SME

Po Váhu sa znovu plavia plte

Pltníci pod Strečnom otvorili 18. pltnícku sezónu. Po Váhu sa bude pravidelne plaviť 12 pltí.

Pltníci pod Strečnom počas "Odomykania Váhu" 15. apríla 2016. (Zdroj: TASR)

STREČNO. Na  Váhu sa začala 18. pltnícka sezóna. Počas nej  bude približne 50 pltníkov využívať na sedemkilometrovom úseku 12 pltí.

"Máme tu návštevníkov prakticky z celého sveta. Chodia sem z rôznych univerzít, vedeckých inštitúcií, ktoré v rámci svojich aktivít ponúkajú ako sprievodný program práve plte," skonštatoval Pavol Albrecht z Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti.

Návštevníci, ktorí sa prídu previesť, sú pre pltníkov najlepšou reklamou. "Snažíme sa, aby naša služba bola ponúkaná v takom rozsahu a v takej kvalite, aby všetci tí, ktorí ju využijú, boli našimi neplatenými reklamátormi," podotkol Albrecht.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Raz sem prišiel významný ekológ, ktorý pochádza z neďalekej dedinky Varín, no momentálne žije v Kanade. Dozvedel sa, že tradícia pltníctva, s ktorou je spojené aj jeho detstvo, sa znova obnovila a on pri tvorbe dokumentu o svojom živote prišiel na naše plte a dokument chcel spestriť aj o atmosféru pltníctva," opísal Albrecht .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pltnícku tradíciu obnovilo v roku 1999 v Strečne desať pltníkov so štyrmi plťami. Plavba sa začína na pltisku Bariérová, kde boli počas druhej svetovej vojny vytvorené umelé prekážky pre pltníkov.

"Odtiaľ prechádzajú plte známymi úsekmi z histórie Margita a Besná, potom popod starý a nový hrad Strečno. Je tam veľa technických a historických zaujímavostí či prírodných krás. O tom všetkom pltníci hovoria návštevníkom počas približne 50-minútovej plavby. Pre mnohých je relaxom, nevedomky si však osvojujú reálie severozápadného regiónu našej krajiny," dodal Albrecht.

Začiatky pltníctva podľa neho siahajú na Slovensku do 11. storočia, najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal prakticky zánik pltníctva.

Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov, splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica.

Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 kubických metrov nákladu. Cieľom plavenia dreva bola až vzdialená Budapešť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu