Paraglajding (paragliding) pre pohyb vo vzduchu využíva špeciálny druh padáku, krídlo. Je vyrobené z dvoch vrstiev tkaniny, ktorá neprepúšťa vzduch. Pri správnom pohybe sa nafúkne do aerodynamického tvaru.
Paraglajdingový padák preto už neslúži len na brzdenie pádu, ale na kĺzanie (lietanie) vzduchom.

Parašutisti bez lietadla
Vynález aerodynamického padákového krídla mal pôvodne uľahčiť návrat amerických kozmických modulov. Presadil sa však v parašutizme, v súťažiach na presnosť doskoku.
Paraglajdové krídlo sa dá rozložiť na kopci a po naplnení vzduchom po krátkom rozbehu letieť. Parašutistov to preto vyšlo lacnejšie, nebolo si treba platiť lietadlo
A ocenili to aj horolezci, ktorí namiesto náročnej cesty môžu nadol bezpečne letieť na takomto padáku.
Štart zo zeme
Na šnúrach padákového krídla je upevnená sedačka, v ktorej sedí pilot, paraglajder či padáčkár. Po štarte zo zeme krídlo ovláda zaťahovaním ovládacích šnúr či nakláňaním sa. Vzadu a pod sedačkou je penový protektor, ktorý minimalizuje tvrdé pristátie. K bezpečnostnému vybaveniu patrí aj záložný padák.
Pri využití termického prúdenia môže byť vo vzduchu aj niekoľko hodín a vychutnávať si svet pod sebou a okolo seba z výšky.
Tandemové lietanie
Pre obyčajných smrteľníkov je obľúbené lietanie v tandeme. V takomto prípade sa treba spoľahnúť na pilota a jeho pokyny. Pred letom si pýtajte od neho pilotný preukaz na tandemové lietanie, prípadne poistku. Podmienkou sú pevné topánky, prilba a okuliare. Lekárske vyšetrenie nepotrebujete.
Pristáva sa väčšinou na penový chránič s nohami nahor, takže sa netreba obávať tvrdšieho dopadu či nepríjemného dobehu.
Padákové krídlo má vtedy väčšiu plochu, a spolu so skúseným pilotom môže letieť aj absolútny začiatočník. Takýto let trvá približne polhodinu.
Oblečenie treba prispôsobiť počasiu, v lete sa to dá zvládnuť aj v kraťasoch. V horších poveternostných podmienkach je však rozumné myslieť na termooblečenie s neprefukovou, či nepremokavou vrstvou.
Človek si pri tandemovom lete vyskúša adrenalínové okamihy počas štartu a výhľady zhora pod dohľadom niekoho skúseného. A často ho táto príjemná zábava pohltí.
Mnoho paraglajderov sa potom rozhodne ísť si zalietať napríklad aj do Himalájí.
Diaľkové lety
Všetko o paraglajdovom lietaní sa potom dozvie na kurze, kde ho inštruktori všetko potrebné naučia. V takom prípade potrebuje mať lekársku prehliadku. Nadšenci paraglajdingu sú tiež združení v Leteckej amatérskej asociácii (LAA).
Tí, ktorí paraglajdingu podľahnú, sa môžu zamerať aj na diaľkové lety (crosscountry paragliding) s cieľom objavovať nevšedné miesta. Prípadne počas letu za vhodných poveternostných podmienok skúšať rôzne akrobatické kúsky.
V posledných rokoch sa v paraglajdingu presadzuju "kapotované" sedačky s vakom (kokónom). Sú nielen aerodynamickejšie, ale aj pohodlné, pretože paraglajdera vo väčších výškach chránia pred chladom.
Najlepšie štartovacie miesta na Slovensku
- Straník, Žilina
- Chopok, Nízke Tatry
- Nová Hoľa, Donovaly
- Kráľova Hoľa, Nízke Tatry
- Lomnické sedlo, Vysoké Tatry
- Sľubica, Branisko
- Martinské hole
- Horná Súča, Trenčín
- Zobor, Nitra
- Slepý vrch, Orešany
Zľava na paragliding
Chcete si vyskúšať paragliding na Slovensku? Na našom portále zlavy.sme.sk nájdete výhodné zľavy na paragliding.
Najlepšie štartovacie miesta v Európe
- Dune du Pyla (Gironde), Gourdon, Sospel, Lac ď Annecy, St. Hillaire, Laragne, Greoliéres - Francúzsko
- Babadag, Ölüdeniz - Turecko
- Seiser Alm, Dolomity - Taliansko
- Kobala, Kuk, Stol, Krvavec, Lijak, Ajdovščina - Slovinsko
- Wengen, kantón Bern - Švajčiarsko
- Buzet, Učka, (Istria), Tribalj, Kaštelir, Novi Grad, Makarska - Chorvátsko
Výhodné ubytovanie v Európe
Nájdite si vhodné ubytovanie v Turecku, Taliansku či Chorvátsku na dovolenka.sme.sk.