LEVOČA. V historickej radnici v Levoči sa začína výstava súkromnej zbierky kravát známych osobností verejného života. Jej majiteľkou je Anna Šimkuličová.
"Táto pani zbiera už desaťročia symbol mužskej elegancie, kravaty. Vzácnu zbierku dopĺňajú vyznania od tých, ktorí jej ich darovali," uviedla Dáša Uharčeková Pavúková zo Slovenského národného múzea - Spišského múzea v Levoči. Na výstave budú napríklad kravaty populárnych hercov Michalala Dočolomanského a Emila Horvátha, ale aj všetkých slovenských prezidentov.
Kravaty od prezidentov aj od žien
Anne Šimkuličovej darovali kravaty do jej zbierky nielen muži, ale aj mnohé známe ženy ako česká speváčka Helena Vondráčková či Emma Tekelyová.
"Nie je veľa vecí, ktoré by patrili k mužom tak verne ako kravata. Tá ich sprevádza v každej dôležitej udalosti v ich živote. Kravata nie je len kus odevu. Je to aj malé umelecké dielo a zároveň je aj predstaviteľom kultúrnosti nositeľa," uviedla zberateľka z Humenného Anna Šimkuličová.
Môžu za to Chorváti
Označenie kravata sa vyvinulo z francúzskeho „la Croate“ (Chorváti). Parížanov totiž zaujala časť uniformy chorvátskej jazdy, ktorá v roku 1665 prišla podporiť kráľa Ľudovíta XIII. Počas vojenskej prehliadky vo Versailles mali červené šatky ako súčasť uniformy uviazané okolo krku. Šatka uviazaná na "chorvátsky spôsob" podľa ich vzoru sa potom stala obľúbeným módnym doplnkom nielen vo Francúzsku.
Jej pôvodná podoba sa postupne zmenila až na súčasnú kravatu s rôznymi tvarmi, farbami a spôsobom viazania. Neoddeliteľnou súčasťou pánskej módy sa kravata stala v 19. storočí vďaka britským gentlemanom.
V Chorvátsku aj vo svete sa snaží propagovať kravatu ako chorvátsky prínos do svetového kultúrneho dedičstva nezisková organizácia „Academia Cravatica“. Vďaka jej úsiliu sa od roku 2008 18. október oslavuje ako Medzinárodný deň kravaty.

Kravaty od prezidentov
"Prezident Michal Kováč mi daroval kravatu, ktorú mal na sebe pri prvej oficiálnej návšteve Vatikánu, Ivan Gašparovič tú, ktorú si priniesol z návštevy OSN v New Yorku a od Rudolfa Schustera mám modrú kravatu z novoročného stretnutia v humenskom kaštieli," už dávnejšie priblížila Šimkuličová najhodnotnejšie kúsky kolekcie.
Jej súčasťou sú aj viazanky od známych spisovateľov, diplomatov, politikov ale aj novinárov, výtvarníkov, športovcov či hudobníkov.
"Moja kolekcia pozostáva okrem tradičných aj z ručne maľovaných, hodvábnych, zamatových, brokátových, vlnených či háčkovaných kravát. Jedna je dokonca vyrobená z dreva," poznamenala zberateľka.
Vernisáž výstavy sa uskutoční v levočskej radnici vo štvrtok 21. apríla o 16.00 h.