Rakúske štátne lesy chcú v horách východne od Salzburgu podrobne zmapovať a preskúmať málo prístupné Töplitzké jazero, ktoré je opradené povesťou, že v ňom nacisti koncom vojny ukryli časť svojich pokladov. Cieľom akcie, rozplánovanej na tri roky, je zabezpečiť jazeru konečne pokoj od nelegálnych pátračov tým, že sa poklad buď nájde, alebo sa definitívne preukáže, že tam žiadny nie je, napísal magazín News.
"Chceme s predstavou o 'pokladoch' v jazere definitívne skoncovať. Preto dno vedecky centimeter po centimetri preskúmame, kartograficky zmapujeme a výsledky zverejníme," povedal šéf rakúskych štátnych lesov Thomas Uher.
Podnik uzavrel zmluvu o prepátravaní a zmapovaní jazera s americkým potápačským tímom Global Explorations, ktorý má vraj celosvetové skúsenosti s akciami podobného druhu. Akcia sa má začať tento mesiac, keď sa roztopí sneh. Keby proti očakávaniu potápači predsa len niečo našli, je vopred zmluvne zabezpečené, čo sa s nálezom stane. Presne podľa rakúskych zákonov bude v prípade nálezu "pokladu" (zlata alebo cenností) patriť polovica majiteľovi pozemku, teda rakúskym štátnym lesom, a druhá polovica nálezcovi. V prípade nálezu iných vecí patrí nálezcovi desať percent hodnoty ako nálezné a zostatok pôvodnému majiteľovi, ak sa ho podarí nájsť. Tím Global Explorations pracuje len za prípadné nálezné a za právo spopularizovať výsledky pátrania dokumentom pre televíziu Discovery Channel.
Jazero si udržiava tajomstvo tým, že je v niektorých miestach až 103 metrov hlboké, takže pátranie je veľmi náročné. Odborníci z Global Explorations chcú najskôr dno jazera zmapovať z člna pomocou špeciálnych echografov, v miestach nejasností použijú automatickú miniponorku. Žabí muži by nastúpili až v prípade nálezu alebo inej nevyhnutnosti.
Töplitzké jazero je opradené záhadami a povesťami od druhej svetovej vojny. Podľa nich tu nacisti pred konečnou porážkou uložili na dno veľa debien s tajným obsahom, napríklad s plánmi nacistických "tajných zbraní" alebo časťou "jantárovej izby" odvezenej z Ruska. Hovorí sa pochopiteľne aj o debnách so zlatom.
Nikomu sa však v ľadovej vode zatiaľ nepodarilo "poklad" nájsť, zato si pátranie už vybralo štyri ľudské životy. Nájdené boli len veci takmer bezcenné, ako nemecké pechotné zbrane a nášľapné míny, najzaujímavajšie boli jednostranne vyrazené britské libry - súčasť pokusu nacistov o sfalšovanie britskej meny. Jazero potom začalo priťahovať aj žartovníkov - napríklad výprava pátrajúca začiatkom 80. rokov vytiahla debnu, v ktorej však našli len korunkové uzávery od piva. V 90. rokoch sa objavila správa, že v jazere je "lochneska" a anglickému televíznemu tímu prehrýzla kábel ku kamere. Bol to len žart rakúskej televízie z relácie Vtákoviny.
"Dúfame, že po terajšej akcii nastane pokoj, pre nás aj pre jazero. Ekologické škody, ktoré spôsobili nelegálni hľadači pokladov, sú totiž neprehliadnuteľné," povedal Uher. (čtk)