SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Na Mount Everest sa vrátili horolezci. Sú medzi nimi aj dvaja Slováci

Do oblasti pod najvyššiu horu sveta v Nepále smeruje 236 horolezcov , aby sa aklimatizovali pred výstupom.

Mt. Everest, letecký pohľad z južnej strany. (Zdroj: wikimedia/cc/)

KÁTHMANDÚ. Viac ako dvesto zahraničných horolezcov sa vydalo v týchto dňoch k základnému táboru pod Mt. Everestom. Najvyššia hora sveta bola v rokoch 2014 a 2015 uzavretá v dôsledku smrtiacich lavín.

"Celkovo 236 cudzincov z 22 tímov sa vydalo do oblasti Everestu, aby sa aklimatizovali pred výstupom," povedal zástupca nepálskeho ministerstva turistického priemyslu. 

Na Everest sa chystajú aj dvaja Slováci

Medzi nimi sú aj Zoltán Pál a Vladimír Štrba. Na Mount Everest chcú vystúpiť po tzv. Hard Way len vo dvojici a čo možno najčistejším spôsobom bez podpory kyslíka. 

Hard Way, alebo aj Britská či Boningtonova cesta patrí k najťažším zo šestnástich výstupových trás na vrchol najvyššej hory sveta. Vedie v juhozápadnej stene a až v roku 1975 (po šiestich pokusoch) ju zvládla expedícia pod vedením Chrisa Boningtona.

Samotný Bonington na Mount Everest vystúpil až v roku 1985 ako člen nórskej expedície.

Okrem 22 tímov, ktoré sa už vydali k základnému táboru, požiadalo tento rok o povolenie ešte ďalších šesť horolezeckých skupín. O povolenia na výstup požiadalo aj ďalších 23 nepálskych horolezcov, rovnako aj bližšie nešpecifikovaný počet miestnych Šerpov, ktorí budú pri výstupe sprevádzať zahraničných horolezcov. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vybrali sme 21 najkrajších vrchov na svete Čítajte 

Nepálska vláda už predtým o päť rokov predĺžila platnosť povolení vydaných v roku 2014. Každý z horolezcov musí zaplatiť nepálskym úradom 11-tisíc dolárov za povolenie na výstup. Platí na jednu sezónu, ktorá trvá od marca do mája.

Všetky expedície zrušili v roku 2015 po zemetrasení 25. apríla, ktoré spustilo ničivú lavínu. V základnom tábore vtedy zomrelo 19 ľudí. Povolenia vydané na vlaňajší rok boli následne predĺžené o dva roky. Horolezecké expedície sa obmedzili aj v roku 2014 po ničivej lavíne, ktorá zabila 16 horolezcov počas príprav na výstup.

Načítavam video...

Nepál sa obáva, že po podobných prírodných katastrofách poklesne záujem horolezcov, preto teraz "nevyužité" poplatky za povolenie na výstup predĺžil.

Peniaze od zahraničných horolezcov sú hlavný zdroj príjmov do štátneho rozpočtu a navyše toto turistické odvetvie zamestnáva ako sprievodcov, nosičov či dodávateľov zásob desaťtisíce ľudí.

Od roku 1953, keď Novozélanďan Edmund Hillary a jeho sprievodca šerpa Tenzig Norgay zdolali Mount Everest, sa na vrchol štítu dostali už tisíce ľudí.

Stovky ich však na jeho svahoch aj zahynuli. Z horolezeckého hľadiska pritom existujú v Himalájach omnoho náročnejšie terény.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 10 letísk, kde vám stúpne adrenalín Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu