SME

Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych

S balkánskou krajinou na dovolenkovej mape treba počítať.

Promenáda v meste Saranda (Zdroj: Canva.com)

Albánsko je krajinou, o ktorej kedysi kolovali zlé vtipy. Dnes každému ukáže, že s ním na dovolenkovej mape treba počítať. Nájdete tu krásnu prírodu, prekvapivé pláže, historické pamiatky aj miesta na zozname UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Albánsky turizmus stále na vzostupe

Svoju temnú a zvláštnu históriu 20. storočia má Albánsko už za sebou a posledné roky sa táto lákavá balkánska krajina rozhodla vykročiť cestou turizmu. Hoci boli spočiatku niektorí skeptickí, dnes musia uznať, že sa mýlili a Albánsko sa stalo dokonalou a stále ešte neopozeranou destináciou, pričom sa rázom vyšvihlo medzi najobľúbenejšie destinácie celého regiónu.

Albánsko má všetko, po čom môže turista či dovolenkár zatúžiť. Kilometre panenského pobrežia, letoviská, snehobiele pláže, osmanské miesta, staroveké ruiny a príjemné kaviarne Tirany. Ako bonus hrá do karát aj fakt, že Albánsko nepatrí medzi najdrahšie európske destinácie, práve naopak. A tak si tu za svoje peniaze užijete skvelú dovolenku.

Na kávu do Tirany

Tirana, hlavné mesto Albánska, nepatrí medzi najznámejšie mestá Európy, no ak by sme brali na zreteľ atmosféru, patrila by medzi európsku špičku. Zaujme aj milovníkov pamiatok. Nájdete tu sochu Skanberbega, pokoriteľa Osmanov na hlavnom námestí či historickú mešitu Ethem Bey, ktorá patrí medzi najstaršie v celom meste.

Tirana je však aj spleťou starej architektúry, socialistických pokusov a moderného nádychu. Nevynechajte ani slávnu mozaiku na múzeu alebo starý, kamenný most z 18. storočia či bizarnú pyramídu.

Čo si na meste zamilujete najviac je však kaviarenská kultúra, ktorá zlomí aj občasného kávičkára. Predstavte si taliansku siestu prepletenú pokojom a lenivou atmosférou, vynásobte ju dvomi a získate albánsku kaviarničku s dokonalou kávou. Večer sa prejdete mestom a pri grilovanom kernadže a albánskom pive uznanlivo kývnete hlavou, že Tirana stála za to.

Za osmanskými perlami z UNESCO

Medzi najobľúbenejšie miesta celého Albánska patrí dvojica staručkých osmanských miest, ktoré sa obe ocitli na prestížnom zozname UNESCO. Albánsko má štyri zápisy, no kto sa sem vyberie na dovolenku, najčastejšie skončí práve v meste zvanom Berat alebo Gjirokaster.

Berat zvaný aj „Mesto tisícich okien“ patrí medzi najväčšie prekvapenia Albánska. Kto počul o tomto meste pred tým, než sa do krajiny vybral? Stačí však pár minút na brehu rieky s výhľadom na staré, osmanské domy naukladané vedľa seba a na Berat nikdy nezabudnete.

Vyleziete hore na pevnosť do tichých uličiek, pohľadáte niekoľko zaujímavých kostolov medzi ktorými vyniká katedrála Panny Márie s múzeom vzácnych ikon miestneho majstra Onufriho. Berat je príjemným cestovaním v čase.

Gjirokaster na juhu krajiny porovnávajú s Beratom, ale hoci majú v sebe osmanského ducha, každé je iné a má vlastnú dušu. V Gjirokastri vás poteší pohľad na staré domy, kamennú pevnosť nad mestom a podvečer sa prejdite jeho uličkami s malými rodinnými podnikmi, skvelým jedlom alebo čajovňami. O tejto perle Albánska ešte budete počuť.

Objavujete radi staroveké ruiny?

Balkánske Albánsko ťaží zo svojej polohy medzi Talianskom a Gréckom a preto tu dodnes nájdete niekoľko starovekých miest, ktoré pomáhali vytvoriť obe slávne civilizácie.

Tušili ste, že tu nájdete viacero fotogenických ruín? Najznámejším starovekým miestom krajiny je Butrint na juhu Albánska, len pár kilometrov južne od letoviska Saranda. Butrint v sebe nesie odkaz grécko-rímskeho mesta, ktoré tu žilo niekoľko storočí až sa jeho prístav zaniesol a stratil sa z toku dejín. Vydajte sa do mesta a objavíte dokonalé ruiny starovekého divadla, Agory, staručkých ulíc, ale aj ranokresťanské baziliky či baptistérium.

Menej známe staroveké miesto, no s unikátnou atmosférou je Apollonia postavená na gréckych základoch. Dnes tu nájdete Odeon, ruiny starovekých domov, ale aj monument pre Agonothéta, najkrajšiu starovekú stavbu celého Albánska, ak nie Balkánu. Za zmienku stojí aj neďaleký kláštor Panny Márie.

Rímske ruiny nájdete aj v prímorskom Drači (Durres), kde na vás čaká obrovský amfiteáter čakajúci za zápis do UNESCO a podobne sú na tom aj neznáme, kráľovské hrobky starobylej Ilýrie staré viac než 2000 rokov v Selce e Posthme neďaleko mesta Pogradec.

Súvisiaci článok Priezračné more, krásne pláže aj vnútrozemie. Vitajte v Albánsku Čítajte 

Bunker? Symbol Albánska!

Hoci má Albánsko krásne more, pobrežie, prírodu alebo historické skvosty, aj napriek tomu je jeden z najvýraznejších symbolov krajiny obyčajný bunker. Nie jeden, ani stovky, ale tisíce bunkrov roztrúsených všade a po celej krajine. S ich výstavbou začal paranoidný Enver Hodža, aby sa Albánsko mohlo brániť v prípade, že sa niekto rozhodne ukradnúť albánsky raj na zemi. Dnes sú mementom zvláštnej doby a stále tu platí pomer 5 bunkrov na kilometer štvorcový.

Ak by ste chceli objaviť albánske bunkre, tak ich často ani netreba hľadať, no stačí si všímať krajinu. „Zdobia“ okraj miest, dokonca aj niektoré pláže, svahy, kopce či údolia. Betónové „hríby“ nájdete takmer všade a tak sa pri nich zastavte a pozrite sa na ne z blízka.

Sever plný prírody

Kým juh krajiny patrí najkrajším plážam so sľubom skvelej dovolenky, tak severné Albánsko je rajom pre všetkých milovníkov prírody. Táto časť krajiny reprezentuje typicky alpskú krajinu v ktorej nájdete nielen najjužnejšie ľadovce Európy, ale aj národné parky, turistické chodníčky či jazerá.

Najobľúbenejšími národnými parkami sú Theth a Valbona, obe ležiace v „Prekliatych horách“, teda v pohorí Prokletije. Vyznačujú sa krásnou prírodou, no sú pretkané aj zaujímavosťami tradičného Albánska akým je napríklad zamknutá veža súvisiaca s krvnou pomstou. Slúžili ako ochrana rodín s deťmi, ktoré sa ocitli vo víre pomsty medzi rôznymi klanmi. Nájdete ich v obci Theth v rovnomennom národnom parku. Nájdete tu aj vodopády Grunas.

Susedný Národný park Valbona (Lugina e Valbones) je tiež nazývaný ako „albánsky zázrak Álp“. Zahŕňa rieku Valbona a jej údolie situované medzi vysoké rozoklané vrchy.

Najznámejším jazerom Albánska je Skadarské jazero na severe, priamo na hraniciach s Čiernou Horou. Väčšie jazero by sme na Balkáne hľadali márne.

Na jeho brehu stojí mesto Skadar (Shkoder) so zaujímavou pevnosťou Rozafa s nádherným výhľadom na jazero aj okolitú krajinu. Jazero je rajom pre milovníkov vtákov, pretože sa tu zastavuje až 270 rôznych druhov a dokonca tu občas nájdete aj posledné európske pelikány.

Albánska riviéra alebo najkrajšie pláže Európy?

Kto by hľadal v Albánsku pláže, ktoré by mohli konkurovať tým najkrajším na starom kontinente? Dovolenka pri mori sa v tejto krajine stáva čoraz obľúbenejší pojem a tí, ktorí si albánske pobrežie vyberú nebudú ľutovať.

Albánsko sa rozlieva na brehu Jadranského a aj Iónskeho mora, a práve jeho južná časť, známa ako Albánska riviéra, je miestom, kde to žije. Najznámejším letoviskom je prístavná Saranda, len pár kilometrov od gréckeho ostrova Korfu. Jej okolie je bohaté na výlety a práve v jej blízkosti ležia „karibské“ pláže akými sú Ksamil, Borsh alebo Buneci. Skúste sa však pozrieť aj na pláže v Himare či v Dhermi.

Ak necestujete až na samotný juh krajiny, tak si zapamätajte, že aj neďaleko Tirany, len cca 30 kilometrov od mesta leží pobrežné mesto Drač (Durres), ktoré tiež preslávili letoviská a dlhočizné, piesočnaté pláže akými sú Portez Beach, Palles Beach alebo Lalzit Bay. Nočný život, stredomorská kuchyňa, plážový oddych a dokonalá dovolenka. To všetko tu nájdete ako na podnose.

Pamiatky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu