SINGAPUR. Analytici EIU porovnávajú dvakrát ročne ceny 400 produktov a služieb, napríklad potravín, vína, benzínu, školného v súkromných školách a tiež nájomného v 133 mestách sveta. Porovnávajú ich s cenami v New Yorku, kde má hodnotiaci index WCOL hodnotu 100.
Rebríček má už viac ako 30-ročnú tradíciu a slúži medzinárodným firmám a ich zamestnancom na určenie finančnej kompenzácie za prácu v zahraničí.
V Singapure napríklad nájomné v priemernom byte s rozlohou 100 štvorcových metrov dosahuje v prepočte vyše 4.500 eur. Druhým najdrahším mestom je švajčiarsky Zürich , za ním nasledujú Hongkong, Ženeva, Paríž, Londýn, New York, Kodaň, Soul a Los Angeles. Vlani bol Zürich celkovo štvrtý.

Z prvej desiatky vypadli pre oslabenie jenu japonské Tokio (11) a Osaka (14). Naopak, pre posilnenie austrálskeho dolára sa vyššie posunuli Sydney (20) a Melbourne (21).
Najlacnejším mestom na svete je podľa EIU hlavné mesto Zambie Lusaka, o trochu drahšie sú indické Bangalúr a Bombaj, kazašské Almaty, Alžír, indický Chennai (bývalý Madrás), pakistanské Karáčí, indické New Dillí. sýrsky Damask a Caracas vo Venezuele.
Economist Intelligence Unit je od roku 1986 súčasťou The Economist Group, ktorý je vydavateľom vplyvného týždenníka The Economist. Zverejňuje tiež Democracy Index.