SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Rušňoparáda v Košiciach má bohatý program pre celú rodinu

Návštevníkov čaká premiéra dvoch parných rušňov, jedinečný pápežský vlak, aj unikátny prezidentský salónny vozeň zo slávnych čias éry Trans Europe Expressov.

V Košiciach sa na Rušňoparáde predstaví aj salónny vozeň z éry vlakov Trans Europe Express. (Zdroj: wikimedia/cc/)

KOŠICE. Premiéra dvoch parných rušňov, jedinečný pápežský vlak, aj prezidentský salónny vozeň z éry vlakov Trans Europe Express. To všetko bude súčasťou Rušňoparády v Košiciach. Začne sa v rušňovom depe Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) počas víkendu 16. a 17. apríla. ZSSK ju organizuje v spolupráci s OZ Detská železnica Košice.

Na dvojdňovom podujatí sa predstavia štyri parné rušne, tucet historických vozidiel a dve desiatky súčasných železničných vozidiel. Lákadlom bude aj zreštaurovaný parný rušeň Krutwig.

Prídu aj parné lokomotívy

„Nový úzkorozchodný rušeň ukážeme verejnosti prvýkrát. Z viac ako tisíc vyrobených sa zachovali iba štyri kusy. Sme radi, že práve ten náš bude jediný, ktorý sa po takmer polstoročí pohne plnou parou vpred v Čechách aj na Slovensku. Rušeň typu ČKD BS 200 je posledným sériovo vyrábaným parným rušňom v Československu. V Košiciach získal označenie U 29. 101 a na detskej železnici sa stretnú vôbec najstaršia a najmodernejšia parná lokomotíva v strednej Európe,“ vysvetlil Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci sa môžu tešiť aj na obľúbené parné lokomotívy Papagáj z Popradu či parnú „Béesku“ z Česka. Atraktívnym lákadlom  bude aj maďarský prezidentský salónny vozeň a reštauračný vozeň zo zlatej éry železnice, ktoré jazdili v slávnych Trans Europe Express.

„Priestory rušňového depa nie sú bežne prístupné a toto je jedinečná príležitosť nazrieť do „kuchyne“ železnice. To všetko možno spojiť so zážitkami na vlastnej koži v úlohe rušňovodiča, kuriča. Prvýkrát budú dostupné aj opravárenské dielne, kde sú najsilnejšie súčasné lokomotívy rozobraté na tisíce šróbikov, “ vysvetlila Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK.

Chýbať nebudú nostalgické jazdy z rôznych kútov východného Slovenska do Košíc a späť. Privezú návštevníkov až z Medzeva, Sečoviec, Spiša, Prešova či Humenného.

Pomôže kyvadlová doprava

Rušňoparáda s dlhou tradíciou sa v tomto roku po prvýkrát stala aj jedným z desiatky TOP podujatí programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja. 

Pre návštevníkov Rušňoparády je pripravená vlaková aj autobusová kyvadlová doprava. Vlaky pôjdu z košickej hlavnej stanice do depa a späť, autobusy z Námestia Maratónu mieru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dychový orchester mladých mesta Košice pred prehliadkou rušňov na točni predstaví Pochod pionierskej železnice. Zaznie po 60. rokoch od premiéry, počas otvorenia pionierskej železnice roku 1955. Podrobnejšie informácie o programe podujatia nájdu záujemcovia na www.rusnoparada.sk.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu