SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Nad Žilinou otvorili turistickú lávku a vyhliadkový prístrešok

Lavička a prístrešok na vrchu Straník pri Žiline uľahčuje výstup aj pre starších ľudí a rodiny s deťmi.

Nový prístrešok ponúka výhľady do okolia. (Zdroj: OOCR Malá Fatra)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

ŽILINA. Na vrchu Straník pri Žiline majú turisti novú lávku a prístrešok. Podľa Ingrid Dolníkovej, vedúcej odboru cestovného ruchu Mestského úradu v Žiline, ide o spoločné dielo mesta a Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra.

"Žilina mala zámer vystavať rozhľadňu na Straníku. Počas príprav v roku 2014 sme zistili, že Straník je národná kultúrna pamiatka a má svoju bohatú históriu aj v rámci paraglajdingu a bezmotorového lietania. Preto sme sa rozhodli zmeniť myšlienku rozhľadne do jednoduchšej podoby," povedala Dolníková.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Na dovolenke sa dá aj lietať. Ak vyskúšate paraglajding Čítajte 

Na základe workshopu z roku 2014 vznikol taký návrh lávky a prístrešku na Straníku, ktoré rešpektujú význam národnej kultúrnej pamiatky, požiadavky vlastníkov pozemkov i paraglajdistov.

Po spracovaní projektovej dokumentácie v rokoch 2014 a 2015 sa uskutočnil archeologický prieskum a na jeseň 2015 sa začalo so stavebnými prácami. 

Načítavam video...

"Očakávame výrazné zatraktívnenie turistického potenciálu v okolí Žiliny a Tepličky nad Váhom. Na Straník bude príjemná prechádzka pre rodiny s deťmi či starších ľudí. Teraz sa môžu bezpečne a komfortne dostať na kopec s najkrajším výhľadom na hrebeň Malej Fatry, Terchovskú dolinu, Žilinu až po Javorníky," dodal Peter Šimčák, riaditeľ OOCR Malá Fatra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Celková investícia 71 590 eur je financovaná z rozpočtu OOCR Malá Fatra.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu