Ľadovec Perito Moreno svojim posúvaním pravidelne časť jazera Lago Argentino zablokuje. Voda v prehradenej časti postupne stúpa a jej tlak a vyššia teplota stabilitu ľadu narúšajú. V ľade vzniká tunel s charakteristickým oblúkom, ktorý sa spolu s okolitou ľadovcovou stenou potom naraz s ohlušujúcim hukotom zrúti.
Padajúci ľad vytvára atraktívne prírodné divadlo. Vedci upozorňujú, že ide o fyzikálnu zákonitosť a nie o vplyv klimatických zmien.
Stáva sa to približne raz za 3 až 5 rokov. Vtedy sem chodieva omnoho viac ľudí, ktorí to chcú vidieť naživo a urobiť si atraktívne zábery. Tento rok sa prírodné divadlo odohralo vo štvrtok, hoci odborníci zo správy národného parku Los Glaciares to očakávali o niekoľko dní neskôr.
Národný park Los Glaciares leží v pohraničnej oblasti Argentíny s Chile. Okrem Perito Moreno tu je dalších 47 ľadovcov rôznej veľkosti (napríklad Uppsala a Viedma). Celá oblasť je preto tretia najväčšia koncentrácia ľadu na svete mimo zemepisných pólov. Od roku 1981 patrí na Zoznam svetového dedičstva UNESCO a každoročne priláka asi 700-tisíc návštevníkov.
Los Glaciares na čílskej strane susedí s tamojším národným parkom a svetovou biosférickou rezerváciou Torres del Paine. V tejto oblasti sa tiež vypína niekoľko prekrásnych, ale pre rozmary počasia ťažko prístupných vrchov (Fitz Roy alebo Cerro Torre). Pre horolezcov a aktívnych turistov je to aj napriek istej odľahlosti veľmi atraktívna destinácia.
