SNINA. Drevené chrámy východného obradu v obci Šmigovec a Hrabová Roztoka sa po komplexnej obnove opäť stanú perlami Karpát. "Dlhé roky boli nevyužívané. Postupom času sa ich stav zhoršoval. Havarijná situácia sa v súčasnosti stáva už minulosťou," povedala koordinátorka projektu ich obnovy Daniela Galandová.
Drevené chrámy v Hrabovej Roztoke a Šmigovci postavili v 18. storočí. Od ostatných drevených chrámov na Zemplíne sa odlišujú opláštením zrubu doskami.

"Chrám Nanebovstúpenia Pána v Šmigovci je navyše zvnútra omietnutý hlinou a po rekonštrukcii bude jeho nepôvodná betónová podlaha nahradená štiepaným kameňom," konkretizovala Galandová.
Ikonostas je aktuálne inštalovaný v Ľutine a kostol bude preto zatiaľ slúžiť hlavne na kultúrno-turistické účely. Od mája v ňom bude výstava zameraná na ikonografiu Zemplína.
Zreštaurovaný ikonostas z dreveného chrámu svätého Bazila Veľkého v Hrabovej Roztoke bude podľa Galandovej v drevenom chráme inštalovaný ešte koncom tohto mesiaca.
Obnovu kostolov v hodnote 300.000 eur finančne podporili Nórsko, Island a Lichtenštajnsko, aj s prispením štátneho rozpočtu. Ich príspevok tvorí až 90 percent. "Zvyšných desať percent nespolufinancuje vlastník, teda gréckokatolícka cirkev, ale tretí sektor. Sú to organizácie Karpatské drevené cerkvi a Nadácia pre ochranu biodiverzity Karpát," dodala Galandová.
Ich cieľom je, aby sa aj tieto drevené chrámy dostali medzi obľúbené výletné miesta návštevníkov Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. V rámci projektu "Obnova drevených chrámov, skvalitnenie infraštruktúry Cyklistického chodníka ikon", už boli opravené aj ďalšie dva drevené chrámy v Topoli a Inovciach a židovský cintorín v Topoli.
Od roku 2008 je do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO zapísaných osem drevených kostolov v slovenskej časti Karpát:
- Chrám svätého Mikuláša v Bodružali (gréckokatolícky)
- Chrám svätého Michala archanjela v Ladomirovej (gréckokatolícky)
- Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej (gréckokatolícky)
- Kostol svätého Františka z Assisi v Hervartove (rímskokatolícky)
- Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne (rímskokatolícky)
- Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku (evanjelický)
- Drevený artikulárny kostol v Leštinách (evanjelický)
- Drevený artikulárny kostol so zvonicou v Hronseku (evanjelický)