SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Nad Žilinou otvorili turistickú lávku a vyhliadkový prístrešok

Lavička a prístrešok na vrchu Straník pri Žiline uľahčuje výstup aj pre starších ľudí a rodiny s deťmi.

Nový prístrešok ponúka výhľady do okolia. (Zdroj: OOCR Malá Fatra)

ŽILINA. Na vrchu Straník pri Žiline majú turisti novú lávku a prístrešok. Podľa Ingrid Dolníkovej, vedúcej odboru cestovného ruchu Mestského úradu v Žiline, ide o spoločné dielo mesta a Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra.

"Žilina mala zámer vystavať rozhľadňu na Straníku. Počas príprav v roku 2014 sme zistili, že Straník je národná kultúrna pamiatka a má svoju bohatú históriu aj v rámci paraglajdingu a bezmotorového lietania. Preto sme sa rozhodli zmeniť myšlienku rozhľadne do jednoduchšej podoby," povedala Dolníková.

Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Na dovolenke sa dá aj lietať. Ak vyskúšate paraglajding Čítajte 

Na základe workshopu z roku 2014 vznikol taký návrh lávky a prístrešku na Straníku, ktoré rešpektujú význam národnej kultúrnej pamiatky, požiadavky vlastníkov pozemkov i paraglajdistov.

Po spracovaní projektovej dokumentácie v rokoch 2014 a 2015 sa uskutočnil archeologický prieskum a na jeseň 2015 sa začalo so stavebnými prácami. 

Načítavám video...

"Očakávame výrazné zatraktívnenie turistického potenciálu v okolí Žiliny a Tepličky nad Váhom. Na Straník bude príjemná prechádzka pre rodiny s deťmi či starších ľudí. Teraz sa môžu bezpečne a komfortne dostať na kopec s najkrajším výhľadom na hrebeň Malej Fatry, Terchovskú dolinu, Žilinu až po Javorníky," dodal Peter Šimčák, riaditeľ OOCR Malá Fatra.

Celková investícia 71 590 eur je financovaná z rozpočtu OOCR Malá Fatra.

 

Téma: Slovensko