Vo vile Manoir de Ban v trojtisícovom Corsier-sur-Vevey opäť zavládla múza na počesť slávneho komika, režiséra, hudobného skladateľa i producenta v jednej osobe. Charlie Chaplin tam žil so svojou rodinou 25 rokov až do svojej smrti. Skromný, bielymi kamienkami vysypaný hrob, možno nájsť na miestnom cintoríne, kde leží po boku milovanej manželky Oony.
Stretnutie so synom
Autorka článku navštívila vilu s výhľadom na Ženevské jazero v čase, keď sa ešte len pripravovala jej rekonštrukcia na Múzeum Charlie Chaplina. Skupinu novinárov vtedy sprevádzal jeho syn Michael.
„Tichá vilová štvrť sa tak či tak v posledných rokoch premenila na rušené turistické korzo. Ľudia prichádzajú na miesto, kde môj otec strávil zvyšok života. Z ulice toho veľa nevidno, lebo vilu so 14-hektárovým pozemkom zakrýva zeleň. A tak sme sa rozhodli otvoriť ju verejnosti.“
Michael je štvrtým dieťaťom Charlieho Chaplina s Oonou. Podobnosť s otcom nezaprie. Aj keď sa usmieva, v očiach má zvláštny, ťažko opísateľný smútok.
„Otec bol optimista, mal naozaj rád život a predovšetkým svoju rodinu. Ale žeby bol komik?“ zamýšľa sa. „Nie vždy.“
Ani pre neho nebolo ľahké byť synom slávneho otca. Ako rodina žili obyčajný život, bez akýchkoľvek výhod. Chodili nakupovať, či do kostola ako ktokoľvek iný. Aj on sa stal hercom a vo filme si zahral aj s otcom. Nadviazali vtedy veľmi blízky vzťah. „V dome nás bolo vždy veľmi veľa, hlavne detí, “ spomína. „Dialo sa tu veľa čudných vecí, napríklad strašili duchovia,“ tvrdí.
Rekonštrukcia Manoir de Ban sa napokon pretiahla na 15 rokov. Z toho sedem trvalo získanie súhlasu susedov, ktorí sa báli, že to poškodí ich dom. Ešte viac sa však asi hrozili záujmu turistov.
Hlavnú zásluhu na zrode múzea má francúzsky muzeálny operátor Grevin. Ide o jeho štvrtú medzinárodnú aktivitu. Spravuje aj múzea voskových figurín v Paríži, Montreale, Soule a Prahe.

Všetko ako bolo
Charlie Chaplin sa usadil vo Švajčiarsku nedobrovoľne, ale túto krajinu si obľúbil. Spájala sa mu so životom po boku milovanej Oony. V autobiografii sa vyznáva z lásky k nej i miestu, kde žili:
„V živote s Oonou sa mi neustále odhaľuje hĺbka a krása jej charakteru. I keď kráča predo mnou po úzkych chodníkoch vo Vevey so svojou prostou dôstojnosťou, s drobnou vzpriamenou postavičkou, hladko sčesanými vlasmi, medzi ktorými presvitá niekoľko strieborných nitiek, dvíha sa vo mne náhla vlna lásky a obdivu k celej jej bytosti – a niečo mi uviazne v hrdle. Taký šťastný niekedy sedávam pri západe slnka na našej terase a dívam sa cez široký zelený trávnik na vzdialené jazero a za jazerom na upokojujúce hory. Nemyslím v takejto nálade na nič, len vychutnávam vznešený pokoj .“
Vo vile zostalo veľa vecí ako za čias Charlieho Chaplina – hlboké kreslo, kde rád odpočíval, klavír, na stole v pracovni rodinné fotografie. Aj kuchyňa s veľkým stolom, za ktorým sa chystali jedlá pre mnohopočetnú rodinu, zostala tak, ako za jeho čias.

Zaujímavosti o Chaplinovi:
- Do Švajčiarska zavítal prvýkrát v roku 1952 na premiéru filmu Svetlá veľkomesta. Netušil, že nielen strávi posledné roky svojho života, ale bude tam aj pochovaný. Stal sa obeťou McCarthyho Výboru pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. V autobiografii Príbeh môjho života nazýva dôvod ich nepriateľstva „môj nekonformizmus.“ Hoci podľa vlastných slov nebol komunista, odmietol sa pridať k tým, ktorí komunistov nenávideli.
- V Manoir de Ban bol ďaleko od umeleckého diania, ale ani tam nestratil inšpiráciu. Napísal tu scenár k filmu Kráľ New Yorku i Grófka z Hong Kongu, kde si zahral po boku Sophie Loren.
- Prerábka vily na múzeum vyšla na vyše 20 miliónov eur. Práce viedol švajčiarsky architekt Pierre Meylan. Vila a priľahlé budovy v záhrade sa premenili na multifunkčné výstavné priestory s najmodernejšou technikou. Nechýba javisko pod holým nebom, skúšobné priestory pre budúcich umelcov. Súčasťou kalendára majú byť totiž filmové festivaly i festivaly pantomímy.
- Z náhrobku na hroboch Charlieho a Oony Chaplinovcov vidno, že išlo o manželov s veľkým vekovým rozdielom. On sa narodil v roku 1889, ona o 36 rokov neskôr. Bola jeho treťou manželkou a mali osem spoločných detí. Oona, dcéra slávneho dramatika Eugena O´Niella, prežila manžela o štrnásť rokov.
- Charlie Chaplin spočiatku nespočíval v hrobe v Corsier-sur-Vevey príliš pokojne. Dva týždne po pohrebe v roku 1977 ukradli jeho telo dvaja Bulhari a odniesli do lesa na druhej strane jazera. Tri dni čakali na výkupné od rodiny. Zasiahla však polícia.
- Asi najslávnejší svetový komik bol ekonomicky veľmi prezieravý. Autorské práva k väčšine svojich filmov nepredal ani napriek lákavým ponukám. Lukratívne ich spravoval sám až do roku 1972. Vtedy ich previedol do majetku spoločnosti Black Ink Films, založenej len na tento účel.
- Od filmu Svetlá rámp sa považuje za najvšestrannejšieho filmového umelca. Figuroval tam ako scenárista, režisér, producent, hudobný skladateľ, choreograf, strihač, návrhár kostýmov i predstaviteľ hlavnej úlohy. Tento film drží aj iný rekord. Cenzúra v USA vyše dvadsať rokov nepovolila jeho premietanie, pretože Chaplin bol persona non grata. Keď ho konečne v roku 1972 uviedli, získal Oscara za najlepší pôvodný scenár. Charlie Chaplin si ho prišiel osobne prevziať za veľkých ovácií publika.