Eva Johnsson zo Švédska, Catherine Quin z Nového Zélandu, Željko Bradarić z Chorvátska a Wilhelm Coetzee z Juhoafrickej republiky. Nič vám tieto mená nehovoria?
Sú to víťazi a medailisti vlaňajšieho Ston Wall Marathon. Už tradične ho organizujú v chorvátskom Stone.
Beží sa aj po hradbách, ktoré spájajú mestečká Ston a Mali Ston. Zo 42 kilometrovej trate tvoria hradby asi 5 a pol kilometra, zvyšok vedie po pobreží a po ceste do mesta Duba Stonska a späť do Stonu, kde je cieľ.
Múr, po ktorom maratónci bežia sú najdlhšie kamenné hradby v Európe.

Bežeckých nadšencov pribúda a svoj podiel si chcú ukrojiť aj v Stone. Vlani sem prišlo viac ako sto bežcov z rôznych krajín. V septembrovom termíne už bežcov netrápia také úmorné horúčavy.
Tento rok sa beží 18. septembra, účastnícky poplatok je 39 eur. Každý účastník dostane fľašu lokálneho vína a vrecúško soli zo Stonskej soľnej „bane“. Ston sa aj nazýva mestom soli.
Zdravá soľ
Na „baňu“ alebo saliny sú Stončania veľmi hrdí. Každoročne vyrobia asi dvetisíc ton morskej soli tradičným spôsobom, ktorý sa nezmenil od čias antiky. V najstarších aktívnych salinách na svete sa morská soľ vyrába v bazénoch, ktoré postupne napúšťajú morskou vodou. Všetko čisto prírodne
Na to, aby sa voda odparila, potrebujú minimálne 45 slnečných dní. Zvyčajne to nie je žiadny problém. Potom mladí Chorváti, hlavne študenti – brigádnici – lopatami zbierajú soľ do tradičných drevených vozíkov.

Soľ bola kedysi vzácna a Dubrovnícka republika si pre ňu mestečko Ston veľmi vážila a strážila. Aby sa na polostrov Pelješac, na ktorom Ston stojí, nedostali nepriatelia, dala v 14. storočí postaviť hradby, po ktorých sa v súčasnosti beží aj maratón.
Hradby sprístupní lanovka
Časť hradieb rekonštruujú, plánujú tiež postaviť lanovku, keďže najstrmšie časti hradieb ochotne zdoláva len malý počet fyzicky zdatných turistov.

V Stone okrem toho môžete vidieť aj františkánsky kláštor z toho istého obdobia ako hradby. Je z bračského bieleho kameňa, z ktorého je postavený aj Biely dom vo Washingtone.
Ideálny pre deti
Ston môžete navštíviť napríklad na ceste z Dubrovníka na najzelenší chorvátsky ostrov Mljet. Skrýva v sebe krásu národného parku aj kus histórie. Zo Stonu sa na Mljet dostanete kompou za asi trištvrte hodiny, za jednosmerný lístok dospelý zaplatí 27 kún, za auto 126 kún.
Mljet je ideálne miesto na dovolenku s rodinou. Aby ste si ho užili v celej kráse, treba si rezervovať aspoň týždeň. Priemerný čas strávený na ostrove je desať dní.

Na ostrovčeku vo Veľkom jazere sa deti môžu potešiť priateľskými oslíkmi. Ak máte šťastie, počas prechádzky môžete vidieť jelene aj zviera, ktoré asi nenájdete inde v Európe – promyka mungo. Je to šelma, ktorú na ostrov doviezli len pred sto rokmi z Indie. Dôvodom boli premnožené zmije.
Zaujímavosti
- Mljet je krasový ostrov s početnými dolinami či jaskyňami. Až 70 percent územia pokrývajú lesy.
- Severozápadnú časť ostrova tvorí národný park.
- Veľké a Malé jazero sú hlboké krasové doliny zaliate morom.
- Vo Veľkom jazere je malý Ostrovček Panny Márie (Otočić Svete Marije) s benediktínskym kláštorom a kostolom z 12. storočia.
- Do národného parku sú tri oficiálne vstupy – Crna klada, Pomena a Polače. Od polovice júla do polovice augusta stojí lístok pre dospelého 80 kún, mimo sezóny 70 kún. Deti od 7 do 18 rokov, študenti a dôchodcovia 40 kún, mimo sezóny 30 kún. Prevoz loďkou na ostrovček je za 20 kún.
- Slnko na ostrove svieti až 2580 hodín ročne.
- Na celom ostrove žije len asi 1100 obyvateľov.
- Na ostrove sa nachádzajú piesočné aj kamienkové pláže.
- V blízkosti Mljetu je jediný koralový útes v Stredozemnom mori.
- Tamojší podmorský svet sa považuje za jeden z najkrajších na svete.