BRATISLAVA. Lode na záberoch nemeckého umelca Dirka Brömmela z Wiesbadenu vidíme z perspektívy vzduchoplavca, ktorý sa vznáša vysoko nad nimi v balóne či lietadle. Jeho fotografické obrazy však vďaka digitálnej úprave umožňujú vidieť viac, ako by videl bežný pozorovateľ voľným okom.
Zo svojich záberov vytvoril galériu umeleckých veľkorozmerných fotografií s názvom "Kopfüber" a aj rovnomennú knihu. Za sériu fortografií aj knihu už získal niekoľko ocenení. Výstava "Kopfüber" bola pred niekoľkými dňami inštalovaná v nemeckom Duisburgu.
Dirk Brömmel sa zameral na rôzne lode vrátane veľkých tankerov a niekoľko stometrových nákladných lodí. My sme vybrali známe výletné lode.
Podobným spôsobom už fotografoval aj benátske gondoly alebo člny z plávajúcich trhov v Juhovýchodnej Ázii. Takisto je autorom cyklu fotografických obrazov brnenskej Vily Tugendhat, v ktorých sa prelína niekoľko časových rovín.
Queen Mary 2

Queen Mary 2 je luxusná dopravná loď a zároveň vlajková loď spoločnosti Cunard Line.
V čase spustenia na vodu 21. marca 2003 bola najdlhšou, najširšou a so 151 400 GRT (hrubá registrovaná tonáž) aj najväčšou osobnou loďou na svete.
Dokáže vytvoriť príjemné prostredie pre 2 620 (maximálne 3 056) cestujúcich a 1 253 členov posádky.
Queen Elisabeth 2

Queen Elisabeth 2 (QE2) bola od roku 1969 vlajkovou loďou spoločnosti Cunard Line a zároveň aj posledným parníkom na pravidelnej linke cez Atlantik.
Prvenstvo vo veľkosti síce nikdy nemala, v čase svojej najväčšej slávy však v luxuse dominovala na hladine svetových morí. V roku 1982 sa zapojila aj do vojny medzi Veľkou Britániou a Argentínou o Falklandské ostrovy, keď na toto juhoatlantické súostrovie prepravila vyše tri tisícky vojakov.
Neskôr slúžila ako luxusný hotel v Dubaji.
Wappen von Köln

Výletná loď Wappen von Köln bola s dĺžkou 92,5 metra, šírkou 15,85 metra, výtlakom 917 ton a kapacitou 3 000 cestujúcich jednou z najväčších lodí na európskych vnútrozemských vodných cestách.
Plavila sa od roku 1967, v závere plavebnej kariéry sa na jej palubách v Kolíne nad Rýnom konali aj vianočné trhy.
V roku 2015 skončila v šrote.

Willi Osterman

Willi Osterman patrí medzi menšie výletné lode bez možnosti ubytovania. Po nemeckých riekach sa plaví od roku 1965. Na dĺžku meria 40 metrov, maximálna šírka je 6 metrov.
Loď číslo 2

Výletnú "Loď číslo 2" postavili v roku 1990 v holandských lodeniciach Navimatra. Loď s kapacitou 141 cestujúcich meria na dĺžku 28,64 metra a 5,93 metra na šírku.
Katamaran RheinEnergie

Katamaran RheinEnergie umožňuje pohodlnú plavbu až pre 1 650 pasažierov na troch palubách. Samotná loď je dlhá vyše 90 metrov a šíroká 19 metrov.
Svojho času si ju vybral pápež Benedikt XVI., aby z jej paluby mohol pozdraviť pútnikov počas kresťanských Svetových dni mládeže v Kolíne nad Rýnom v roku 2005.