dostatočná hĺbka mora umožňuje plaviť sa sem aj jachtám a veľkým výletným lodiam.
Tivatská riviéra
Tivat je letovisko a prístav v Tivatskej zátoke Boky Kotorskej na úpätí kopca Vrmac.
Na kúpanie slúži asi desiatka upravených pláží: Belane, Župa. Donja Lastva či Kalardovo, ocenená „Modrou vlajkou“ čistoty vody.

Na druhej strane zálivu, bližšie k vyústeniu do Jadranu leží najväčšie letovisko v Boke Kotorskej, Herceg Novi a kúpele Igalo.
Najkrajšie pláže sú Žanjica, Mirište, Rose alebo zátoka Dobreč.
Last Minute dovolenka na Tivatskej riviére.
Budvanská riviéra
Budvanská riviéra je najkrajšia a najvyhľadávanejšia časť pobrežia čiernohorského Jadranu.
Na 25 kilometrovom úseku sú najznámejšie Budva, Bečiči, Sveti Stefan a Petrovac, s asi dvadsiatkou pláží s jemným aj hrubým pieskom, okruhliakmi či kameňmi.
Pláže sú takmer stále plné a rušné, ale udržiavané a čisté. Mnoho z nich má preto Modrú vlajku.

Bečiči má takmer 2 km dlhú piesočnú pláž, ktorú už v roku 1936 v Paríži vyhlásili za najlepšiu v Európe.
Budva je starobylé mestečko, zároveň najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie letovisko v Čiernej Hore. Pred nepriaznivým počasím vo vnútrozemí ho chránia horské masívy Lovčenu a Paštroviči.
So susedným Bečiči ju spája promenáda. Priamo v Budve nájdete medzi našincami obľúbenú Slovensku plažu. Väčšina z nás pritom zabúda, že Slovensko sa tu volá Slovačka. Z názvu pláže by preto mali mať väčšiu radosť Slovinci, ako majú Slováci...

Petrovac ako pevnosť Castel Lastva založili Benátčania. Turistov láka piesočný záliv obklopené olivovými a borovicovými hájmi s Petrovackou plážou.
Sveti Stefan ako reklamná ikona Čiernej Hory je síce fotogenické letovisko, ale vyhradené len pre solventnú klientelu.
Vstup na ostrovček spojený s pobrežím cestou na kamennej hrádzi majú len ľudia, ktorí majú v prenájme niektorý z asi 100 luxusných apartmánov.
Last Minute dovolenka na Budvanskej riviére.
Barská riviéra
Na Barskú riviéru zatiaľ neprenikla masová turistika s veľkými hotelovými komplexami. Preto tu nájdete veľa miest s nedotknutou prírodou a plážami.
Menšie letoviská Sutomore, Bar a Čanj zatiaľ ešte len čakajú na skutočný turistický boom.

Ulcinj je najjužnejšie letovisko v Čiernej Hore, 15 km od hranice s Albánskom. Bývalé pirátske mestečko má pozvoľne klesajúcu Malu plažu s farebným pieskom.
Ďalej na juh a bližšie k Albánsku leží Velika plaža s liečivým pieskom, dlhú takmer 13 km a širokú asi 60 m.
Last Minute dovolenka na Barskej riviére.
Najhlbší kaňon v Európe
Čierna Hora ponúka množstvom prírodných atrakcií aj vo vnútrozemí. Druhý najhlbší kaňon na svete (po Grand Canyone v USA) si v pohorí Durmitor vyhĺbila rieka Tara.
Jeho okraje sa na úseku 93 kilometrov nad hladinou rieky týčia do výšky 400 až 1300 metrov .

Pre milovníkov splavov tu je pri dostatku vody dokonalé prostredie na niekoľkodenný splav na gumových člnoch či kajakoch.
V Čiernej Hore je aj najväčšie jazero na Balkáne - Skadarské, ktoré vyhľadávajú rybári a pozorovatelia stoviek druhov vtáctva.
Ťažšia prístupnosť hornatého vnútrozemia prírodu ochránila pred veľkými ľudskými zásahmi. Stále sa tu preto žije pokojným, nenáhlivým spôsobom života.

Cesta autom
Najrýchlejšia a najbezpečnejšia trasa zo západnej časti Slovenska je cez diaľnice v Rakúsku, Slovinsku a po chorvátskom pobreží.
- Oplatí sa vyraziť vo štvrtok večer a cestovať v noci. Vyhnete sa predvíkendovému náporu, cesty sú vtedy voľnejšie.
- Podľa hustoty premávky a množstva prestávok by ste ráno mali byť v Dubrovníku. V tom čase tu ešte nie je turistický frmol a toto mesto sa oplatí znovu si vychutnať, aj keď ste tu už predtým boli.
- Trajekt v Boke Kotorskej vám ušetrí kilometre a niekoľko hodín jazdy pri už vysokých letných teplotách.
Cestu cez Maďarsko, Chorvátsko a Bosnu a Hercegovinu využívajú dovolenkári z východnej časti Slovenska, západniari skôr pre cestu domov.
Od Sarajeva na juh sa dá ísť cez Mostar. Cesta okolo Pivského jazera je šoférsky náročná a bezpečnejšie je po nej ísť cez deň.
Cesta vlakom
Ak sa rozhodnete pre cestu do Čiernej Hory vlakom, dovolenku si môžete začať užívať už počas cesty.
- Vo vlaku nemusíte riešiť navigáciu ani zlé odbočenie.
- Železničná trať sa na území Čiernej Hory kvôli horám kľukatí a prekonáva desiatky tunelov či mostov.
- Konečná železničnej trate z Belehradu je v Bare, odkiaľ premávajú trajekty do Slovinska, Talianska a Grécka.
- Nie je to síce najrýchlejšie, ale neustále sa meniaca scenéria krajiny robí z cesty vlakom atraktívny spôsob dopravy. A súčasťou vlaku je reštauračný vozeň.
Last Minute dovolenka do Čiernej Hory
Širokú ponuku zájazdov a ubytovania v Čiernej Hore nájdete na dovolenka.sme.sk.