STANKOVANY. Na vrch Šíp vedie žlto značený turistický chodník. Po výstupe turistov navádza do unikátnej drevenej osady Podšíp a potom pokračuje do Dierovej, kde musia turisti prejsť cez drevený most ponad rieku Orava k hlavnej ceste.
Z Podšípu sa dá ale poľahky a rýchlo dostať naspäť do Stankovian a vôbec netreba riešiť problémy s dopravou späť. Výstup na Šíp je turistický okruh, ktorému zatiaľ chýba v zostupovej časti značenie.
Povedie okolo medokýša
V Stankovanoch preto chystajú vyznačkovať cestu naspäť do dediny a trocha pozmeniť výstupovú trasu. Turistov prevedie cez zaujímavé zákutia prírody, ale aj kopaničiarskeho osídlenia, ktoré je pre Liptov raritou.
„Navrhujeme trasu trocha odkloniť. Stúpalo by sa priamo nahor od stanice, okolo rodinných domov, peknej upravenej studničky s výborným medokýšom smerom do osady Federov,“ opísal poslanec obecného zastupiteľstva Peter Tomáň.
Trasa sa teraz začína pri železničnej zastávke a pokračuje okolo cintorína do Škutovej doliny.
Jednoduchá vyhliadka na Federovskej skale
Ešte pred výstupom na Šíp si tak ľudia môžu nabrať vodu zo studničky a uvidia viac zaujímavostí. V osade Federov sa dodnes zachovali už iba dve pôvodné dreveničky, hoci v minulosti ich bolo oveľa viac. V polovici cesty potom Federovská skala ponúka pekné vyhliadkové miesto.
„Plánujeme tam postaviť jednoduchú drevenú rozhľadňu. Vidno odtiaľ celé Stankovany a polovicu susednej Ľubochne,“ opísal Tomáň. Nová trasa navyše nie je oproti pôvodnej dlhšia.
Naspäť do Stankovian po Rybke
Z osady Federov vedie pohodlná cesta do Žaškovského sedla, kde by sa turisti napojili na súčasnú značkovanú trasu až na Podšíp.Odtiaľ zatiaľ chýba značený chodník naspäť do Stankovian. Znalci miestnych pomerov to však dokážu po jednej z lesných zvážnic alebo starou skratkou, ktorá sa volá Rybka.
„Spiatočnú trasu do Stankovian chceme vyznačiť po Rybke, je to starý, ale neoficiálny turistický chodník,“ spresnil poslanec.
Vyjdú v tesnej blízkosti železničnej trate, odkiaľ už sú Stankovany na dohľad. Kúsok odtiaľ je navyše ďalšia zaujímavosť Stankovian, národná prírodná rezervácia Močiare.

Chodník majú oficiálne zaznačiť
Stankovany teraz zbierajú povolenia na úpravu trasy na vrchol Šípu. Spolupracujú so značkármi z Klubu slovenských turistov a pripravujú žiadosť na krajský úrad životného prostredia. Peniazmi by mali pomôcť granty, rozpočet obce či tamojší urbár.
„Veríme, že keď si budú ľudia plánovať pekné celodenné túry, vyberú si práve tú atraktívnu na Šíp, pretože im ponúkne množstvo zážitkov,“ tvrdí Tomáň.