Dnešní seniori pristupujú k životu aktívne a využívajú časové benefity dôchodku. Cestovať môžu kedykoľvek a rozšírenie používania internetu prinieslo ďalšie možnosti. Prinášame preto tipy a rady pre vyšší komfort a bezpečnosť seniorov pri cestovaní.
Necestujte sami
Vhodné je cestovať v sprievode mladších členov rodiny. Ak túžite po samostatnosti, cestovanie prostredníctvom organizovaných zájazdov cestovných kancelárií vám zaručí isté zázemie a prípadnú pomoc.
Pri rezervácii ubytovania sa informujte o miestnych podmienkach. Výťah v hoteli nemusí vždy fungovať, preto je ubytovanie na prízemí vhodnejšou variantou.
Výber termínu mimo hlavnej sezóny môže byť nielen lacnejší ale aj príjemnejší. Vyhnete sa najväčším davom a v prípade letnej dovolenky aj najväčším horúčavám. Najlepšiu kontrolu nad termínom dovolenky a priaznivé cenové zľavy možno získať pri first moment rezerváciách dovolenky.

First minute rezervácie
Na jednom mieste si môžete pozrieť ponuky first minute zájazdov všetkých cestovných kanceláriách s konečnými cenami zájazdov.
Cestovné poistenie
Cestovné poistenie seniorov je vždy dobrou voľnou. Je potrebné si urobiť malý prieskum trhu. Niektoré poisťovne nepoisťujú ľudí nad 80 rokov. Iné vek neobmedzujú, ale poistenie seniorov starších ako 70 rokov je drahšie.
Z poistného krytia môžu byť vyňaté niektoré športové aktivity, tiež sa neodporúča zatajiť diagnostikované chronické ochorenia. Najmä ak senior užíva pravidelne nejaké lieky.
Batožina
Objem batožiny sa zvyčajne odvíja od sezóny a cieľovej destinácie. Pri balení je dobre myslieť na zlaté pravidlo – odľahčiť ruky. Väčšia taška na kolieskach a menší batoh na chrbát môžu byť ideálnym riešením.
Do metského prostredia určite oceníte aj malú kapsičku na doklady, malú hotovosť, fotoaparát a podobne. Nenoste ale kabelky alebo tašky na plece. Zvoľte radšej niečo tesnejšie k telu alebo na šnúrke na krk (pod oblečením).


Lieky a cestovná lekárnička
V prvom rade je nutné zbaliť všetky lieky, ktoré dlhodobo a pravidelne užívate. Myslite aj na nutnú rezervu a pribaľte si lieky aj na pár dní navyše. Ak to váš zdravotný stav vyžaduje, konzultujte cestovanie s vašim lekárom. Pri chronických ochoreniach ako vysoký krvný tlak, epilepsia alebo cukrovka je dobré nosiť signalizačné náramky.

Pri cestovaní do niektorých krajín, alebo pri leteckej preprave je dobré prevážať osobné lieky v originálnych baleniach. Nepríjemnostiam môžete predísť aj potvrdením od lekára o predpísaní daných liekov a množstve ich užívania.
Do batožiny je dobré pribaliť aj základné lieky proti bolesti, hnačkám, nevoľnosti, nespavosti alebo horúčke. Podľa sezóny a cieľovej destinácie je dobré myslieť aj na vhodné odpudzovače hmyzu a gel pri uštipnutí. Pre drobné úrazy pribaľte aj leukoplasty a obväzy.
Lupa patrí do príručnej tašky
Pribaliť si do základných osobných vecí dobrú lupu môže byť v niektorých prípadoch neoceniteľné. Najmä ak máte zhoršený zrak. Ale tiež si budete môcť pohodlne prečítať drobné písmo cestovných poriadkov, turistické mapy alebo jedálny lístok v reštaurácii. Výborným vybavením môže byť aj malá baterka na kľúče. Ak nosíte okuliare, myslite aj na jedny náhradné. Pre každý prípad.
Myslite na bezpečnosť
Starší dovolenkári sú zraniteľnejší. Ak pri chôdzi potrebujete oporu alebo iba viac istoty, zoberte si turistickú paličku. Reflexy a vnímanie okolia sa vekom spomaľujú, preto nechajte doma všetky cenné veci ako šperky alebo drahé hodinky. Nebudete na seba pútať pozornosť zlodejov a vreckárov. Hotovosť radšej rozdeľte na viacero častí a uložte si ich oddelene.

Dávajte pozor na svoj mobilný telefón. Telefónne číslo môžete nechať pre každý prípad aj na recepcii hotela, alebo u vedúceho zájazdu. Ak cestujete v skupine a plánujete si individuálny program, vždy niekoho informujte kam idete a kedy sa plánujete vrátiť.
Kontaktné údaje a dôležité adresy
Pripravte si niekoľko kartičiek (duplicitne) so všetkými kontaktnými údajmi a dôležitými adresami. Nemusíte si vždy a za každých okolností pamätať telefónne číslo na recepciu alebo adresu hotela.
Ak cestujete do zahraničia, pridajte aj kontakty na veľvyslanectvo. Kartičky majte vždy pri sebe, jednu sériu v batožine, druhú vo vrecku. Aj v prípade nepredvídanej situácie sa budete mať na koho obrátiť.
Podobne postupujte aj s cestovnými dokladmi. Pred cestou si pripravte niekoľko kópií cestovného pasu, občianskeho preukazu, zdravotnej kartičky a ďalších dôležitých dokumentov. Jednu sadu majte vždy poruke v príručnej taške. Jednu sadu si nechajte v hoteli na izbe.

Máte čas, užívajte si
Počas dovolenky toho chceme stihnúť veľa. Za pár dní sa nedá vidieť a spoznať všetko, čo nás v danom regióne alebo meste láka. Pamiatky a atrakcie sú síce zaujímavé, ale nikam sa nechystajú. Je dobré myslieť na dostatok odpočinku a cestovanie seniorov nad 70 rokov by malo byť prepojené na dostatok odpočinkových a relaxačných dní.
Dovolenka s cestovnou kanceláriou
Vyberte si svoju destináciu a termín dovolenky pohodlne a prehľadne na dovolenka.sme.sk