SME

Jordánsko: Tri cestovateľské zaujímavosti, ktoré nesmiete vynechať

Jordánsko je exotika na dosah ruky. Prekvapí aj toho, kto už niečo precestoval a hľadá niečo výnimočné. A nemusí to byť len Spielbergov príbeh o Indiana Jonesovi.

Nomádi v púšti Wadi Rum stále dodržiavajú starodávne pravidlo, že na púšti treba každému pomôcť.Nomádi v púšti Wadi Rum stále dodržiavajú starodávne pravidlo, že na púšti treba každému pomôcť. (Zdroj: Kamila Prešnajderová)

Keď som bol malý a videl som, ako ide Harrison Ford vo filme Indiana Jones a posledná krížová výprava úzkou roklinou a zrazu sa pred ním vynorí nádherný skalný palác v  Petre, chcel som sa tam dostať. Podarilo sa mi to v roku 1997, keď som mal 17 rokov, ale tento chlapčenský sen si stále oprašujem a pravidelne sa do Jordánska vraciam. Prečo? Lebo Petra je krásna stále a stále v nej nájdete niečo, čo ste ešte nevideli. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skalné mesto vybudovali Nabatejci na legendárnej hodvábnej ceste a ohurovalo už Rimanov, Turkov a dnes aj nejedného cestovateľa zo Slovenska. Petru si zamiluje takmer každý. Z nárokov ustúpia aj tí, čo uprednostňujú menej vychytené miesta na Zemi. 

SkryťVypnúť reklamu

Cesta úzkym kaňonom

Každý návštevník musí prejsť takmer 2-kilometrovým kaňonom. Na niektorých miestach má len 10 metrov na šírku a jeho steny sa týčia 100 metrov vysoko. Už len ten pocit, že ste zovretý medzi skalami a nad vami je len úzka štrbina oblohy, je ohromujúci.

Kaňon sa vlní ako púštny had a stále očakávate, kedy sa už konečne vynorí známa scéna zo Spielbergovho  filmu. Viem, že budete rovnako nedočkavý, ako som bol ja po prvýkrát a budete sa k Petre ponáhľať. Ale ak svoju netrpezlivosť dokážete ovládať, vychutnajte si aj tento úsek cesty. Ak by totiž na konci nebola Petra, v kaňone by ste boli aj pol dňa. A nenudili by ste sa.

Prečítajte si tiež: Kamera Google street view odkrýva tajomstvá Petry Čítajte 

Petra je najkrajšia pri východe slnka

Na konci sa pred vami vynorí najprv iba malá časť starovekej legendy. Čím ste k nej bližšie, kaňon vám postupne odkrýva najopozeranejšiu stavbu, ktorú moderná doba nazvala pokladnicou. Ak si tento výnimočný pocit chcete užiť sami, bez zástupov turistov, radšej si privstaňte.  Ja sa tam vždy cítim úplne maličký.

SkryťVypnúť reklamu

Slnko pomaly stúpa a pokladnica  v priamom prenose mení farby. A takýchto stavieb sú tu desiatky. Púštna cesta už v otvorenom kaňone vedie k stavbám, ktoré patrili medzi nepísaný siedmy div sveta. Sú tu nielen stavby Nabatejcov, ale aj rímske koloseum či chrámy rímskych bohov. Petra nie je mesto na pol dňa, ale na celý.

Wadi Rum

V Jordánsku je  všetko turisticky dôležité na dosah ruky. Jeden deň ste v Petre a na druhý už môžete spoznávať púšť Wadi Rum. Červený piesok a skalné útvary vyzerajú akoby ste boli niekde v národnom parku USA. Pieskové duny, ktoré sa týčia niekoľko desiatok metrov vysoko vás však privedú späť do reality, do Jordánska.

Prečítajte si tiež: Hľadáte rozptýlenie na dovolenke? Skúste výlety do púšte Čítajte 

Mňa najviac zaujali maľby, ktorými si kedysi pútnici dávali vedieť, kde sa čo nachádza. Tadeto totiž prechádzali karavány s kadidlom z Jemenu a do Damašku

SkryťVypnúť reklamu

„Tri ťavy znamenali 3 dni cesty,“ vraví Mohamed, ktorý sa venuje miestnej histórii profesionálne. A koľko je to kilometrov? Karavána za deň zvládla asi 30 kilometrov, takže 3 ťavy na skale znamenajú 90 kilometrov. 

Miestni nomádi stále dodržiavajú starodávne pravidlo, že na púšti treba každému pomôcť. Aj nepriateľovi. Nikto nikdy nevie, kedy sám bude potrebovať pomoc. 

Načítavam video...

A kedy je Wadi Rum najkrajšia? V noci, keď vás uprostred púšte nerušia umelé svetlá a nad hlavou svietia miliardy hviezd. A počuli ste už niekedy ticho? Ak náhodou ešte nie, tak tu sa vám to určite podarí. 

Mŕtve more

Z púšte Wadi Rum to je pol dňa na najnižšie miesto na Zemi. Zo školáckeho zemepisu asi viete, že to je Mŕtve more. Tu sa neutopí nikto. Ani neplavec.

Na hladine Mŕtveho mora sa budete cítiť ako korok plávajúci na vode. Nie a nie sa potopiť, aj keby ste sa čo ako veľmi pokúšali. Zvláštny pocit. Aj keď som do vody skočil, presolené Mŕtve more ma okamžite vystrelilo na hladinu. Chcel som plávať znak, ale nešlo to. Nohy lietali vo vzduchu. Tak som si vzal noviny a čítal som si. Áno, viem, otrepaná póza. Ale kde inde sa dá v pokoji čítať noviny pri kúpaní?

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálnu ročnú cestu po svete môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

 

Staroveký Rím

Archeologický park v Pompejach.

Otrasy s magnitúdou 3,2 boli v oblasti neďalekého supervulkánu tzv. Flegrejských polí.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 863
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 028
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 454
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 233
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 268
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 110
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 107
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  4. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 318
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 797
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 921
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 831
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 719
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 432
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 329
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 063
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu