Väčšina cyklistov nielen na Slovensku rozmýšľa asi takto: Ak neviem, kde bicykel v cieli cesty zaparkujem, radšej ho nechám doma. Netreba sa im čudovať: bicykle sa kradnú, vandali ich poškodia, na parkovisku stoja v čase i nečase.
A neochota poisťovní bicykle poistiť v spoločných úschovniach je ďalšia prekážka rozvoja cyklodopravy či cykloturistiky.
V Hradci Králové našli riešenie, hoci zatiaľ len čiastočné. Biketower slúži domácim cyklistom i návštevníkom mesta na dvoch kolesách už štvrtý rok. Technicky i architektonicky vydarenú stavbu nájdete na Riegrovom námestí neďaleko hlavnej železničnej stanice.
Inšpirácia na Tajwane
Vo svete síce Biketower nie je novinka, v Česku to je zatiaľ priekopnícky čin. Vznikol v spolupráci mesta a súkromného investora Rudolfa Barnarta. Inšpiroval sa na Tajwane a práve ázijskí výrobcovia mu pomohli zmeniť tvár plochy pred stanicou.
Postaviť vežu jedenásť metrov vysoký oceľový dvanásťuholník s priemerom osem metrov ho vyšlo na sedem miliónov českých korún. Od februára 2013 jej služby využilo 50-tisíc cyklistov.
Pri päťkorunovom poplatku za celodenné parkovanie sa investícia bude vracať dlho, výnosnejší je však predaj reklamných plôch na veži. Prvotným cieľom projektu však podľa Barnarta nie je zisk.
Na území bývalého Česko - Slovenska unikátna parkovacia veža Biketower pojme 118 bicyklov. Bicyklisti sa nemusia obávať krádeží bicyklov, ani ich vybavenia. Odpadá aj starosť pri hľadaní voľného miesta. Vežu preto využívajú najmä majitelia drahých bicyklov či elektrobicyklov.
Niektorí cyklisti si takto odkladajú aj prilbu či cyklovaky, dole z bicykla nemusia skladať ani cyklokomputer. Hneď vedľa funguje aj pumpa pre bicykle.
Pod dozorom kamery
Samotné použitie „bicyklárne“ je jednoduché. Po odovzdaní bicykla a zaplatení parkovného cez terminál, sa už všetko deje automaticky. Zakladač si príde pre bicykel a zavezie dovnútra parkovacieho zariadenia.
Medzitým kamera bicykle nasníma pre jeho jednoduchú kontrolu. Vďaka čipu majiteľ vie, kde presne jeho bicykel parkuje a pred zlodejmi ho chráni aj alarm.

Záujem o parkovanie v Bike Tower podľa predstaviteľov Hradca Králové rastie. Vylepšený typ automatického prístrešku na bicykle Biketower BT 2.0 funguje od novembra 2015 pred obchodným centrom Futurum na Brnenskej ulici.
Magistrát pripravuje podmienky pre výstavbu podobných veží pri fakultnej nemocnici a v areáli univerzity spolu s výstavbou nových cyklochodníkov.
Skúsenosťami z Hradca Králové sa inšpirovali aj v moravskom Přerove, kde veža na bicykle Biketower BT 2.0 funguje pri železničnej stanici od decembra 2015.