PREŠOV - Najstaršia prešovská fontána Neptún má 190 rokov a ako jedna z prvých začala tohtoročnú sezónu v centre mesta. Je jednou z desiatich fontán, ktoré od polovice apríla do konca októbra zvlhčujú ovzdušie mesta.
"Ich čerpadlá do kolobehu uvedú približne 2000 kubíkov vody a ročne spotrebujú asi 75.000 kilowattov elektrickej energie. V centre Prešova sú ešte štyri pitné fontány. Tri na Hlavnej ulici, štvrtá na Námestí mieru je súčasťou Veľkej fontány. Najčastejšie ľudia využívajú pitnú fontánu pred radnicou. Jej ročná spotreba vody je približne 20 kubických metrov," uviedol Milan Grejták z tlačového odboru mesta. Podľa svojho tvaru dostala pomenovanie Mušľa. Ďalšie dve sa volajú Hríb a Lekno.

Fontána Neptún skrášľuje mestský park na Hlavnej ulici od roku 1826, kedy ju dokončil košický kamenár a sochár Vincent Staviarsky. Súsošie Neptúna obklopeného vodnými živočíchmi je jedným z najfotografovanejších pamiatok v meste.
Socha Neptúna v strede fontány v parku na Hlavnej ulici je darom obchodníka Mareka Höllendera. Mestu sa tak odmenil za to, že po vydaní Tolerančného patentu v roku 1781 sa ako prvý Žid mohol s rodinou nasťahovať do Prešova.
Fontánu postavili na mieste vodnej nádrže, ktorá slúžila ako zásobník úžitkovej vody. V súčasnosti je jedinou zachovanou cisternou z desiatich, ktoré slúžili do výstavby vodovodu v meste.
Autorom sochy je košický kamenár Viktor Stavianský. Súčasnú podobu dostala fontána v roku 1910 po doplnení plastikami obojživelníkov od talianskeho sochára Angela di Valentiniho. V roku 2013 fontánu opravili a vyčistili.

Prešovské fontány okrem estetickej funkcie majú aj praktický význam v podobe zvlhčovania ovzdušia. Najmladšou je Angelinum na sídlisku Sekčov, ktorá má sotva 20 rokov. Jej tvar pripomína pramene vyvierajúce zo zeme.