PODLESOK. V rokline Suchá Belá v Slovenskom raji opravujú technické zariadenia, ako sú stúpačky, rôzne rebríky a prechodné mostíky.
„Pri vysokej návštevnosti, akú tu máme, sa tieto zariadenia poškodzujú. Je to tak najmä v prípade drevených prvkov, preto ich pravidelne na jar a jeseň upravujeme,“ vysvetlila Jana Skokanová, starostka Hrabušíc (okres Spišská Nová Ves).
V najhoršom stave bývajú práve po zime. „V roklinách je povolené ľadolezectvo a ľudia s kovovými mačkami dosť poškodia drevo,“ uviedla Skokanová. Turistov rekonštrukcia podľa starostky veľmi neobmedzuje.
Pracuje sa počas týždňa, keď je návštevnosť Slovenského raja nižšia. Výmena poškodených častí zariadení potrvá do konca týždňa, samospráva v Hrabušiciach potom plánuje opraviť mostík pred vstupom do rokliny Piecky.
Hrabušice spravujú v Slovenskom raji päť roklín a tiež niekoľko kilometrov turistických chodníkov a cyklochodníkov. Práce na technických zariadeniach si naplánovali už v zime. V januári nechali doviezť drevo, červený smrek, ktorý má dlhšiu trvácnosť.
„Teraz, pri poľavení ľadu a snehu, sme začali sa obnovou časti technických zariadení. Po letnej sezóne budeme opravovať ďalšiu časť, pretože rokliny sú sprístupnené po celý rok,“ dodala starostka. Priebežné opravy zariadení však obec robí pravidelne aj počas roka.
Opravy sa platia aj zo vstupného do roklín
Podľa starostky jarná úprava v roklinách znamená pre obecný rozpočet veľké výdavky.
„Len vrtuľník, ktorý priviezol drevo, stál skoro 2 900 eur. Pre roklinu Suchá Belá sme doviezli 14 metrov kubických smreku, vyšlo nás to na okolo 900 eur. To zatiaľ stačí len na riešenie najhorších stavov,“ vysvetlila.
Časť nákladov sa Hrabušiciam vráti aj zo vstupného do roklín. „Vždy sú tu pripomienky, že vyberáme vstupné do roklín, to však slúži na opravu technických zariadení,“ dodala Skokanová.
Monitoring v roklinách zabezpečuje počas celého roka štátna ochrana prírody, pred letnou turistickou sezónou a zimou zase kontrolu vykonávajú spoločne Horská záchranná služba, štátna ochrana prírody a obec.