SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Čierna Hora je na prvom mieste atraktívnych destinácií

Čiernohorský Kotor zaradil turistický sprievodca Lonely Planet na prvé miesto v desiatke destinácií, ktoré odporúča navštíviť cestovateľom.

Ostrovčeky Gospa od Škrpjela a Sveti Djordje ležia v Kotorskom zálive nedaleko Perastu. (Zdroj: National Tourism Organisation of Montenegro)

Atraktívna a málo opozeraná krajina pri Jadrane sa stáva čoraz populárnejšia medzi turistami z celého sveta. Formálne najmladší štát Európy vznikol 3. júna 2006 odčlenením sa od Srbska. Väčšina z nás však Čiernu Horu stále vníma ako súčasť “Juhošky.”

V letnej sezóne sa najväčší záujem sústreďuje na tamojšie more a 293 km dlhé pobrežie. Na kúpanie, plachtenie a ostatné vodné športy či zábavy tu je dostatok príležitostí. Pláže vhodné na kúpanie zaberajú 73 km a z nich je 33 km piesočných.

Čierna Hora má turisticky mimoriadne atraktívne aj svoje vnútrozemie, to však oceňujú skôr aktívnejšie typy turistov, cykloturisti či motorkári.

Vizuálne najatraktívnejšie miesta na pobreží nájdeme v okolí Boky Kotorskej. Záliv Jadranského mora sa pomedzi okolité vrchy zarezáva podobne ako nórske fjordy hlboko do vnútrozemia. Dostatočná hĺbka mora umožňuje plaviť sa sem aj jachtám a veľkým výletným lodiam.

Tivatská riviéra

Tivat je letovisko a prístav v Tivatskej zátoke Boky Kotorskej na úpätí kopca Vrmac.

Na kúpanie slúži asi desiatka upravených pláží: Belane, Župa. Donja Lastva či Kalardovo, ocenená „Modrou vlajkou“ čistoty vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane zálivu, bližšie k vyústeniu do Jadranu leží najväčšie letovisko v Boke Kotorskej, Herceg Novi a kúpele Igalo.

Najkrajšie pláže sú Žanjica, Mirište, Rose alebo zátoka Dobreč.

Last Minute dovolenka na Tivatskej riviére.

Budvanská riviéra

Budvanská riviéra je najkrajšia a najvyhľadávanejšia časť pobrežia čiernohorského Jadranu.

Na 25 kilometrovom úseku sú najznámejšie Budva, Bečiči, Sveti Stefan a Petrovac, s asi dvadsiatkou pláží s jemným aj hrubým pieskom, okruhliakmi či kameňmi.

Pláže sú takmer stále plné a rušné, ale udržiavané a čisté. Mnoho z nich má preto Modrú vlajku.

Bečiči má takmer 2 km dlhú piesočnú pláž, ktorú už v roku 1936 v Paríži vyhlásili za najlepšiu v Európe.

Budva je starobylé mestečko, zároveň najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie letovisko v Čiernej Hore. Pred nepriaznivým počasím vo vnútrozemí ho chránia horské masívy Lovčenu a Paštroviči.

So susedným Bečiči ju spája promenáda. Priamo v Budve nájdete medzi našincami obľúbenú Slovensku plažu. Väčšina z nás pritom zabúda, že Slovensko sa tu volá Slovačka. Z názvu pláže by preto mali mať väčšiu radosť Slovinci, ako majú Slováci...

Petrovac ako pevnosť Castel Lastva založili Benátčania. Turistov láka piesočný záliv obklopené olivovými a borovicovými hájmi s Petrovackou plážou.

Sveti Stefan ako reklamná ikona Čiernej Hory je síce fotogenické letovisko, ale vyhradené len pre solventnú klientelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vstup na ostrovček spojený s pobrežím cestou na kamennej hrádzi majú len ľudia, ktorí majú v prenájme niektorý z asi 100 luxusných apartmánov.

Last Minute dovolenka na Budvanskej riviére.

Barská riviéra

Na Barskú riviéru zatiaľ neprenikla masová turistika s veľkými hotelovými komplexami. Preto tu nájdete veľa miest s nedotknutou prírodou a plážami.

Menšie letoviská Sutomore, Bar a Čanj zatiaľ ešte len čakajú na skutočný turistický boom.

Ulcinj je najjužnejšie letovisko v Čiernej Hore, 15 km od hranice s Albánskom. Bývalé pirátske mestečko má pozvoľne klesajúcu Malu plažu s farebným pieskom.

Ďalej na juh a bližšie k Albánsku leží Velika plaža s liečivým pieskom, dlhú takmer 13 km a širokú asi 60 m.

Last Minute dovolenka na Barskej riviére.

Najhlbší kaňon v Európe

Čierna Hora ponúka množstvom prírodných atrakcií aj vo vnútrozemí. Druhý najhlbší kaňon na svete (po Grand Canyone v USA) si v pohorí Durmitor vyhĺbila rieka Tara.

Jeho okraje sa na úseku 93 kilometrov nad hladinou rieky týčia do výšky 400 až 1300 metrov .

Pre milovníkov splavov tu je pri dostatku vody dokonalé prostredie na niekoľkodenný splav na gumových člnoch či kajakoch.

V Čiernej Hore je aj najväčšie jazero na Balkáne - Skadarské, ktoré vyhľadávajú rybári a pozorovatelia stoviek druhov vtáctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ťažšia prístupnosť hornatého vnútrozemia prírodu ochránila pred veľkými ľudskými zásahmi. Stále sa tu preto žije pokojným, nenáhlivým spôsobom života.

Cesta autom

Najrýchlejšia a najbezpečnejšia trasa zo západnej časti Slovenska je cez diaľnice v Rakúsku, Slovinsku a po chorvátskom pobreží.

  • Oplatí sa vyraziť vo štvrtok večer a cestovať v noci. Vyhnete sa predvíkendovému náporu, cesty sú vtedy voľnejšie.
  • Podľa hustoty premávky a množstva prestávok by ste ráno mali byť v Dubrovníku. V tom čase tu ešte nie je turistický frmol a toto mesto sa oplatí znovu si vychutnať, aj keď ste tu už predtým boli.
  • Trajekt v Boke Kotorskej vám ušetrí kilometre a niekoľko hodín jazdy pri už vysokých letných teplotách.

Cestu cez Maďarsko, Chorvátsko a Bosnu a Hercegovinu využívajú dovolenkári z východnej časti Slovenska, západniari skôr pre cestu domov.

Od Sarajeva na juh sa dá ísť cez Mostar. Cesta okolo Pivského jazera je šoférsky náročná a bezpečnejšie je po nej ísť cez deň.

Načítavam video...

Cesta vlakom

Ak sa rozhodnete pre cestu do Čiernej Hory vlakom, dovolenku si môžete začať užívať už počas cesty.

  • Vo vlaku nemusíte riešiť navigáciu ani zlé odbočenie.
  • Železničná trať sa na území Čiernej Hory kvôli horám kľukatí a prekonáva desiatky tunelov či mostov.
  • Konečná železničnej trate z Belehradu je v Bare, odkiaľ premávajú trajekty do Slovinska, Talianska a Grécka.
  • Nie je to síce najrýchlejšie, ale neustále sa meniaca scenéria krajiny robí z cesty vlakom atraktívny spôsob dopravy. A súčasťou vlaku je reštauračný vozeň.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu