KOŠICE. Obnova najviac poškodených častí košického Dómu sv. Alžbety trvala od novembra 2014 a pamiatkári počas nej obnovili interiéry a exteriéry Veže kráľa Mateja a štyri oltáre. Výsledky ich práce v piatok predstavila nezisková organizácia Perly Gotickej cesty.
Matejova veža po rekonštrukcii získala vynovený vonkajší vzhľad, ale aj nový interiérový prvok. Oceľové točité schodisko s dvoma presklenými podestami umožní návštevníkom pozrieť si vežu z nevšednej perspektívy. Vežu sprístupnia začiatkom mája.
Celkové náklady na obnovu dosiahli takmer 520-tisíc eur. Z tejto sumy zaplatili 85 percent tvoril Nórske fondy a štátny rozpočet, zvyšných 15 percent zaplatila nezisková organizácia Perly Gotickej cesty, potvrdila jej manažérka Mária Bartková. Obnova Dómu sv. Alžbety od roku 2004 stála 6,6 milióna eur z eurofondov, štátneho rozpočtu a iných zdrojov.

Na stenách objavili historické graffiti
„Našou úlohou bol reštaurátorský výskum, očistenie a ošetrenie interiéru veže. Pod povrchom odstraňovaných omietok zo začiatku 20. storočia sme objavili množstvo kamenárskych značiek a historických graffiti,“ uviedol Jozef Porubovič, hlavný reštaurátor spoločnosti Villard, ktorý sa venuje obnove najcennejšej košickej pamiatky už vyše 15 rokov.

Na vnútornom plášti veže boli zásahy z neskorších období minimálne, jej gotický interiér je o to vzácnejší. Na stropoch schodiska našli niekoľko zaujímavých detailov, napríklad malú kupolku s erbom mesta Košice. V múroch veže sú aj dvojité lomené točité schody, ktoré vytvárajú akési bludisko. Najprv totiž vedie hore, potom dole a až potom pokračuje na ochodzu veže.
Vežu financoval kráľ Matej Korvín
Južná veža je výnimočná aj tým, že súvisí s kultom relikvie Svätej krvi. Podľa cirkevného historika profesora Petra Zubka bola vo veži špeciálna miestnosť, kde sa relikvia uchovávala počas roka. Vystavovala sa len počas Veľkého týždňa a na 1. mája, čo súviselo s patrónkou kostola a mesta sv. Alžbetou.
Vežu postavili za peniaze kráľa Mateja Korvína a preto nesie jeho meno. Začali ju stavať súbežne s chrámom a severnou vežou, no v stredoveku nebola nikdy dostavaná. Plány z konca 19. storočia na jej dokončenie sa nikdy nepodarilo naplniť.








