Každé dieťa, vrátane bábätka v perinke musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Mládeži nad 15 rokov stačí ako cestovný doklad aj občiansky preukaz, musí však ísť o zahraničie v rámci Európskej únie.
Pri výbere dovolenkovej destinácie mimo Európskej únie už občiansky preukaz nestačí, cestovný pas potrebuje každý. A v niektorých prípadoch aj vízum. To sa však dá získať aj po prílete do krajiny priamo na letisku

Úradne overený súhlas
Ak dieťa cestuje iba s jedným z rodičov, okrem pasu potrebuje aj overený súhlas druhého rodiča. Prípadne rozhodnutie súdu o zverení do opatery. Mnoho krajín sa tak snaží obmedziť vyšší počet rodičovských únosov detí z nedávnej minulosti.
Overený súhlas rodičov rieši aj problémy pri hraničných či policajných kontrolách, ak si vnúčatá vezmú na dovolenku starí rodičia alebo niekto z príbuzných. Pre rodičov s iným priezviskom, ako má dieťa zjednoduší komunikáciu na pasovej či policajnej kontrole kópia rodného listu dieťaťa.
Súhlas s vycestovaním sa odporúča mať dvojmo: v jazyku krajiny, do ktorej cestujete, a v angličtine. Jeho formu a čo všetko musí obsahovať, si zistite ešte pred cestou na zastupiteľskom úrade príslušnej krajiny.
Doklad je účinnejší ako výhovorky
V prípade problémov nepomáha žiaden z týchto najčastejšie používaných argumentov:
- neznalosť, v minulosti sme to nepotrebovali,
- cestujeme iba na pár dní, nekomplikujte nám cestu,
- zavolajte rodičom, oni to potvrdia.

V tomto smere sú najdôslednejší hraniční úradníci vo Veľkej Británii, ktorá nie je súčasťou schengenského priestoru a hraničnej kontrole sa preto nevyhnete.
Slovenské ministerstvo zahraničia súhlas rodičov odporúča pre cesty do Talianska. Naša konzulárna služba v minulej sezóne asistovala v prípade školského výletu, keď sa jednému z detí stratil batoh s osobným dokladmi.
Učiteľ nemal plnú moc od rodičov a na polícii mohol konať v mene dieťaťa až po zaslaní notársky overeného súhlasu rodičov zo Slovenska.
VoFrancúzsku sa bez súhlasu druhého rodiča skomplikovala cesta matky zo Slovenska s dieťaťom do USA. Na letisku v Paríži ju imigrační pracovníci nepustili na palubu lietadla, pretože jej chýbal písomný súhlas otca dieťaťa s vycestovaním.
V prípadeŠpanielska slovenská diplomacia odporúča mať súhlas, nevyžaduje sa však notársky overený. V minulej letnej sezóne španielska polícia zadržala 2 mladistvých zo Slovenska a prepustili ich až potom, keď sprevádzajúce dospelé osoby predložili súhlas rodičov.

Pri ceste do Chorvátska to je jednoduchšie. Na vstup do krajiny sa požaduje iba platný pas. Podľa praktických skúseností sa nevyžaduje súhlas druhého rodiča ani v prípade, ak dieťa cestuje bez zákonných zástupcov.
Bez ohľadu na to môžu tamojší hraniční úradníci či policajti okolnosti cestovania detí preverovať. Slovenská diplomacia však v minulej letnej sezóne v tomto smere neriešila žiadne problémy ani na hraniciach, ani počas pobytu v Chorvátsku.
Nezabudnite
- Deti počas cesty rozptýlite zapojením aktívnym sledovaním okolia, napr. počítaním žltých áut, kostolných veží alebo letiacich lietadiel, hádankami alebo hrami na mobile či tablete.
- Nezabudnite na obľúbené, ale trvanlivé maškrty a pitie z uzatvárateľných fliaš.
Cestovné poistenie je nevyhnutnosť pri každej ceste do cudziny.

Lekárnička s obsahom špeciálne pre deti
- lieky proti kinetóze (cestovnej nevoľnosti)
- detské náplaste
- elastický obväz alebo návleky
- kvapky do nosa a do uší
- antipyretiká
- živočíšne uhlie alebo protihnačkové lieky
- masť na popáleniny (panthenol)
- detský repelent a masť proti štípancom hmyzu (fenistil)
- masť na hojenie rán
- teplomer
Last Minute dovolenka 2016
Vyberte si vašu Last Minute dovolenku na dovolenka.sme.sk, kde vám poskytneme všetky potrebné informácie, ktoré pri cestovaní do zahraničia budete potrebovať.
Rozhovor s rodičmi Marikou a Michalom
Dobrý deň, Marika a Michal. Ak existujú experti na cestovanie s deťmi, ste to práve vy dvaja. Čo je najlepšia vec na cestovaní s deťmi?
Jednoznačne to sú zážitky, ktoré s deťmi na cestách zažívame a tie nám už nikdy nikto nevezme. Deti sa na cestách veľa naučia a vedia si potom vážiť i úplne obyčajné veci akou je napríklad pitná voda. Deti baví spoznávanie nových kultúr a veríme, že to všetko zúročia v budúcnosti. Už teraz majú slušný prehľad v geografii a veľmi sa zlepšili aj v angličtine.
Na čo sa treba podľa vás najviac pripraviť?
Veľmi dbáme o zdravie našich detí, preto na cesty hlavne mimo Európu vždy so sebou berieme lieky všetkého druhu. Zatiaľ sme nikdy nemali žiadne zdravotné problémy, ale musíme byť pripravení.
Ďalej sa určite treba pripraviť na veľký záujem domácich o vašu rodinu – napríklad v Ázii :) Každý sa s vami chce odfotiť a veľkú výhodu to má v tom, že sa s deťmi dostanete i na miesta, kde by ste sa bežne nedostali – napr. domáci nás pozývajú k sebe domov a pod.
Máte nejaký zaručený trik, ako rozptýliť deti počas cestovania?
Keďže neobľubujeme dovolenky typu – „týždeň ležať na pláži“, naše deti netreba špeciálne rozptyľovať, pretože zažívame veľké množstvo dobrodružstiev a na nudu deti nemajú čas.
Počas dlhých letov alebo pri čakaní na letiskách pomôže kniha, sedmové karty alebo samozrejme tablet. Nemali sme problém ani pri 23 hodinovom prestupe na letisku v Moskve.
Čo by ste odporučili rodičom, ktorí sa chystajú s deťmi cestovať po prvýkrát?
Hlavne sa netreba báť. Treba s deťmi začať cestovať od útleho veku – po Slovensku, po Európe, využívať rôzne dopravné prostriedky a potom deti určite nebudú mať problémy ani s 10-hodinovými letmi do Ázie alebo Karibiku.
Ako vás môže kontaktovať niekto, kto by chcel o vás vedieť viac, prípadne má na vás nejaké otázky?
Ktokoľvek nás môže kontaktovať na našom Facebooku alebo na našej emailovej adrese info@cestujsdetmi.sk.